252936

توسعه طرح‌های اکتشافی به شکوفایی اقتصادی ورفع محرومیت منجر می‌شود

دنیای معدن– استاد دانشگاه و محقق اقتصادی، اکتشافات و توسعه طرح‌های معدنی در بهشت معادن ایران را راهی برای توسعه و شکوفایی اقتصاد استان کرمان دانست که در این خصوص باید اقدامات جدی انجام شود.

دکتر سینا زینلی: کرمان به عنوان بزرگترین استان کشور، مهمترین پتانسیل‌های ارزآوری غیر نفتی ایران را در خود جای داده است که می‌تواند در کنار ارزآوری غیر نفتی و دور زدن تحریم‌ها در خصوص ایجاد چرخه‌های تولید که طی سال‌های اخیر مورد تاکید ویژه مقام معظم بوده است تأثیر گذار بوده است.

ذخایر گسترده معدنی در کنار، صنایع، کشاورزی و گردشگری از کرمان منظومه‌ای اقتصادی ساخته است که با مدیریت مناسب و صحیح می‌توان در راستای توسعه سپهر اقتصادی و محرومیت زایی مناطق مختلف استان کرمان به خصوص در راستای توسعه پایدار مناطق محروم مورد استفاده قرار گیرد.

استان کرمان ۱۸۱ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد؛ این استان با توجه به ساختار زمین شناسی بی نظیر غنی و گاه بکری که دارد می‌تواند کشور را در زمینه تأمین بسیاری از ذخایر معدنی بی نیاز کند، ضمن اینکه این استان می‌تواند با تکیه بر معادن گسترده صنایع بالا دستی و پایین دستی معادن را توسعه دهد و کشور را در خصوص تأمین ارز تأمین کند.

وجود ذخایر استراتژیک معدنی در این استان گنجینه‌ای قابل اتکا در چشم انداز اقتصادی استان کرمان ایجاد کرده است که در گام دوم انقلاب می‌توان یکی از پایه‌های اصلی توسعه و رفع محرومیت و گسترش زیر ساخت‌ها باشد که به اقتدار کشور و ناامیدی دشمن منجر می‌شود.

طلا، نقره، مس، مس رسوبی، آهن، آهن پلاسری، سرب و روی، کرومیت و منگنز، تیتان، مولیبدن، قلع، زغالسنگ، بوکسیت، خاک سرخ، خاک‌های صنعتی، باریت، گارنت، سنگ‌های قیمتی، انواع سنگ‌های ساختمانی، سنگ لاشه سنگ آهک، سنگ گچ، شن و ماسه، پوکه معدنی، سیلیس، پوزولان بخشی از ذخایر معدنی استان کرمان است.

برنامه ریزی برای توسعه اقتصادی استان کرمان نیاز به بررسی زیر ساخت‌ها دارد که از مهمترین آنها تأمین آب است با توجه به کاهش ذخایر آبی در این استان باید برنامه ریزی برای ایجاد چشم انداز قابل اتکا در راستای بالقوه کردن عرصه‌های اقتصادی قرار گیرد که بتواند این استان را دارای زمینه‌های پایدار خلق ثروت کند که کمترین وابستگی به آب داشته باشد در این راستا باید به توسعه معادن و صنایع کم آب بر توجه کرد.

کرمان ۸ میلیارد ذخایر قطعی اثبات شده معدنی دارد، این در حالی است که بسیاری از ذخایر معدنی استان نیز مورد بررسی و اکتشاف قرار نگرفته‌اند این آمار در کل کشور نیز وضعیت قابل قبولی ندارد و تنها ۷ درصد از پهنه‌های معدنی کشور اکتشاف شده‌اند.

در قدم اول باید اکتشافات معدنی در مناطق مستعد در دستور کار باشد و برای این مهم باید از روش‌های نوین، فن آوی های روز دنیا بهره ببریم خوشبختانه در این راستا اقدامات دانش بنیان بسیاری انجام شده است در صورتیکه بتوانیم یک اطلس دقیق از ذخایر معدنی در مناطق مختلف کشور در اختیار داشته باشیم می‌توانیم برنامه ریزی مناسب و تأثیر گذاری نیز برای توسعه اقتصادی داشته باشیم.

بسیاری از این ذخایر معدنی حتی می‌تواند جایگاه کشور را در معادلات منطقه‌ای و بین المللی بالا ببرد و دست برتر را برای ما ایجاد کند.

نیاز به اقدامات برنامه ریزی شده و هماهنگ در راستای اکتشافات معدنی در استان کرمان و کشور احساس می‌شود و در این خصوص باید یک مطالبه جدی و مورد حمایت مسئولان در سطوح ملی ایجاد شود که در نهایت به توسعه جوامع محلی نیز به عنوان زیر ساخت اقتصاد کشور منجر می‌شود.

در واقع باید شناسایی ذخایر معدنی برای توسعه و رونق اقتصادی کشور با سرعت انجام شود زیرا هم اکنون نیز در این زمینه تأخیر داریم که این امر به برنامه ریزی اقتصاد کلان و حمایت‌های مسئولان ملی و استانی نیاز دارد.

استاد دانشگاه و محقق اقتصادی استان کرمان

 

دیدگاهتان را بنویسید