250256

قیمت جهانی مس افت کرد

دنیای معدن: قیمت مس در معاملات نخستین هفته از سال نوی میلادی کاهش یافت؛ چراکه برخی از سرمایه‌گذاران از مواضع خود درباره کاهش زودهنگام نرخ بهره فدرال رزرو عقب‌نشینی کردند و همین مسئله باعث افزایش ارزش دلار شد.

به گزارش دنیای معدن به نقل از فلزات آنلاین،معاملات آتی مس برای تحویل در ماه مارس در بازار کومکس نیویورک عقب‌نشینی کرد و به قیمت هشت هزار و ۶۶۸ دلار در هر تن رسید که نسبت به معاملات یک روز قبل از آن، کاهش ۰.۳ درصدی را به ثبت رساند.

همچنین معاملات آتی مس برای تحویل در سه ماه آینده در بورس فلزات لندن با ۰.۴ درصد کاهش، به قیمت هشت هزار و ۴۳۲ دلار در هر تن رسید؛ البته گفتنی است که قیمت مس در بورس فلزات لندن، پیش‌تر در روز ۱۳ دسامبر ۲۰۲۳ با افت قابل‌‎توجهی به قیمت هشت هزار و ۴۱۶ دلار در هر تن معامله شده بود.

داده‌های اقتصادی آمریکا که هفته گذشته منتشر شد، نشان داد که مطالبات هفتگی بیمه بیکاری در ایالات متحده بیش از حد انتظار کاهش یافت و همین مسئله دلار را در مسیر شدیدترین افزایش هفتگی خود از ماه می سال گذشته تاکنون قرار داد.

اوا مانتی، تحلیلگر ارشد طی یادداشتی در این خصوص نوشت: فلزات تحت فشار افزایش نشانه‌هایی هستند که نشان می‌دهد فدرال رزرو پس از انتشار داده‌های شغلی ایالات متحده در هفته جاری، در زمان برآورد شده کاهش نرخ بهره را آغاز نخواهد کرد.

اگر نرخ بهره آمریکا برای مدت طولانی‌تری در سطوح بالا باقی بماند، این امر منجر به قوی‌تر شدن دلار آمریکا و احساسات ضعیف‌تر سرمایه‌گذاران می‌شود که به نوبه خود باعث کاهش قیمت فلزات خواهد شد. با این حال، نشانه‌های افت عرضه و کاهش ذخایر مس در چین، از جمله عواملی است که باعث تقویت قیمت مس می‌شود.

این در حالی است که پس از آتش‌سوزی یک معدن مس در روسیه که انتظار می‌رفت تولید کاتد مس را در اوایل سال ۲۰۲۴ آغاز کند، به انتظارات بازار لطمه زده و موجب افزایش اختلالات عرضه در صنعت مس شده است؛ تا جایی که به گفته برخی تحلیلگران با کاهش رشد تولید در بخش معدن، بازار جهانی مس تصفیه شده با کسری روبه‌رشد طی سال‌های ۲۰۲۵ تا ۲۰۲۷ مواجه است.

 

دیدگاهتان را بنویسید