247207

نقش معدن در محرومیت زدایی آذربایجان شرقی ملموس می‌شود

دنیای معدن-در کنار تحقق مصوبه سفر رییس جمهور در خصوص انتقال حساب‌های مالیاتی مس سونگون به آذربایجان‌شرقی شاهد افزایش وصول حقوق دولتی معادن استان هستیم که می‌تواند نقش معدن در توسعه عدالت محور و محرومیت زدایی استان را ملموس کند.

به گزارش دنیای معدن، استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه وصول حقوق دولتی بر اساس قانون بوده و دولت نیز این موضوع را تسهیل کرده است، افزود: باید پیگیری شود تا حقوق دولتی و مسئولیت های اجتماعی به استان بازگردد و در پروژه های استانی همچون راه های روستانی و نیازهای منطقه ای مورد استفاده قرار گیرد.

خرّم با اشاره به اینکه براساس قانون بودجه ۱۵ درصد حقوق دولتی معادن در همان استانی که معادن در آن قرار دارد، باید هزینه شود، اضافه کرد: معادن به عنوان یکی از اصلی ترین پیشران های اقتصادی استان می باشد که باید از سهم و امکانات استان به نفع مردم و منطقه مورد بهره برداری قرار گیرند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اصلی ترین نیازهای استان وصول حقوق دولتی و مسئولیت های اجتماعی معادن است که گاهی بنا به دلایلی این حقوق ایفا نمی‌شود.

 

افزایش ۲.۵ برابری وصول حقوق دولتی معادن آذربایجان شرقی

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در سال گذشته مبلغ ۲۵ هزار میلیارد ریال حقوق دولتی وصول شد که نسبت به سال ماقبل رشد ۲.۵ برابری داشت، پیش بینی کرد: امسال با رشد مناسب وصولی حقوق دولتی معادن استان، به رقم ۳۳ هزار میلیارد ریال برسد .

محمدجعفر عظمایی با بیان اینکه طی پنج ماه گذشته حدود هفت هزار میلیارد ریال از حقوق دولتی معادن استان وصول شده است؛ ادامه داد: همت و عزم همه دستگاه های اجرایی برای استفاده از درآمد حاصل از وصول حقوق دولتی معادن در پروژه های عمرانی و زیربنایی به ویژه در مناطق استقرار معادن، قابل توجه است.

البته سلیمان نوروزی نائب رئیس کمیسیون معادن و فلزات اتاق بازرگانی تبریز ضمن گلایه از افزایش بی‌ رویه حقوق دولتی که نوعی مالیات اختصاصی در معادن است خاطرنشان می کند: بر اساس قانون حقوق دولتی بر مبنای میزان استخراج واقعی مشخص می‌شود اما ما شاهد افزایش غیرمنطقی و نامتعارف حقوق دولتی هستیم که باعث تحمیل هزینه های زیادی شده است.

اما اجرای طرح های عمرانی، خدماتی و زیست محیطی در راستای مسوولیت های اجتماعی فعالان حوزه معدن می تواند مرهمی بر دغدغه های مردم مناطق همجوار معادن باشد که نیازمند تحقق منابع مالی از محل مالیات یا حقوق دولتی است .

 

دیدگاهتان را بنویسید