251454

آغاز برنامه حمایت از تجاری‌سازی پایان‌نامه‌ها و طرح‌های فناورانه حوزه مواد و صنایع معدنی

دنیای معدن: افتتاحیه فن‌تز (فراخوان حمایت از تجاری‌سازی پایان‌نامه‌ها) در حیطه مواد و صنایع معدنی و حمایت از ایده‌ها و طرح‌های فناورانه این حوزه به همت کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و با همکاری ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته در محل دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد.

به گزارش دنیای معدن، برنامه فن‌تز با هدف فرهنگ‌سازی و ارزش‌آفرینی از پایان‌نامه‌های مرتبط با فناوری‌های جهت‌ساز و با خروجی‌های قابل ثبت در مراجع بین‌المللی و معتبر، به عنوان یک رویداد حمایتی برگزار می‌شود. چشم‌انداز این مسیر، حمایت از ثبت اختراعات و کمک به فرآیند توسعه فناوری، ترویج و تجاری سازی پایان‌نامه‌های حوزه فناوری‌های راهبردی است. این برنامه به گونه‌ای طراحی شده است که پایان‌نامه‌های مستعد و دارای قابلیت فناورانه، با اهداف رویداد با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و نهادهای حامی و بازیگران فعال اکوسیستم نوآوری، مسیر ارزش‌آفرینی را طی کنند.

چشم‌انداز برنامه «فن‌تز» به عنوان یک رویداد حمایتی، حمایت از ثبت اختراعات و کمک به فرآیند توسعه فناوری، ترویج و تجاری‌سازی پایان‌نامه‌های حوزه فناوری‌های راهبردی است.

نشست افتتاحیه فن‌تز در حیطه مواد و صنایع معدنی و حمایت از ایده‌ها و طرح‌های فناورانه این حوزه با حضور و سخنرانی مصطفی میلانی؛ دبیر ستاد توسعه و فناوری مواد و ساخت پیشرفته، علیرضا زراسوندی؛ مشاور امور بین‌الملل معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ایرج تاج‌الدینی؛ مدیرعامل یکی از شرکت‌های فعال در حوزه اکتشاف ذخایر معدنی، میترا امین‌لو، مدیر کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و مرتضی براتی، معاون این کانون برگزار شد.

محورهای فراخوان شامل مواد نوظهور، مواد معدنی و فلزی، مواد شیمیایی و پتروشیمی، بازیافت عناصر از سرباره‌های معدنی، تلغیظ و تلخیص مواد، مدیریت باطله و پسماند و بازیافت عناصر، تصفیه و بازچرخانی آب مصرفی در معادن، تحول دیجیتال در معدن و صنایع معدنی و هوشمندسازی، روش‌های نوین اکتشاف و استخراج، مدیریت آب و انرژی در معدن و صنایع معدنی و استحصال عناصر کمیاب از شورابه‌ها است.

برای نخستین‌بار، طرح های فناورانه به فن‌تز ورود کردند

میترا امین‌لو، مدیر کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان طی سخنانی در این نشست تاکید کرد: مخاطبان این طرح شامل فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و  دکتری حرفه‌ای که از پایان‌نامه خود دفاع کرده‌اند، دانشجویان مقطع دکتری تخصصی که از پروپزال خود دفاع کرده‌اند و پژوهشگران مقطع پسادکتری است که مقاله منتشر نکرده‌اند.

وی با اشاره به تمایز فن‌تز در حیطه مواد و صنایع معدنی با سایر فن‌تزها گفت: در این فن‌تز طرح‌های فناورانه نیز اجازه ورود دارند.

وی افزود: این طرح دو تبصره مهم را نیز به همراه دارد؛ نخست این که مخاطبان تا زمان انجام اتمام ارزیابی‌های برنامه فن‌تز نباید موضوع پایان‌نامه خود را افشاء عمومی کرده باشند و دیگر این که انتشار مقاله، چکیده پایان نامه و پوستر، شرکت در نمایشگاه‌ها و همایش‌ها از مصادیق افشاء عمومی است. مقاله منتشر نشده و در حال داوری مشمول این تبصره نیست.

به گفته مدیر کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، حفاظت از دستاوردهای فناورانه دانشجویان، ترویج انجام پایان‌نامه‌ها در حیطه فناوری‌های جهت‌ساز و کمک به توسعه فناوری و تجاری‌سازی پایان‌نامه‌های مستعد از جمله اهداف برنامه فن‌تز است.

وی خاطرنشان کرد: دانشجویان و اساتید در حوزه فناوری‌های راهبردی پروژه‌ها و ایده‌هایی را در دست دارند؛ اما اگر به این پروژه‌ها، بر اساس سطح آمادگی فناوری نگاه کنیم در می‌یابیم که این پایان‌نامه‌ها قرار نیست در دانشگاه از سطح ۳ بالاتر بیایند و چون مسیری برای ادامه پیدا نمی‌کنند، تلاشی که دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی انجام می‌دهد، عملا ابتر می‌ماند و کشور هم بی‌نصیب می‌ماند.‌ از این رو، مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی در برنامه فن‌تز می‌کوشد برای این دانشجویان و اساتید مسیر سفری را طراحی کرده و آنها را برای ورود به جامعه و بهره‌برداری یاری کند.

امین‌لو در زمینه نحوه حمایت‌ از طرح‌های برگزیده، گفت: حمایت ما از طرح‌های برگزیده از جنس حمایت حفاظت PCT خواهد بود و می‌کوشیم تا پایان‌نامه‌ها را از سطح TRL۳  به سطح بازار بیاوریم. برای این کار، یک مسیر جهش توسعه فناوری نیاز داریم که برای تحقق این مهم، با ستادهای راهبردی‌مان صحبت‌کردیم، قرار شد تا طرح‌های برگزیده به ستادهای مربوطه، ارجاع و برای آنها پروژه توسعه فناوری تعریف‌ شود و در این مسیر، هر نیازی به حمایت پتنتی بود، کنارشان خواهیم‌ بود.

تبدیل ایده به فناوری قابل عرضه

در ادامه، مصطفی میلانی، دبیر ستاد توسعه و فناوری مواد و ساخت پیشرفته با اشاره به اینکه ستاد از پروپوزال‌های اولیه حمایت کرده و در مسیر تبدیل شدن آن به یک فناوری قابل عرضه می‌کوشد، گفت: در فن‌تز یکسری زیرساخت ها و نیازهای اولیه مطرح است که قرار است آن را به محصول تبدیل کنیم که محوریت این طرح دانشجویان هستند.

وی افزود: در این راستا کمک‌های بلاعوضی به مجموعه دانشگاهی خواهد شد و با وجود اینکه محوریت کار دانشجو است اما یکی از قالب های حمایتی می‌تواند کمک به استاد راهنما نیز باشد.

میلانی خاطرنشان کرد: همچنین استفاده از تسهیلات جهت ایجاد زیرساخت ‌مواد اولیه، توسعه زیرساخت و فناوری نیز از جمله برنامه‌های حمایتی ستاد توسعه و فناوری مواد و ساخت پیشرفته است.

به گفته وی، ستاد توسعه قرار است مهد فناوری و توسعه علم را به یک گام جلوتر هدایت کند.

میلانی، ابزار اعتبار مالیاتی سرمایه‌گذاری قانون جهش دانش‌بنیان را یکی از ابزارهای تاثیرگذار خواند و ادامه داد: از نظر من در صنایع بزرگ و ‌معدنی کشور ، این قانون بسیار اثربخش است؛ در حوزه فناوری، اگر تنها چهار درصد از فناوری های سرمایه گذاری شده، بازگشت داشته باشند؛ یعنی سرمایه گذاری درست است که معاونت علمی و فناوری می‌خواهد ریسک معامله را از روی شانه شرکت‌ها بردارد و به سرمایه گذار اعتماد دهد که این فناوری می‌تواند ظرفیت خوبی داشته باشد.

نگاه ویژه به پایان‌نامه‌ها، نگاهی زیرساختی به دانش‌بنیان‌ها است

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، علیرضا زراسوندی، مشاور امور بین‌الملل معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم هم اظهار کرد: فن‌تز، عاملی برای بقای فناوری در کشور خواهد بود. همچنین ارتباط میان صنعت و دانشگاه در توسعه دانش‌بنیان و کارآفرینی ضروری است و نگاه ویژه به پایان‌نامه‌ها، یک نگاه زیرساختی به شرکت‌های دانش‌بنیان را به همراه دارد.

وی ادامه داد: طرح دستیار فناوری با هدف بهبود توانمندی دانشجویان، آموزش مهارت‌های مرتبط با کارآفرینی، تقویت کار تیمی، ارتقای دانش تجاری، تامین منابع انسانی متخصص شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان و کمک به پیشگامی در عرصه فناوری و نوآوری کشور از طریق حضور و فعالیت دانشجویان علاقه‌مند در پارک‌های علم و فناوری تصویب و به دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری استان‌ها ابلاغ شد.

به گفته وی، در طرح دستیار فناوری، دانشجویان امکان فعالیت در شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان همکار با پارک‌های علم و فناوری را در قالب یک دوره کارآموزی ۶ ماهه (۳۰۰ ساعت) همراه با دریافت حقوق پیدا می‌کنند.

زراسوندی با اشاره به حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری از طرح مذکور، اظهار کرد: در سال گذشته دو هزار و ۱۶۶ نفر در این طرح شرکت کردند و از این میزان ۵۰۰ نفر مشغول کار هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید