250832

ایران در رتبه سوم افزایش تولید فولاد خام جهان + جدول

دنیای معدن- بر اساس آمار انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد خام در ایران در ماه دسامبر ۲۰۲۳ نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۲.۱ درصد افزایش یافته است.

به گزارش دنیای معدن، انجمن جهانی فولاد در گزارشی آخرین وضعیت تولید فولاد جهان در ماه دسامبر ۲۰۲۳ را منتشر کرد. بر اساس این گزارش میزان تولید جهانی فولاد خام برای ۷۱ کشور گزارش شده به انجمن جهانی فولاد (worldsteel) در دسامبر ۲۰۲۳، ۱۳۵.۷ میلیون تن (Mt) بود که ۵.۳ درصد نسبت به دسامبر ۲۰۲۲ افزایش داشت.

1972284

افزایش ۵.۳ درصدی تولید فولاد در جهان

از بین ۱۰ تولیدکننده برتر فولاد خام جهان، تولید فولاد در دو کشور در ماه دسامبر کاهشی و در هشت کشور افزایشی بوده است. چین، هند و ژاپن به ترتیب با تولید ۶۷.۴، ۱۲.۱ و ۷ میلیون تن فولاد خام، سه تولیدکننده برتر فولاد در جهان بوده‌اند.

ایران در رتبه سوم افزایش تولید فولاد خام

بررسی تغییرات تولید فولاد خام در دسامبر ۲۰۲۳ نسبت به ماه مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که ترکیه و هند به ترتیب با افزایش ۲۱.۲ و ۹.۵ درصدی رکورددار افزایش تولید بوده‌اند. پس از این دو کشور، ایران با افزایش ۱۲.۱ درصدی، ایالات متحده با افزایش ۷.۶ درصدی و روسیه با افزایش ۴.۳ درصدی بیشترین افزایش تولید فولاد خام در این مدت را داشته‌اند.

افزایش تولید در سایر کشورهای اروپایی رکورد زد

۲۷ عضو اتحادیه اروپا در این ماه با افزایش ۲.۷ درصدی بخشی از عقب‌ماندگی خود در تولید فولاد را جبران کردند. بر اساس برآوردهای انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد خام در این کشورها در دسامبر ۲۰۲۳، برابر با ۹.۱ میلیون تن بوده است.

تولید فولاد خام در سایر کشورهای اروپایی یعنی بوسنی و هرزگوین، مقدونیه، نروژ، صربستان، ترکیه و انگلیس برابر ۳.۹ میلیون تن بوده و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۹.۴ درصد افزایش داشته است.

تولید فولاد خام در ماه دسامبر در کشورهای آسیا و اقیانوسیه (استرالیا، چین، هند، ژاپن، نیوزلند، پاکستان، کره جنوبی، تایوان، تایلند و ویتنام) برابر ۹۶.۴ میلیون تن و در کشورهای آمریکای شمالی (کانادا، کوبا، السالوادر، گواتمالا، مکزیک و آمریکا) برابر ۹.۳ میلیون تن بوده است.

همچنین در آفریقا (مصر، لیبی و آفریقای جنوبی) ۱.۹ میلیون تن و در کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (بلاروس، قزاقستان، مولداوی، ازبکستان)، روسیه و اوکراین ۷.۱ میلیون تن فولاد تولید شده است. تولید فولاد کشورهای آمریکای جنوبی (آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، اکوادور، پاراگوئه، پرو، اوروگوئه، ونزوئلا) نیز با کاهش ۳.۲ درصدی به ۳.۲ میلیون تن رسیده است.

ایران در جایگاه دهم تولید فولاد جهان

گزارش تولید فولاد خام در ۱۰ کشور برتر تولیدکننده، نشان می‌دهد که در دسامبر ۲۰۲۳، چین ۶۷.۴ میلیون تن، هند ۱۲.۱ میلیون تن، ژاپن ۷ میلیون تن، ایالات متحده ۶.۸ میلیون تن، روسیه ۶ میلیون تن، کره‌جنوبی ۵.۴ میلیون تن، آلمان ۲.۶ میلیون تن، ترکیه ۳.۲ میلیون تن، برزیل ۲.۵ میلیون تن و ایران ۲.۹ میلیون تن فولاد خام تولید کرده‌اند.

تولید فولاد خام در ایران در ماه دسامبر نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۲.۱ درصد و نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد افزایش یافته است.

ایران تولیدکننده ۴۰ درصد فولاد غرب آسیا

تولید ۲.۹ میلیون تنی فولاد ایران در حالی اتفاق افتاده است که کشورهای فولادی خاورمیانه (ایران، قطر، عربستان و امارات) در دسامبر ۲۰۲۳، در مجموع توانسته‌اند ۴.۹ میلیون تن فولاد تولید کنند، به عبارتی ایران یک‌تنه در این ماه توانسته است نزدیک به ۴۱ درصد از تولید این منطقه را به نام خود ثبت کند، البته قابل ذکر است که ایران بزرگترین تولیدکننده فولاد در خاورمیانه است و هر ماه تولید بیشتری از سایر کشورهای این منطقه دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید