249914

شمش فولاد صادراتی ایران صعودی شد

دنیای معدن: متال‌اکسپرت در گزارشی نوشت یک شرکت ایرانی هفته گذشته موفق به فروش شمش فولاد صادراتی با قیمت هر تن ۴۸۵ دلار شده‌ است. این عدد بالاترین قیمت شمش فولاد صادراتی ایران در طول ۹ ماه گذشته‌ است.

به گزارش دنیای معدن از ایراسین، متال‌اکسپرت در گزارشی نوشت یک شرکت ایرانی هفته گذشته موفق به فروش شمش فولاد صادراتی با قیمت هر تن ۴۸۵ دلار شده‌ است. این عدد بالاترین قیمت شمش فولاد صادراتی ایران در طول ۹ ماه گذشته‌ است. ماه‌های گذشته پس از افزایش شدید قیمت سنگ‌آهن و قراضه، قیمت شمش فولاد فوب دریای سیاه نیز به محدوده ۵۲۰ دلار به ازای هر تن رسید. فولاد سازان روسی قیمت پیشنهادی برای شمش فولاد را تا ۵۳۵ دلار به ازای هر تن افزایش داده‌اند. با این حال بعضی از منابع مدعی‌اند در هفته پایانی سال میلادی، شمش دریای سیاه تنها با قیمت ۵۰۰ دلار به ازای هر تن معامله شده‌ است. در این هفته قیمت شمش داخلی چین به روند صعودی هفته‌های گذشته ادامه داد، قیمت شمش فولاد آسیای جنوب شرقی نیز به ۵۳۴ دلار به ازای هر تن رسید.

گزارش‌ها نشان می‌دهد افزایش قیمت شمش فولاد در بازارهای جهانی باعث شده تا صادرکنندگان ایرانی نیز قیمت پیشنهادی شمش فولاد را افزایش دهند با این حال آخرین معامله انجام شده برای شمش فولاد صادراتی ایران در محدوده ۴۸۵ دلار به ازای هر تن است. متوسط قیمت شمش فولاد به قرار نمودار زیر است:

[شمش فولاد صادراتی ایران صعودی شد]

قیمت شمش فولاد صادراتی ایران از اوایل مرداد ماه صعودی شد و در این مدت با افزایش بیش از ۱۰ درصدی از ۴۴۰ دلار به ۴۸۵ دلار به ازای هر تن رسید. برآیند قیمتی شمش فولاد صادرانی ایران نسبت به سال میلادی ۲۰۲۳ مثبت است زیرا نخستین معامله شمش فولاد ایران در سال ۲۰۲۳ با قیمت ۴۷۷ دلار انجام شد ولی برآیند قیمت شمش فولاد صادراتی ایران در سال ۱۴۰۲ منفی است.

فروردین‌ ماه شمش فولاد صادراتی ایران با قیمت هر تن ۵۴۰ دلار انجام می‌شد و سپس در دو مرحله ابتدا تا ۴۷۲ دلار و سپس ۴۴۰ دلار ریزش کرد.

گارد صعودی شمش فولاد در بورس کالا

هیجان مثبت افزایش قیمت شمش در بازارهای جهانی به بورس کالا رسید تا روند قیمت شمش فولاد در بورس کالا برای چهار هفته متوالی صعودی شود. نخستین معامله آذر ماه شمش فولاد در بورس کالا با متوسط قیمت کیلویی ۱۸ هزار و ۲۲۵ تومان انجام شد. این قیمت تا پایان آذر ماه به کیلویی ۱۸ هزار و ۹۵۱ تومان رسید. با این حساب قیمت شمش فولاد در بورس کالا طی آذرماه حدود ۴ درصد افزایش پیدا کرد. پیش از آن روند قیمتی شمش فولاد در بورس کالا از اواسط شهریور ماه نزولی شده‌ بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید