249595

روی خوش بازار به فولادی‌‌‌ها

دنیای معدن: افزایش قیمت‌های جهانی در پی رشد میزان تقاضا موجب شده است تا بازار داخلی فولاد نیز تکانی بخورد و فعالان این صنعت نیز به تکاپوی خرید بیفتند. این در حالی است که با توجه به افزایش قیمت آهن اسفنجی، در معاملات شمش فولادی التهاباتی به وجود آمد. بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد در رینگ صنعتی دوشنبه ۲۰آذرماه بیش از ۸۸‌درصد میزان شمش عرضه‌شده به فروش رسید.

به گزارش دنیای معدن، روال سال‌های گذشته مبنی بر قطعی و محدودیت گاز در واحدهای فولادی در فصل سرما موجب نگرانی تولیدکننده‌‌‌ها شده است، از این‌رو واحدهای تولیدی تا پیش از اجرای محدودیت‌های جدی گاز اقدام به تولید بیشتر نسبت به ماه‌‌‌های گذشته کرده‌‌‌اند و از طرفی قیمت‌ها نسبت به هفته گذشته روند صعودی را در پیش گرفته‌‌‌اند. بررسی معاملات آهن اسفنجی در بورس‌کالا نشان می‌دهد که روز شنبه 18آذرماه حدود 102‌هزار تن آهن اسفنجی در رینگ فیزیکی عرضه شد که با تقاضای 1.8برابری نسبت به عرضه مواجه شد و از این‌رو 100‌درصد میزان آهن اسفنجی عرضه‌شده مورد معامله قرار گرفت. همچنین بررسی روند قیمتی آهن اسفنجی طی هفته‌‌‌های اخیر نشان می‌دهد که روز شنبه میانگین قیمت موزون هر کیلوگرم آهن اسفنجی بیش از 13‌هزار و 500تومان به ثبت رسید که نسبت به معاملات هفته گذشته 7.4‌درصد افزایش قیمت را گزارش می‌کند.

افزایش قیمت آهن اسفنجی در رینگ فیزیکی این نوید را می‌دهد که قیمت شمش نیز طی هفته‌‌‌های آتی به مسیر صعودی خود ادامه دهد. همچنین افزایش قیمت میلگرد در تالار صنعتی و معدنی روز چهارشنبه 15آذر موجب شد تا این بازار که در رکود نسبی به دام افتاده بود، تکانی بخورد و نوردکاران را با انگیزه مقطعی مواجه کند و از این‌رو هیجان خرید به بورس‌کالا بازگشته است. همچنین بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد که روز چهارشنبه 15آذر میزان تقاضا و معاملات میلگرد نسبت به هفته پیش از آن روند افزایشی داشت و با توجه به شرایط فعلی بازار می‌‌‌توان برای آینده بخش فولاد چشم‌‌‌انداز نسبتا روشنی را ترسیم کرد.

رونق صادرات، گره بازار فولاد را باز می‌کند

بررسی بازارهای جهانی نشان می‌دهد که قیمت سنگ‌آهن صادراتی نیز طی چند هفته گذشته با توجه به افزایش میزان تقاضا که ناشی از انبارسازی چینی‌‌‌ها در پایان سال میلادی است، در کانال افزایش قرار گرفته و به 137دلار به ازای هر تن رسیده است. قیمت جهانی شمش نیز روند صعودی را طی کرده و به بیش از 500دلار به ازای هر تن فوب خلیج‌فارس رسیده است. با توجه به افزایش میزان تقاضای پایان سال میلادی پیش‌بینی می‌شود که تا دو هفته آینده شرایط قیمتی با همین روند پیش برود و تحلیلگران معتقدند که قیمت‌ها در بازار فولاد با توجه به افت تقاضا با آغاز سال نو میلادی تا حدودی کاهشی خواهد شد، اما قیمت‌ها به چند ماه پیش بازنخواهد گشت. با توجه به بهبود قیمت‌های جهانی فولاد می‌‌‌توان چشم‌‌‌انداز صادراتی را برای محصولات ایرانی روشن ترسیم کرد.

با توجه به رکود و تنگنایی که بخش داخلی فولاد طی چند ماه گذشته در آن به دام افتاده بود، افزایش قیمت‌های جهانی را می‌‌‌توان نوعی محرک بازار داخلی تلقی کرد که با تقویت مسیرهای صادراتی و معاملات بین‌المللی می‌‌‌تواند رونق را به بخش داخلی فولاد تزریق کند. همچنین عرضه بیشتر کارخانه‌‌‌ها در بورس‌کالا به صورت سلف انجام می‌شود و از طرفی عرضه‌‌‌های اعتباری محدودتر شده است، بنابراین شرایط کنونی می‌‌‌تواند به نزدیک شدن قیمت بورس‌کالا به بازار کمک کند و در ادامه موجب ثبات قیمت خواهد شد. به طور کلی افزایش میزان تقاضا و همچنین صعودی شدن قیمت‌ها موجب شده است تا فعالان فولاد به آینده تولید و بازار امیدوارتر شوند و می‌‌‌توان برای چند ماه آینده بازار پویاتری را پیش‌بینی کرد که رونق گرفتن صادرات به شکست رکود بازار داخلی کمک خواهد کرد.

 معامله 88درصدی شمش عرضه شده

بازار فیزیکی روز دو‌‌‌شنبه 20 آذرماه میزبان 219‌هزار و 500تن شمش فولادی بود که با تقاضایی در حدود 327‌هزار و 395تن مواجه شد که از این میزان حدود 194‌هزار و 790تن مورد معامله قرار گرفت و به عبارت بهتر معادل 88.6‌درصد از میزان عرضه به فروش رسید. بررسی آمار نشان می‌دهد که میزان تقاضا در هفته جاری حدود‌ 11درصد نسبت به ‌روز معاملات هفته گذشته کاهش داشته است. معاملات رینگ صنعتی بورس‌کالا در روز دوشنبه 20آذرماه نشان می‌دهد که دادوستد شمش‌‌‌های فولادی با میانگین قیمت معاملات 18‌هزار و 742تومان به ازای هر کیلوگرم انجام شده که نسبت به میانگین قیمت معاملات در هفته‌‌‌های گذشته 345ریال کاهش داشته است. معاملات انواع شمش فولاد در بازار فیزیکی روز 20آذرماه در بازه قیمت پایه 17‌ هزار و850 تومان تا‌ 18هزار و 627 تومان به ازای هر کیلوگرم انجام شد.

 پیش‌بینی می‌شود معاملات در تالار صنعتی بورس‌کالا هفته آینده نیز در بازه قیمتی 18‌هزار و 180تومان تا 18‌هزار و 930تومان به ازای هر کیلوگرم انجام شود که در این شرایط عملا رشد قیمت و افزایش میزان تقاضا برای شمش فولاد ادامه خواهد داشت که افزایش نسبی میزان تقاضا در رینگ صنعتی می‌‌‌تواند پیام بهبود شرایط معاملات و اوج‌‌‌گیری قیمت را در پی داشته باشد. در بین عرضه‌‌‌کننده‌‌‌های شمش فولادی در رینگ فیزیکی نام فولاد خوزستان نیز به چشم می‌‌‌خورد که روز دوشنبه 20آذرماه حدود 30‌هزار تن شمش عرضه کرد که با استقبال 45‌هزار و 600تنی مواجه شد و از این میزان 27‌هزار و 600تن شمش با قیمت 18‌هزار و 677تومان به ازای هر کیلوگرم مورد معامله قرار گرفت.

 

دیدگاهتان را بنویسید