249284

تفاوت قیمت میلگرد در بازار و بورس کالا

دنیای معدن: در تصمیم‌گیری برای خرید میلگرد و انتخاب منبع تأمین آن بسیاری از عوامل اقتصادی و تجاری در نظر گرفته می‌شوند.

این تصمیم به عنوان یک گام استراتژیک در فرآیند ساخت و ساز، تأثیر بسزایی بر کیفیت، قیمت و عملکرد نهایی سازه‌ها و پروژه‌های عظیم ساختمانی دارد. تصمیم نهایی بین خرید از بورس یا از کارخانه، بستگی به اهداف، نیازها، منابع مالی و شرایط مشخص پروژه دارد. بهتر است با مشاوره مهندسان متخصص و باتجربه کسب و کارهای مشابه، تصمیم بگیرید. در ادامه این مطلب شما را با عوامل موثر بر قیمت روز میلگرد در بورس و بازار آزاد آشنا می‌کنیم و نهایتا علت تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار آزاد را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

عوامل موثر بر قیمت میلگرد در بورس کالا

قیمت گذاری مقاطع در بورس کالا پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و ممکن است تحت تأثیر متغیرهای متعددی قرار گیرد. در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم داشت:

قیمت شمش فولادی در بازار جهانی

قیمت دلار نیمایی

اوضاع اقتصادی کشور

تحولات سیاسی داخلی کشور

عوامل موثر بر قیمت میلگرد در بازار آزاد

عوامل بسیار زیادی می‌تواند قیمت میلگرد در بازار آزاد را تحت تاثیر قرار دهد که ممکن است در بورس کالا دخیل نباشند. تعدادی از این موارد عبارتند از:

تقاضا و عرضه

مانند هر بازار دیگری، تقاضا و عرضه نقش اساسی در تعیین قیمت محصولات دارند. افزایش تقاضا یا کاهش عرضه ممکن است به افزایش قیمت منجر شود و بالعکس.

شرایط بازار جهانی

تغییرات در شرایط بازار جهانی از جمله قیمت‌های فلزات موجود در بازار جهانی (مانند قیمت‌های آهن، آلومینیوم و ...) می‌توانند به تغییرات در قیمت میلگرد منجر شوند.

نرخ ارز

تغییرات در نرخ ارز ممکن است بر قیمت میلگرد تأثیر بگذارد. افزایش نرخ ارز ملی می‌تواند به افزایش قیمت محصولات وارداتی مانند میلگرد منجر شود.

تحولات اقتصادی

رکود یا رشد اقتصادی در یک کشور می‌تواند بر تقاضا برای میلگرد و قیمت آن تأثیرگذار باشد. در دوره‌های رشد اقتصادی، ساخت و ساز بیشتر شده تقاضا برای خرید میلگرد نیز افزایش می‌یابد.

تحولات سیاسی

عوامل سیاسی ممکن است نقشی در تعیین قیمت محصولات متعدد داشته باشند. به عنوان مثال این اواخر تحریم‌ها منجر به تحولات بسیاری شده‌اند.

هزینه‌های تولید

هزینه‌های مرتبط با استخراج مواد اولیه، تولید، حمل ‌و نقل، انرژی و هزینه‌های زیرساختی می‌توانند به عنوان یکی از عوامل تعیین‌کننده قیمت میلگرد باشند.

علت تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار آزاد

مطابق با آمارهای ارائه شده، قیمت میلگرد در بازار بورس کالا معمولاً کمتر از بازار آزاد است! علت این امر می‌تواند موارد زیر باشد:

متغیرهای مالی و بورسی

تأثیر متغیرهای بورسی مانند تغییرات در نرخ بهره، نرخ ارز و دیگر شاخص‌های بازار مالی نیز می‌توانند باعث تغییر قیمت‌ میلگرد در بورس شود.( این متغیرها نقش مهمی در تعیین قیمت اوراق بهادار، دارایی‌ها، شاخص‌های بورس و شرایط عمومی بازار دارند).

تعداد و حجم معاملات

در بازار بورس، تعداد و حجم معاملات ممکن است بسیار گسترده‌تر از بازار آزاد باشند که می‌تواند به تغییرات ناگهانی در قیمت‌ها منجر شود.

محدودیت در ظرفیت خرید

خرید مقاطع فولادی از بازار آزاد با هیچ محدودیتی همراه نیست و بسته به نیاز از یک شاخه تا چند تن میلگرد قابل خریداری است. اما حداقل خرید میلگرد از بورس کالا  حدود 20 تن است به دلیل همین محدودیت، بورس کالا قیمتی کمتر برای مشتریان ارائه می‌دهد.

ارائه در روزهای مشخص

همانطور که می‌دانید خرید مقاطع فولادی در بورس روز‌های مشخصی دارد! اما اگر بخواهید از بازار به صورت آزاد مقاطع خود را خریداری کنید، لازم نیست در روز مشخصی اقدام نمایید. این محدودیت در خرید می‌تواند منجر به کاهش قیمت‌ها در بازار بورس شود.

عدم وجود واسطه‌ها

به هر حال وجود واسطه و دلال منجر به افزایش قیمت‌های مقاطع فولادی خواهد شد. همانطور که می‌دانید اگر مقاطع فولادی مورد نیازتان را مستقیما از کارخانه خریداری نکنید، واسطه‌ها با قیمت بالاتری آن را به شما می‌فروشند! اما در بورس هیچ واسطه‌ یا دلالی وجود ندارد.

جمع بندی

تصمیم به خرید میلگرد بین خرید از بورس کالا و بازار آزاد، نیازمند در نظر گرفتن عوامل اقتصادی و تجاری است. عواملی نظیر تقاضا و عرضه، شرایط بازار جهانی، نرخ ارز، تحولات اقتصادی و سیاسی در کشور و هزینه‌های تولید تأثیرگذار هستند. تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار آزاد به عواملی مانند تعداد و حجم معاملات، محدودیت در ظرفیت خرید و عدم وجود واسطه‌ها برمی‌گردد. بورس کالا ممکن است قیمت کمتری نسبت به بازار آزاد داشته باشد. نهایتا اگر قصد دارید میلگرد را از بورس تهیه کنید به نحوه خرید میلگرد از بورس کالا دقت داشته باشید تا از ضررهای احتمالی جلوگیری شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید