249002

آغاز عملیات اجرایی طرح استیل کورد در نهبندان؛ اوایل سال آینده

دنیای معدن: نماینده مردم نهبندان در مجلس شورای اسلامی از پیگیری های صورت گرفته برای ایجاد صنعتی بزرگ در نهبندان خبر داد و گفت: در اوایل سال آینده شاهد آغاز عملیات رسمی اجرایی طرح استیل کورد در شهرستان مرزی نهبندان خواهیم بود.

به گزارش دنیای معدن، مصطفی نخعی، نماینده مردم نهبندان و سربیشه امروز از بیرجند اظهار داشت: یکی از طرح های سرمایه گذاری که از خیلی وقت پیش برای شهرستان نهبندان دنبال می شود، طرح تولید استیل کورد یا سیم لستیک است.

وی در رابطه با اینکه چرا این طرح از ابتدا برای شهرستان نهبندان پیگیری شده است، تصریح کرد: در نهبندان صنعت بزرگی وجود ندارد و نیاز بود علاوه بر صنایع معدنی در بخش صنعت هم کار بزرگی در شهرستان انجام شود.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین با توجه به وجود واحد صنعتی کویرتایر در بیرجند و لاستیک سازی سیستان که در حال احداث بوده و همینطور شرکت های بارز و یزدتایر که در استان های یزد و کرمان وجود دارند، مرکزیت نهبندان فرصتی را ایجاد می کند که در این زنجیره تولید مواد اولیه لاستیک بتواند نقش آفرینی کند.

نخعی بیان داشت: به همین دلیل این موضوع دنبال شد و از ابتدای سال ۱۴۰۰ بسیار جدی نسبت به پیگیری موضوع اقدام شد.

وی با اشاره به اینکه ابتدا پیگیری ها از سازمان گسترش و نوسازی (ایدرو) زیرمجموعه وزرات صنعت، معدن و تجارت، این موضوع دنبال گردید و بعد از جلسات متعدد با این سازمان و وزرات اقتصاد، موافقت این سازمان را برای مشارکت در احداث کارخانه استیل کورد در نهبندان اخذ شد، یادآور شد: بعد از آن دنبال مجموعه های دیگر رفتیم و مجموعه های زیادی را برای مشارکت در این طرح مجاب نمودیم.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در نهایت در سفر دوم هیات دولت به استان مذاکراتی با وزیر اقتصاد انجام شد و ایشان موافقت کردند و دستورات لازم را به بانک سپه دادند که از طریق شرکت سرمایه گذاری امید زیرمجموعه این بانک بخشی از مشارکت را انجام دهند.

نخعی ادامه داد: همچنین جلساتی را با مجموعه شرکت امید داشتیم و آنها نیز نهایتاً موضوع را در هیات مدیره خود مصوب کردند که کویر تایر به نمایندگی از گروه سرمایه گذاری امید در این طرح مشارکت کند.

وی بیان داشت: بعد از آن سراغ شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی رفته و جلسات متعددی با این شرکت برگزار شد، بیش از ۱۲ جلسه با گروه شستا برگزار و در نهایت موافقت این گروه را برای مشارکت و سرمایه گذاری اخذ گردید که پذیرفت تاپیکو در این مجموعه سرمایه گذاری کند.

نماینده مردم سربیشه و نهبندان در مجلس شورای اسلامی افزود: بعد از کسب این موافقت ها جلسه را در مجلس داشتیم و صورت جلسه شد که نهایتاً در این طرح مشارکت کنند.

نخعی گفت: مقدار کمی از این سرمایه گذاری باقی مانده بوده که شرکت کیان تایر پذیرفت تا در این مجموعه مشارکت نماید.

وی با بیان اینکه تغییر و تحولاتی که در مجموعه های شستا و تاپیکو افتاد و مدیران جدید مقداری مقاومت در این موضوع می کردند، بیان داشت: در دیدار اخیری که با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشتم با دستور ایشان این مجموعه ها مجاب شدند تا توافق قبلی را دنبال و مشارکت در این طرح نمایند.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی طرح استیل کورد نهبندان را طرح بسیاری بزرگی در استان و کشور دانست و افزود: در حال حاضر محصول صنعت پایین دست استیل کورد وارداتی بوده و صنعت بالادستی مقداری در کشور توسط شرکتی در زنجان حدود ۳۰ درصد نیاز کشور تولید می شود ولی مفتول آن وارداتی است.

نخعی تصریح کرد: طرحی که در نهبندان اجرا می شود در واقع صنعت بخش بالادستی صنعت استیل کورد بوده که در حال حاضر کاملا وارداتی بوده و عمدتا از چین وارد و تبدیل به استیل کورد نهایی می شود.

وی با اشاره به اینکه در فاز اول محصول صنعت بالادست استیل کورد در نهبندان تولید می شود، متذکر شد: در فاز دوم صنعت پایین دست استیل کورد که نیاز صنعت لاستیک سازی بوده نیز دنبال خواهد شد.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه بیان کرد: بیش از هزار تا هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان میزان سرمایه گذاری فاز اول این طرح بوده و برای حدود ۴۰۰ نفر اشتغالزایی خواهد داشت.

نخعی گفت: ایجاد این صنعت نه تنها برای نهبندان به لحاظ ایجاد اشتغال و رونق صنعت بسیار دارای اهمیت بوده بلکه به لحاظ امنیت اقتصادی و تکمیل زنجیره تولید لاستیک و قطع وابستگی به کشورهای خارجی برای کل کشور و صنعت لاستیک بسیار با اهمیت است.

وی با بیان اینکه تلاش زیادی در این رابطه صورت گرفت و متاسفانه مقاومت های زیادی برای سرمایه گذاری در مناطق محروم بعضاً دیده می شود، بیان داشت: خداوند را شاکریم که دو سال و نیم پیگیری منجر به نتیجه شد و این اتفاق بزرگ در نهبندان رقم خواهد خورد.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه خاطرنشان کرد: شرکت به نام صبا استیل نهبندان ثبت شده و در حال حاضر شرکت شستا، تاپیکو و گروه سرمایه گذاری امید و ایدرو مراحل تصویب هیات مدیره را طی می کنند تا سهام این شرکت را تملک کنند و کارها در حال انجام بوده و امید است اوایل سال آینده شاهد عملیات اجرایی رسمی این پروژه در این منطقه باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید