248616

عضو کمیسیون صنایع:

بورس کالا،عرضه سیمان و فولاد را شفاف کرد

دنیای معدن-عضو کمیسیون صنایع با اشاره به اینکه عرضه سیمان و فولاد در بورس کالا شفاف شد گفت: با این شرایط می توان اطلاعات دقیق مصرف کنندگان را داشت و براساس آن برنامه ریزی کرد.

به گزارش دنیای معدن، فرهاد طهماسبی در مورد روند معاملات سیمان و فولاد در بورس کالا اظهار داشت: شرایط قبل از ورود سیمان و فولاد به بورس کالا با امروز قابل مقایسه نیست به طوری که آمار و ارقامی که هم اکنون از میزان تولید و فروش شرکت ها شفاف شده به واسطه عرضه این کالاها در بورس کالاست.

طهماسبی افزود: بورس کالا بستری شفاف برای کشف قیمت کالاها در تقابل عرضه و تقاضاست و طبیعتاً اگر شفافیتی در یک بازار وجود نداشته باشد امکان تنظیم بهینه آن بازار برای سیاست گذار نیز میسر نیست پس تمرکز مبادلات کالایی در بورس کالا، مسیر تعادل بخشی به بازارها است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن بیان داشت: چون اطلاعات در بورس کالا ثبت می شود به طور شفاف مشخص است که چه اتفاقی در یک بازار رخ می دهد؛ برای مثال اگر بازار یک محصول التهاب دارد و بورس کالا نیز به واسطه شفافیت، آن التهاب را نشان داده و گزارش می دهد، نباید ناکارآمدی بخش های دیگر را به بستر معامله یعنی بورس کالا نسبت داد بلکه همین شفافیت عاملی است که سیاست گذار با علم به وجود ایراد در یک بازار به سمت حل مشکل و رفع التهاب حرکت کند.

نماینده مردم استهبان در پایان گفت: تجربه سال های گذشته نشان داده است که وقتی کالاها در بورس معامله می شود به دلیل شفافیتی که در آن وجود دارد حتی در زمان التهاب بازارها امکان مدیریت صحیح به کمک تنظیم عرضه و تقاضا وجود دارد اما وقتی یک کالا در بازار آزاد معامله می شود و عملاً هیچ شفافیت دقیقی از آن وجود ندارد، رشد کاذب قیمت ها و آشفتگی همراه آن بازار است و امکان انواع دلالی ها نیز در بازار آن کالا وجود دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید