248589

تقاضای داخلی آهن و فولاد کاهش یافته است

دنیای معدن-به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد هر چند به دلیل رکود ساخت و ساز تقاضا برای مصرف آهن و فولاد در داخل کشور پایین است‌، اما انواعی دیگر از تقاضا توانسته تعادل میان عرضه و تقاضا را در بازار داخلی این محصولات برقرار نگاه دارد.

به گزارش دنیای معدن، حمیدرضا رستگار، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد در گفت‌وگویی از تعادل نسبی در بازار آهن و فولاد کشور خبر داد و گفت: چند سالی می‌شود که تولید آهن و فولاد در ایران با مازاد رو‌به‌روست، بنابراین در عرضه این محصولات مشکلی نیست با این حال این مازاد به ارزانی در بازار داخلی منجر نشده، حتی افزایش هزینه‌های تولید و نرخ جهانی فولاد به افزایش نسبی قیمت آهن و فولاد نیز انجامیده است.

وی افزود: بازار در کل از ثبات نسبی برخوردار است و نوسان قیمتی چندانی را تجربه نمی‌کند.  

رستگار درباره وضعیت تقاضا در برابر مازاد عرضه یادشده گفت: ساخت و ساز به دلیل بالا رفتن هزینه ساخت مسکن و گرانی آن راکد است، این امر تقاضا برای آهن و فولاد را کاهش داده زیرا بیشترین مصرف آهن و فولاد در صنعت ساختمان صورت می‌گیرد، این رکود به کاهش تقاضا در داخل انجامیده است. با این حال بازارهای صادراتی فولاد ایران همچنان به قوت خود باقی هستند و همین امر محرک تولید در واحدهای فولادی کشور است.  

وی اضافه کرد: از سویی دیگر شماری از مقاطع فولادی علاوه بر اینکه کالاهای مصرفی هستند، کالاهای سرمایه‌ای هم به شمار می‌آیند و به عنوان محل حفظ ارزش سرمایه خریداری می‌شوند، در پی همین ویژگی‌ها تقاضا برای آهن و فولاد همچنان برقرار است و بازار هر چند ایده‌آل نیست اما با ثبات نسبی پیش می‌رود. ایلنا

 

دیدگاهتان را بنویسید