241534

نگاهی به نقش ذوب آهن اصفهان در توسعه صنعت فولاد کشور به بهانه اشاره مقام معظم رهبری به بالندگی این صنعت

صنعت فولاد ایران از کدام چشمه جوشان ، سیلی خروشان شد ؟

دنیای معدن: رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی اخیر خود در جمع مردم آذربایجان شرقی فرمودند: « یک روزهایی بود که ما باور نمی‌کردیم ممکن است بعضی از پیشرفت‌ها پیش بیاید. اینکه مثلاً فرض کنید تولید فولاد به میلیون تُن برسد، اصلاً به ذهنمان خطور نمی‌ کرد. » . صنعت فولاد ایران که بالندگی آن از جمله افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و رشد ۶۰ برابری تولید آن در حال حاضر نسبت به سال ۵۷ ، دستاوردی بزرگ محسوب می شود ، درواقع در نیم قرن گذشته از چشمه جوشان ذوب آهن اصفهان به سیلی خروشان بدل شده است . این نقش بی بدیل باعث شد ، ذوب آهن اصفهان ملقب به مادر صنعت فولاد کشور شود .

با شنیدن کلمه مادر معنایی همچون ایثار، دلسوزی و تعهد به ذهن متبادر می شود چرا که مادر با عشق و علاقه خاصی فرزندان خویش را پرورش می دهد و برای رشد و تعالی آنها از هیچ تلاشی حتی در سخت ترین شرایط دریغ نمی ورزد. حال صحبت از مادری به گستره ایران زمین است . مادری از جنس فولاد که فرزندان پولادینی را در دامان خود پرورش داده و در جای جای ایران زمین نامی نیک از خود تا ابد به یادگار گذاشته است، فرزندانی پویا و خلاق که در حیات صنعتی کشور همچون قلبی تپنده با تکیه بر آموخته های مادر خویش برای رشد و شکوفایی بیشتر کشور تلاش می کنند .

ذوب آهن اصفهان نه تنها رویای ایرانیان برای دست‌یابی به صنعت فولاد را محقق ساخت، بلکه زمینه ساز شکل گیری سایر واحدهای فولادی شد و در تولد و رشد دیگر صنایع نیز موثر بود. تربیت ۱۰۰ هزار مدیر، مهندس و کارگر ماهر ، چالش کمبود نیروی انسانی ماهر در را در دهه های پنجاه و شصت پوشش داد تا صنایع پس از ذوب آهن به لحاظ منابع انسانی با مشکل عمده‌ای مواجه نباشند.

هم اکنون تولید فولاد ایران حدود ۳۰ میلیون تن است در حالی که ظرفیت نصب شده آماده به کار آن بالای ۴۰ میلیون تن است. ذوب آهن اصفهان در ایجاد این ظرفیت تولید نقش آفرین بوده است و توسعه صنعت فولاد کشور از مسیر ذوب آهن اصفهان محقق شده است که اشتغالزایی تنها یک مورد از دستاوردهای آن به شمار می رود.

شکل گیری ذوب آهن اصفهان نقطه عطفی برای اکتشافات معادن کشور نیز بود و فعالیت معادن مهم سنگ آهن و زغال سنگ کشور با مدیریت این مجتمع عظیم صنعتی آغاز شد . همچنان که آرم این شرکت هنوز هم در بسیاری تجهیزات این معادن به چشم می خورد. هر چند این معادن در ادامه با تصمیمات مدیران وقت صنعت کشور از ذوب آهن جدا شدند.

این شرکت موفقیت های بسیاری در زمینه های گوناگون کسب کرده و از جمله آنها تولید ریل ملی است که به دست توانمند تلاشگران این شرکت به ثمر نشست و کشور از واردات این محصول استراتژیک بی نیاز شد. 

 

دیدگاه تان را بنویسید