240469

۴۶‌درصد عرضه شمش فولاد بدون مشتری ماند، ورق با رقابت ۳۶درصدی معامله شد

دوگانه رونق و رکود رینگ فولاد

دنیای معدن: دنیای معدن - راضیه احقاقی : هیجان برای خرید شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران فروکش کرد؛ اما متقاضیان ورق، حاضر به رقابت قیمتی تا ۳۶درصد برای کسب سهم از این عرضه‌‌‌ها شدند. عدم‌عرضه شمش فولاد به شکل اعتباری در شرایطی که صنایع تکمیلی با چالش تامین نقدینگی روبه‌رو هستند، باعث شد تا اغلب معاملات شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران در نرخی نزدیک به قیمت پایه انجام شود. اصلاح قیمت فروش شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران به‌سرعت بر روند معاملات مقاطع طویل فولادی در بازار آزاد نیز اثرگذار شد و از حجم معاملات این محصول کاست؛ هرچند با توجه به ارزنده‌بودن بهای مقاطع نسبت به نرخ شمش، افت نرخ چندانی در بازار میلگرد حاصل نشد.

به گزارش دنیای معدن، نوردکاران برای دومین هفته متوالی استقبال گرمی از عرضه‌‌‌های شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس کالای ایران نداشتند. کاهش استقبال از عرضه شمش فولاد در حالی در این بازار رقم خورد که چالش تامین گاز برای واحدهای فولادی ادامه‌‌‌دار شده و واهمه از کاهش عرضه طی هفته‌‌‌های آینده جدی است. با این حال، چالش کمبود نقدینگی نوردکاران، عدم‌عرضه شمش به شکل اعتباری و عرضه شمش فولاد با قیمت پایه‌‌‌ای گران‌تر از نرخ صادراتی آن و حتی بالاتر از بهای صادراتی محصولات فولادی باعث شد تا 44‌درصد از شمش فولاد عرضه‌شده در رینگ صنعتی بورس‌کالا طی سومین هفته دی‌ماه، بدون مشتری بماند.

قیمت پایه عرضه شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران در روز دوشنبه نوزدهم دی‌ماه در بازه قیمتی 15‌هزار و 575تومان تا 16‌هزار و 500تومان تعیین شد. عدم‌استقبال خریداران از شمش فولاد عرضه‌شده در بازار فیزیکی بورس‌کالا ظرف دومین هفته از دی‌ماه باعث شد تا از قیمت پایه این محصول برای عرضه در رینگ روز نوزدهم دی‌ماه کاسته شود؛ اما همچنان قیمت پایه عرضه شمش فولاد در بورس‌کالای ایران بیش از نرخ صادراتی آن فوب خلیج‌فارس با احتساب میانگین نرخ ارز نیمایی است.  صادرات شمش فولاد کشور همچنان تحت فشار کاهش قیمت قرار دارد.

این محصول با میانگین نرخی در محدوده 477دلار فوب خلیج‌فارس معامله می‌شود؛ این در حالی است که بیلت فولاد صادراتی CIS نرخی برابر 520دلار دارد. تحریم و دشوار شدن صادرات عامل اصلی ارزان‌فروشی شمش فولاد ایران در بازارهای صادراتی است. با احتساب ارز نیمایی 28‌هزار و 500تومانی، معادل ریالی بهای صادرات هر تن شمش فولاد کشور برابر 13‌هزار و 600تومان خواهد بود. البته نرخ 28‌هزار و 500تومان، میانگین بهای فروش ارز در بازار داخل بوده و عمدتا فولادسازان ارز خود را با نرخی بالاتر در این سامانه به فروش می‌‌‌رسانند.

اگر بورس‌کالا، قیمت پایه شمش فولاد برای عرضه در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران را براساس نرخ فروش صادراتی آن فوب خلیج‌فارس تعیین می‌‌‌کرد، کف قیمت پایه براساس نرخ دلار 33‌هزار تومان و سقف قیمت پایه براساس دلار 34هزار و 600تومان تعیین شده بود. به این ترتیب در شرایط کنونی صنایع تکمیلی باید خریدهای خود را با نرخ ارز حداقل 33‌هزار تومانی انجام دهند. این نرخ بالاتر از بهای فروش ارز صنایع در سامانه نیماست. این در حالی است که نوردکاران موظف به بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما و فروش در این سامانه با نرخی کمتر از 33‌هزار تومان هستند. به این ترتیب صنایع تکمیلی متحمل زیان خرید مواد اولیه با نرخ ارز توافقی و فروش با نرخی کمتر می‌‌‌شوند. از 108‌هزار تن شمش فولاد عرضه‌شده در بورس کالای ایران تنها 61‌هزار تن شمش فولاد با نرخ میانگین 15‌هزار و 790تومان به فروش رفت. با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، نرخ تمام‌شده این شمش برابر 17‌هزار و 250تومان خواهد بود.

رکود معاملات شمش به بازار آزاد مقاطع رسید

عدم‌رقابت نوردکاران برای خرید شمش فولاد، تاثیر خود را بر بازار آزاد مقاطع طویل فولادی نیز گذاشت و اگرچه این محصول بدون تغییر نرخ نسبت به ‌روز قبل معامله شد، اما به گفته فعالان بازار آزاد، از میزان خرید در این بازار کاسته شد. در شرایط کنونی هر کیلوگرم میلگرد سایز16 در بازار آزاد تهران با نرخی در کانال قیمتی 19‌هزار و 300تومان به فروش می‌رود که این نرخ نسبت به نرخ فروش آن در ابتدای سال 1401 رشد 3/ 10درصدی داشته، این در حالی است که در این بازه زمانی بهای ارز در بازار آزاد صعود 31درصدی را تجربه کرده و بنابراین باید اذعان کرد که نرخ این محصول با توجه به انتظارات تورمی در کشور رشد محسوسی نداشته است.

ورق چرا گران شد؟

در حالی که شمش فولاد با کمترین رقابت ظرف سومین هفته از دی‌ماه معامله شد، رینگ ورق با استقبال پرشور متقاضیان مواجه شد، به نحوی که نرخ فروش این محصول در برخی معاملات تا 36‌درصد بیش از نرخ پایه قیمت خورد. با توجه به رقابت قیمتی قابل ملاحظه انجام‌شده بر سر عرضه‌‌‌های ورق و با توجه به سابقه رفتاری بورس‌کالا و وزارت صمت، احتمال ابطال این معاملات وجود دارد. البته حتی در صورت ابطال معاملات نیز گرانی ورق از برآورد فعالان این بازار از رشد قیمت‌ها حکایت دارد. به این ترتیب واهمه از رشد نرخ ارز و صعود انتظارات تورمی همچنان بر معاملات کالایی سایه افکنده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید