240387

تولید فولاد خام و ارزش افزوده اقتصادی در فولاد مبارکه با استفاده از ضایعات فلزی داخلی

دنیای معدن- رئیس امور پسماند شرکت فولاد مبارکه گفت: به منظور ایجاد ارزش افزوده اقتصادی، سالانه بیش از ۱۵ هزار تن انواع تجهیزات، قطعات و سازه های مختلف آهنی خطوط تولید که عمر مفید آن ها به پایان رسیده، در کوره های قوس الکتریک فولاد مبارکه به عنوان قراضه استفاده می شوند.

به گزارش دنیای معدن؛ مجید غیاثوند افزود: باتوجه به مستهلک شدن و پایان عمر مفید انواع تجهیزات، قطعات و سازه های مختلف آهنی در شرکت و فراهم نبودن شرایط به کارگیری این متریال در بخش های مربوطه، همواره بخش قابل توجهی از انواع ضایعات آهنی از نواحی مختلف به سایت ضایعات قابل بازیافت مدیریت شهری ارسال می شوند.

به گفته وی ، این ضایعات در واقع نوعی پسماند با ارزش و همچنین یکی از مواداولیه تولید در فرایند فولادسازی به شمار می رود، از این رو واحد امور پسماند با برنامه ریزی و اجرای طرح آماده سازی این قراضه ها براساس استاندارد های واحد کنترل کیفی، پس از دسته بندی تخصصی این ضایعات با استفاده از دستگاه آنالایزر پرتابل در عملیات برشکاری و پرسکاری، سالانه بیش از ۱۵ هزار تن قراضه موردنیاز تولید را از این طریق تأمین می کند.

آقای غیاثوند افزود: با استفاده از تجارب به دست آمده و پیش بینی زیرساخت های موردنیاز این عملیات در سایت جدید ضایعات قابل بازیافت، به گونه ای برنامه ریزی انجام شده است که در آینده میزان ورودی و خروجی این قراضه ها از این سایت مساوی باشد تا از انباشت بیش ازحد این ضایعات و نتیجتاً اشغال فضا و همچنین خواب سرمایه جلوگیری شود.

وی گفت: درپی اجرای این طرح اولین بار در فولاد مبارکه تعداد ۲۰ عدد شل کوره ضایعاتی و متعلقات مربوطه باقی مانده از سال های گذشته پس از انتقال به سایت ضایعات قابل بازیافت، در یک عملیات تخصصی، برشکاری شد و از این طریق علاوه بر تأمین بیش از ۲ هزار تن قراضه درجه یک موردنیاز فرایند تولید، گامی برای آزادسازی اراضی موردنیاز توسعه نورد گرم ۲ نیز برداشته شد.

غیاثوند خاطرنشان کرد: پس از اجرای این طرح همه آهن آلات داخلی که نیاز به آماده سازی برای استفاده در فرایند تولید دارند در ابتدا به این سایت انتقال می یابد و پس از آماده سازی در فرایند تولید دوباره استفاده می شود.

وی درادامه اظهار داشت: یکی دیگر از دستاورد های حاصل از برنامه ریزی و اجرای این طرح، عملیات انتقال، دمونتاژ و برشکاری تخصصی ترانس های مستعمل باقی مانده از سال های قبل است که در این عملیات بیش از ۴۰ تن مس به ارزش بیش از ۱۲ میلیارد تومان و ۵۰ تن قراضه آماده سازی و بازیافت شد.

رئیس امور پسماند شرکت فولاد مبارکه در ادامه افزود: بخشی از ضایعات ارسالی به این سایت ازجمله انواع لوله و نبشی که امکان استفاده دوباره آن ها در کارکرد خود وجود داشته باشد به تناسب به متقاضیان تحویل داده می شود تا از این طریق نیز بتوان از این ضایعات استفاده بهینه کرد.

وی گفت: ساخت بیش از ۵ هزار پایه فنس از لوله های ضایعاتی جمع آوری شده و به کارگیری این پایه ها در عملیات فنس کشی اراضی فولاد مبارکه، با همکاری واحد مدیریت شهری که صرفه جویی اقتصادی قابل توجهی به همراه داشته است، نمونه ای از این اقدامات است.

غیاثوند در پایان تصریح کرد: به طورکلی، تأمین بخشی از قراضه موردنیاز برای تولید فولاد خام، مدیریت بهینه و بازیافت پسماند های شرکت، بازگشت بخشی از سرمایه سازمان و پاک سازی و ساماندهی محیط شرکت بخشی از دستاورد های حاصل از این طرح است که به طور مستمر ادامه دارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید