236388

چرا ایران بازار صادراتی فولاد را از دست داد؟/ رقابت از طریق دامپینگ ممکن است؟

دنیای معدن: پس از آغاز جنگ روسیه و اوکراین انتظار می رفت که ایران نقش پررنگ تری در بازار فولاد پیدا کند، اما وضع عوارض صادراتی باعث شد تا ایران بازارهای قبلی خود را هم از دست دهد. حال چین و روسیه به سیاست دامپینگ روی آورده اند. حال ایران هم می تواند از این طریق به بازار بازگردد؟

به گزارش دنیای معدن، سیاست دولت مبنی بر افزایش عوارض صادرات فولاد باعث از دست رفتن بازارهای صادراتی ایران شد. درست در آغاز جنگ روسیه و اوکراین که ایران می توانست خلأ اوکراین در بازار فولاد را پر کند، دولت ایران برای صادرات فولاد عوارض وضع کرد.

پس از چند ماه روسیه و چین فولاد را دامپینگ کردند. سپس ترکیه و هند وارد این رقابت شدند. روسیه بسیاری از بازارهای ایران و حتی قسمتی از بازارهای داخلی ما را تصاحب کرد. اکنون با توجه به دامپینگ کشورهای رقیب و فقدان بازار برای تولیدکنندگان فولاد، مزیت صادرات برای تولیدکنندگان ایرانی صفر است.

سیاست نادرست دولت عامل افول صادرات فولاد

بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران، به تجارت نیوز گفت: در مقطعی از سال دولت جلوی صادرات فولاد را گرفت. این در زمانی بود که جنگ روسیه و اوکراین آغاز شد. در حالی که ایران می توانست سهم اوکراین را هم در بازار بگیرد. اما تصمیم دولت شرایطی را ایجاد کرد که دیگران جای ما را گرفتند. آن شرایط از دست رفت و اکنون چین و روسیه فولاد را دامپینگ کرده اند.

 

دیدگاه تان را بنویسید