235280

عملکرد سال گذشته فولاد مبارکه بررسی شد

درخشش «فولاد» در ۱۴۰۰

دنیای معدن- لیلا لامعی : در ابتدای هفته جاری، شرکت فولاد مبارکه صورت های مالی (حسابرسی نشده) ۱۲ماهه ۱۴۰۰ خود را در سامانه کدال منتشر کرد. این شرکت در سال گذشته عملکرد مناسبی از خود نشان داد. در بازار سهام «فولاد» پس از «فارس» به عنوان دومین نماد بزرگ با ارزش بازار ۱/ ۳۳۳ هزار میلیارد تومان شناخته می شود. در ادامه به بررسی عملکرد ۱۴۰۰ این نماد بورسی پرداخته شده است.

دومین نماد بزرگ بازار سهام

شرکت فولاد مبارکه اصفهان در اواخر سال 1369 به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شد و در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی اصفهان به ثبت رسید. این شرکت در دی ماه 1372 به بهره برداری رسید.

سهام شرکت فولاد مبارکه در اسفندماه 1385 در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد و مورد معامله قرار گرفت. بیشترین میزان سهام فولادمبارکه در اختیار سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران به میزان 2/ 17 درصد است. این شرکت گندله، آهن اسفنجی، تختال، کلاف گرم، کلاف سخت سرد، کلاف قلع اندود، کلاف گالوانیزه و کلاف رنگی تولید می کند. ظرفیت اسمی سالانه محصولات «فولاد» به شرح ذیل است:

- گندله: 4/ 7میلیون تن؛

- آهن اسفنجی (مبارکه و سبا): 5/ 9میلیون تن؛

- تختال (مبارکه و سبا): 8/ 8میلیون تن؛

- کلاف گرم (مبارکه و سبا): 6.750 میلیون تن؛

- کلاف سرد: 7/ 1میلیون تن؛

- کلاف قلع اندود: 110 هزار تن؛

- کلاف گالوانیزه: 200 هزار تن؛

- کلاف رنگی: 135 هزار تن.

نحوه قیمت گذاری مواد اولیه

در گزارش تفسیری شرکت آمده است که در سال 1400 نرخ خرید کنسانتره سنگ آهن، گندله و آهن اسفنجی براساس توافق شرکت های فولادی و معدنی به صورت ضریبی از قیمت شمش فولاد خوزستان که در دوره های سه ماهه اعلام می شود، محاسبه شده است. به همین منظور، سقف قیمت کنسانتره سنگ آهن در سال 1400 برمبنای 19 درصد شمش فولاد خوزستان، سقف نرخ گندله بر مبنای 26 درصد شمش فولاد خوزستان و آهن اسفنجی برمبنای 58 درصد شمش فولاد خوزستان بوده است. «فولاد» برای سال 1401 پیش بینی کرده که ضریب کنسانتره سنگ آهن و گندله تغییری نداشته باشد و ضریب آهن اسفنجی به 65 درصد افزایش یابد.

چالش های مهم شرکت فولاد مبارکه

یکی از مهم ترین چالش هایی که فولادسازان با آن مواجه اند، محدودیت مصرف برق در تابستان و گاز در زمستان است. فولادمبارکه نیز همچون سایر هم گروهی ها در این خصوص با مشکلاتی همراه است و این امر از میزان تولیدات شرکت کاسته است. از طرفی محدودیت شرکت برای تامین کنسانتره سنگ آهن و گندله باکیفیت نیز دیگر چالش مهم شرکت است. یکی دیگر از مشکلاتی که بر روند سوددهی «فولاد» اثرگذار است، نرخ حمل ونقل است.

افزایش سرمایه «فولاد»

آخرین افزایش سرمایه شرکت فولادمبارکه به تیرماه 1400 بازمی گردد. در آن زمان، سرمایه شرکت از 9/ 20 هزار میلیارد تومان به 3/ 29 هزار میلیارد تومان افزایش یافت. محل تامین مالی برای افزایش سرمایه سود انباشته و اندوخته بود. در اسفندماه 1400 براساس پیشنهادهای هیات مدیره، «فولاد» تصمیم به افزایش سرمایه از مبلغ 3/ 29 هزار میلیارد تومان به مبلغ 57 هزار میلیارد تومان (افزایش سرمایه 95درصدی) از محل سود انباشته گرفت. در تیرماه 1400 شرکت مجوزهای افزایش سرمایه مذکور را از سازمان بورس دریافت کرد.

البته در اطلاعیه شرکت آمده است که درصورت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده پس از انتشار صورت های مالی حسابرسی شده سال مالی منتهی به 29/ 12/ 1400، تصویب افزایش سرمایه منوط به کفایت سود انباشته سال 1400 با لحاظ کردن آثار بندهای اظهارنظر حسابرس نسبت به صورت های مالی سال مذکور است.

 

دیدگاهتان را بنویسید