234911

در نشست هم‌اندیشی تولیدکنندگان آهن اسفنجی چه گذشت؟

دنیای معدن: نخستین نشست هم‌اندیشی تولیدکنندگان آهن اسفنجی در سال جاری، در انجمن تولیدکنندگان فولاد با حضور ۲۰ شرکت فعال در این رسته برگزار شد. اسدالله فرشاد، عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در خصوص نتایج جلسه هم‌اندیشی تولیدکنندگان آهن اسفنجی گفت: خوشبختانه در این جلسه، قاطبه تولیدکنندگان آهن اسفنجی کشور حضور داشتند و مسائل مختلف واحدها در حوزه تولید، عرضه، فروش محصولات و تامین مواد اولیه مورد تبادل نظر قرار گرفت.

به گزارش دنیای معدن به نقل از چیلان، در ابتدای این نشست اسدالله فرشاد، عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با تشریح تاریخچه تولید آهن اسفنجی در کشور گفت: تولید آهن اسفنجی در ایران بر پایه احداث واحدهای احیای مستقیم از سال ۱۳۶۸ در فولاد خوزستان با راه‌اندازی ۳ مدول میدرکس ۴۰۰ و HYL شماره یک و راه‌اندازی مجدد واحد پروفر به عنوان ۳ تکنولوژی تولید آهن اسفنجی در ایران به‌طور جدی آغاز شد و با احداث ۵ مدول میدرکس در فولاد مبارکه، روند افزایش تولید آن شدت گرفت که به لطف خدا و با ایجاد بستر مناسب، رشد خیره‌کننده‌ای داشته و همچنان این ظرفیت رو به افزایش است به گونه‌ای که ایران هم‌اکنون بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان بر پایه گاز طبیعی است که سرمایه‌گذاری‌های بسیار بزرگی در کشور در این حوزه صورت گرفته است و بنابراین اهمیت این موضوع در این جلسه مورد تاکید قرار گرفت.

عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در خصوص نتایج جلسه هم‌اندیشی تولیدکنندگان آهن اسفنجی به چیلان گفت: خوشبختانه در این جلسه، قاطبه تولیدکنندگان آهن اسفنجی کشور حضور داشتند و مسائل مختلف واحدها در حوزه تولید، عرضه، فروش محصولات و تامین مواد اولیه مورد تبادل نظر قرار گرفت.

فرشاد ادامه داد: بیشتر تمرکز مسائل مطرح شده در این نشست، در حوزه بازار و عرضه در بورس کالا بود که با توجه به نبود تقاضای مناسب داخلی و سخت‌گیری‌های صادراتی، مشکلاتی را برای واحدهای تولیدکننده آهن اسفنجی از منظر مالی و گردش نقدینگی به وجود آورده و ممکن است موجب کاهش تولید در این کارخانه‌ها شود. در این راستا مقرر شد ضمن هماهنگی با واحدها، با وزارت صمت به عنوان سیاستگذار و حامی تولیدکنندگان هم مذاکرات و پیگیری‌های لازم جهت توسعه صادرات زنجیره فولاد در جهت ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای آهن اسفنجی و رونق تولید در واحدهای تولیدی صورت پذیرد.

عضو هیات‌مدیره انجمن فولاد در خصوص سایر مباحث مطرح شده در این جلسه اظهار کرد: مباحث فنی پیرامون تولید آهن اسفنجی از جمله مسائل مربوط به محدودیت‌های فعلی تامین برق و قطعی احتمالی گاز در زمستان و لزوم اخذ تصمیمات پیش‌نگر در این خصوص، بررسی امکان ذخیره‌سازی آهن اسفنجی در انبارهای مشترک در ایام کم‌تقاضا، مسائل مربوط به کاهش تدریجی عیار سنگ آهن کشور و پیامدهای احتمالی آن برای کل زنجیره فولاد هم از سایر مواردی بود که در این نشست مطرح شد و مورد تبادل نظر قرار گرفت.

فرشاد همچنین خبر داد: در این نشست هم‌اندیشی همچنین مقرر شد که در ماه آینده نخستین جلسه تولیدکنندگان گندله سنگ آهن برگزار شود و مسائل تولید و عرضه واحدهای تولید گندله نیز مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گیرد.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید