233823

کارخانه فولاد ازنا ذوب وعده های ۵ دولت شد/ گره کور پروژه ای به قدمت ۲۰ سال

دنیای معدن- کارخانه فولاد ازنا که بعد از گذشت ۲۰ سال وعده و سرکار آمدن پنج دولت گذشته تکمیل نشد، در حالی تحویل دولت سیزدهم شده است که با مشکلات حقوقی مواجه بوده و بلاتکلیف است.

به گزارش دنیای معدن، مجوز رسمی کارخانه فولاد ازنا سال 1381 صادر و این کارخانه فعالیت رسمی خود را از سال 1384 آغاز کرد تا بتواند در رشد و توسعه صنعتی و اقتصادی این شهرستان تأثیر به سزایی داشته باشد.

پیش بینی می شد که یک میلیون و 200 هزار تن محصول سالانه در صورت راه اندازی و بهره برداری از این کارخانه در فاز اول توسط این کارخانه تولید شود و در فاز دوم در بخش ذوب این کارخانه نیز در صورت راه اندازی 700 هزار تن محصول به طور سالانه وارد چرخه فعالیت شود که در این صورت تولید سالانه این کارخانه در هر دو فاز آن به یک میلیون و 900 هزار تن در سال می رسد.

اما این خبرهای خوش چندان دوامی نداشته و سرآغاز مشکلات متعدد برای فولاد ازنا و تعطیلی عملیات اجرایی آن در سال 1390 با وجود پیشرفت فیزیکی 60 درصدی بود ولی با گذشت سه سال فعالیت مجدد این کارخانه سال 1393 آغاز شد، ولی باز هم بعد از مدت کوتاهی تعطیل شد.

کارخانه فولاد ازنا میراث 5 دولت گذشته

وعده های مسؤلان کشوری و استانی پنج دولت قبل برای حل مشکلات کارخانه فولاد ازنا عملی نشد تا با گذشت 20 سال، این کارخانه همچنان نیمه تمام و درگیر مشکلات حقوقی و قضایی سرمایه گذار و اختلاف سهامداران باشد.

آیت الله ابراهیم رئیسی در زمان ریاست قوه قضائیه در تاریخ دهم فروردین ماه 1400 به استان لرستان سفر کرد و یکی از محورهای اصلی سفر وی بررسی وضعیت واحدهای تولیدی تعطیل شده این استان بود

کارخانه فولاد ازنا یکی از واحدهای تولیدی تعطیل شده لرستان است که با دستور آیت الله رئیسی مقرر شد مشکلات قضایی، مالی و وضعیت مالک مشخص و تعیین تکلیف شود تا پس از تعیین تکلیف، زمینه تکمیل کارخانه و راه اندازی و اشتغال بیش از 1500 جوان در بیکارترین استان کشور فراهم شود.

فرهاد زیویار استاندار لرستان و معاونین استانداری بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم، تعیین تکلیف و تکمیل کارخانه فولاد ازنا جزو اولویت های آ ن ها بوده است.

مشکلات حقوقی کارخانه فولاد ازنا

فرهاد زیویار استاندار لرستان 16 اسفند 1400 با بیان اینکه کارخانه فولاد ازنا مشکلات حقوقی دارد، گفت: فولاد ازنا آماده واگذاری شد، اما به جهت دعواهای حقوقی به همان نقطه اول برگشتیم.

وی با بیان اینکه بنده نه خوش بین و نه بدبین هستم اما پیگیری می کنیم چون نمی توان اشخاص حقیقی را وادار کرد، افزود: از ابزارها و امکانات خودمان برای راه اندازی کارخانه فولاد ازنا استفاده می کنیم.

در سلسله بازدیدهای میدانی استاندار و معاون اقتصادی استانداری، روز گذشته نیز سیروس ابراهیمی معاون استاندار به همراه رئیس سازمان صمت لرستان، مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذار و مدیرعامل بانک صنعت و معدن کشور از این واحد صنعتی بازدید کردند.

وعده ایجاد اشتغال 6600 نفری با راه اندازی فاز اول تولید

مهدی نبیان مدیرعامل شرکت فولاد ازنا در حاشیه بازدید از شرکت فولاد ازنا، اظهار داشت: این واحد با ظرفیت تولید یک میلیون و 200 هزار تن حدود 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اما با توجه به مشکلی که برای سرمایه گذار پیش آمد باعث شد سه سال تعطیل شود و صدمه هایی ببیند.

وی با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده برای راه اندازی کارخانه فولاد ازنا افزود: در حدود 4 ماه است که تمام تجهیزات مورد نیاز آن با همکاری کارکنان شهرستانی مجموعه با توجه به آموزش هایی که دیده اند، نصب شده است.

مدیرعامل شرکت فولاد ازنا عنوان کرد: در حال حاضر حدود 10 درصد از عملیات سیویل که شامل کف سازی و بخشی از کارهای ساختمانی اتاق برق باقی مانده و در حال نصب تجهیزات الکتریکال و مکانیکال هستند.

وی بیان کرد: کارخانه فولاد ازنا به صورت مستقیم در فاز اول برای حدود 600 نفر و به صورت غیرمسقیم برای 6 هزار نفر اشتغالزایی ایجاد می کند و در فاز دوم نیز برای 1200 نفر به صورت مستقیم و برای 16 هزار نفر به صورت غیرمستقیم ایجاد اشتغال پیش بینی شده است.

تحول در صنعت لرستان با راه اندازی کارخانه فولاد ازنا

بهمن جعفری مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز در این بازدید گفت: این طرح با توجه به حجم سرمایه گذاری ای که دارد جزو طرح های با حجم سرمایه گذاری بالای این استان محسوب می شود و حدود دو دهه است که به عنوان یکی از طرح های نیمه تمام لرستان مطرح است.

وی افزود: امیدواریم کارخانه فولاد ازنا هرچه سریع تر تعیین تکلیف شود و یا توسط مالک فعلی یا توسط شخصیت های حقیقی و حقوقی که دارای اهلیت فنی و مالی هستند تعیین تکلیف و واگذار شود تا سال آینده شاهد تولید شمش در این واحد تولیدی باشیم.

مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان عنوان کرد: ظرفیت تولید 1.2 میلیون تن به ظرفیت فولادی کشور در صورت راه اندازی کارخانه فولاد ازنا اضافه و هم زمینه احداث صنایع پایین دستی و تحولی در حوزه صنعت شهرستان ازنا و به تبع آن استان لرستان فراهم می شود.

بلاتکلیفی وضعیت کارخانه فولاد ازنا

محمدحسین جناب مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری لرستان نیز با بیان اینکه راه اندازی شرکت فولاد ازنا یکی از آرزوهای مردم و مسئولان است، افزود: این طرح سال 1380 آغاز شده و با اینکه در سال 1401 هستیم هنوز به بهره برداری نرسیده است.

وی با بیان اینکه فاز اول این طرح نورد ورق است اما متاسفانه به واسطه مشکلات حقوقی و قضایی که برای مالک کارخانه به وجود آمده عملاً بلاتکلیف مانده و فعالیت تولیدی آن متوقف شده است، افزود: امیدواریم بتوانیم با ورود بانک صنعت و معدن و حمایت های استاندار مشکلات حقوقی این واحد را از طریق سرمایه گذار و یا مالک جدید برطرف کنیم تا هرچه سریع تر به بهره برداری برسد.

در اولویت قراردادن مسئله واگذاری کارخانه فولاد ازنا

حجت الاسلام علی سپهوند امام جمعه شهرستان ازنا نیز با بیان اینکه مشکل کارخانه فولاد ازنا باید هرچه سریع تر تغیین تکلیف شود، اظهار داشت: اگر مشکلات حقوقی سرمایه گذار مجموعه با اطاله مواجه است باید مسئله واگذاری مجموعه را در اولویت قرار دهیم و چنانچه اجازه تصرف در اموال خود را دارد در بخش های دارای اجازه فروش اجازه دهند که واگذاری ها را انجام دهد تا در تکمیل این پروژه قدمی برداشته شود.

وی افزود: در حال حاضر 92 نفر در کارخانه فولاد ازنا مشغول هستند و توقع مان این است که تعیین تکلیف شود و قدم های مثمر ثمری برای این واحد تولیدی برداشته شود.

امام جمعه شهرستان ازنا عنوان کرد: اگر بازدیدها از کارخانه فولاد صرف حضور باشد موضوعیت ندارد بلکه باید مجموعه را یا از طریق پرداخت تسهیلات و یا راستی آزمایی به نتیجه برسانیم.

کارخانه فولاد ازنا دردی بر دردهای لرستان

سیروس ابراهیمی معاون اقتصادی استاندار لرستان نیز با بیان اینکه طرف حساب ما در این قضیه مردم هستند، اظهار داشت: در این مجموعه بالغ بر هشت هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و پس از گذشت 20 سال هنوز نه تنها نتوانسته است به عنوان یک مگاپروژه دردی از این استان را دوا کند بلکه خودش دردی بر دردها شده است.

وی با تأکید بر اینکه شرکت فولاد ازنا نماد ناسازندگی و نسازندگی در منطقه شده است، افزود: بیشترین سرمایه گذاری این طرح مربوط به بانک صنعت و معدن است و انتظار داریم سرمایه گذاری آن تعیین تکلیف شود.

ابراهیمی گفت: چندین پروژه در لرستان مثل فولاد ازنا، سامان کاشی بروجرد، عظیم خودرو، صدر فولاد و پارسیلون داریم که در صدر مطالبات مردم لرستان هستند.

وی تصریح کرد: انتظار داریم پس از بازدید این مجموعه بررسی درستی انجام شود و بر اساس عدالت و انصاف اگر امکان راه اندازی واحد توسط سرمایه گذار و کارگزاران فعلی آن به صورت فشرده و سریع وجود دارد کار انجام شود.

نیاز فولاد ازنا به مدیریتی قوی و با پشتوانه مالی محکم تر

معاون اقتصادی استاندار لرستان عنوان کرد: اگر عاقبت این پرونده معلوم نیست که به کجا ختم می شود سزاوار نیست این حجم از سرمایه و روح و روان مردم در گرو یک شخص بلوکه شود.

وی بیان کرد: انتظار می رود واحد حقوقی بانک صنعت، معدن و تجارت فعال تر شده و هر کاری هم از نظر مدیریتی در استان بناست انجام شود، ما هم باید در استان لرستن برای حل وفصل موضوع در خدمت باشیم.

ابراهیمی گفت: شرکت فولاد ازنا با این حجم از سرمایه گذاری هیچ دردی از لرستان دوا نکرده است و نمکی بر دردهای این استان شده است که باید تعیین تکلیف شود.

وی گفت: کارخانه فولاد ازنا و وقتی راه اندازی شود حدود سه هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش لازم دارد بنابراین یک مدیریت، اراده و پشتوانه مالی محکم تری و قوی تری نیاز دارد.

بلوکه شدن 250 میلیون یورو

علی خرسندیان مدیرعامل بانک صنعت، معدن و تجارت کشور نیز در این بازدید اظهار داشت: از هر زاویه ای که به موضوع نگاه کنیم توقف این مجموعه به منفعت نیست.

وی افزود: اگر از نگاه اشتغال به این مجموعه نگاه کنیم هنوز اشتغالی شکل نگرفته، از نگاه سرمایه و سرمایه گذاری متجاوز از 250 میلیون یورو از بانک صنعت و معدن در این مجموعه بلوکه شده است.

مدیرعامل بانک صنعت، معدن و تجارت کشور عنوان کرد: اگر منابع بانک در جایی بلوکه شود این منابع نمی تواند بازگشت داده شود تا در جاهای دیگر سرمایه گذاری انجام و در چرخه تولید و سرمایه گذاری قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در مجموعه فولاد ازنا قرار بوده یک محصول استراتژیک که نیاز کشور است بیان کرد: منابع مالی در این مجموعه بلوکه شده است، اشتغال نداریم و همچنین تولیدی هم که می تواند به اقتصاد کشور و منطقه کمک کند نداریم.

هم افزایی و انسجام برای تعیین تکلیف شرکت فولاد ازنا

مدیرعامل بانک صنعت و معدن کشور با بیان اینکه تعیین تکلیف این واحد تولیدی از دغدغه های جدی ما ست، تصریح کرد: باید مباحث حقوقی این واحد حل شود، یا خود سرمایه گذار ادامه دهد و اگر نه باید مجوز دهند که بانک تملک کند اما اگر قبل از تملک بانک با سرمایه گذاری دیگر به تفاهم برسند باید برای واگذاری بیایند چون نمی شود بیشتر از این متوقف بماند.

خرسندیان اظهار داشت: همه دغدغه داریم و عدد هفت هزار میلیارد تومان رقم بسیار بالایی است که باید پیگیری شود و با هم افزایی و انسجامی تعیین تکلیف کنیم و این مجموعه به حرکت و تولید برسد.

مطالبه مردم لرستان؛ کارخانه فولاد ازنا تعیین تکلیف شوداستاندار لرستان: مشکلات حقوقی فولاد ازنا را به نقطه اول بازگرداند/ برای راه اندازی کارخانه عظیم خودرو خوش بین هستیمادامه پیگیری تسنیم| کارخانه فولاد ازنا راه اندازی می شود

 

دیدگاه تان را بنویسید