233346

روند قیمت فولاد صادراتی ایران/ کاهش قابل توجه قیمت شمش و اسلب صادراتی + نمودار

دنیای معدن: در هفته گذشته، میانگین قیمت بیلت صادراتی ایران، ۶۴۵ دلار به ازای هر تن بود که نسبت به هفته پیش از آن، کاهش ۱۸ دلاری، معادل ۲.۶ درصدی را نشان می‌دهد. قیمت میانگین اسلب صادراتی ایران نیز در هفته گذشته ۶۷۵ دلار به ازای هر تن بود که نسبت به هفته پیش از آن، کاهش ۱۷ دلاری معادل ۲.۵ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش دنیای معدن به نقل از چیلان ، قیمت‌های منتشرشده توسط متال بولتن نشان می‌دهد که قیمت فوبِ اسلب صادراتی ایران در هفته گذشته ۲.۶ درصد کاهش یافت و اسلب در قیمت ۶۶۵ تا ۶۸۵ دلار به ازای هر تن معامله شد. در هفته گذشته، قیمت فوبِ بیلت صادراتی ایران در بنادر کشور ۶۴۰ تا ۶۵۰ دلار به ازای هر تن بود که میانگین این قیمت‌ نسبت به قیمت‌های ۱۴ اردیبهشت، حاکی از کاهش ۲.۵ درصدی است.

قیمت‌ها در بازار جهانی فولاد به سرعت در حال عقب‌نشینی است. بنا به قیمت‌های متال بولتن، قیمت شمش فولادی صادراتی CIS هفته گذشته با کاهش ۱.۲۳ درصدی به ۶۴۴ دلار به ازای هر تن رسید. کاهش قیمت بیلت صادراتی روسیه همچنان ادامه‌دار است و این امر باعث کاهش بیشتر قیمت شمش CIS خواهد شد. قیمت اسلب صادراتی CIS نیز هفته گذشته با کاهش ۹.۶ درصدی به ۶۹۵ تا ۷۷۰ دلار رسید.

افزایش قیمتی که در بازار جهانی فولاد به دلیل جنگ اوکراین رخ داده بود، به سرعت از دست رفت و متأسفانه مصوبه عوارض صادراتی مانع از این شد که فولادسازان ایرانی از این فرصت استثنائی استفاده کنند.

در نمودار بالا، روند قیمت اسلب و بیلت صادراتی ایران در یک ماه گذشته را ببینید

 

دیدگاه تان را بنویسید