227463

قیمت واقعی نباید فقط برای فولادسازان باشد/ اجحاف در حق سهامداران معدنی

دنیای معدن: کارشناس ارشد بازار سرمایه اعتقاد دارد اینکه فولادسازان انتظار داشته باشند فقط فروش محصولات میانی فولادی به قیمتی نزدیک به نرخ جهانی انجام شود، معقول نیست و این اتفاق اجحاف در حق سهامداران سایر حلقه های زنجیره فولاد و مصرف کننده است.

به گزارش دنیای معدن، با ورود تنها بخشی از زنجیره فولاد در بورس کالا و کشف قیمت براساس عرضه و تقاضا طی سال های گذشته همواره شاهد عدم تعادل در این زنجیره مهم صنعت کشور بودیم. به طوری که فقط بخشی از این زنجیره که عمدتاً فولادسازان را دربرمی گیرد از منافع فروش محصول با قیمت واقعی برخوردار می شدند و سایر حلقه های زنجیره با عرضه محصولات خود برپایه قیمت های دستوری، از سود واقعی محروم می شدند. حال قرار است که کل زنجیره فولاد وارد بورس کالا شود و تمام قیمت ها نیز بر مبنای عرضه و تقاضا کشف شود. اما همانند گذشته، صدای مخالفت ها از سوی برخی از حلقه های زنجیره که مواد اولیه را با قیمت های دستوری و ارزان دریافت می کنند و محصول خود را با نرخ بازار به فروش می رسانند، به گوش می رسد.

درهمین زمینه علیرضا تاج بر، کارشناس ارشد بازار سرمایه اعتقاد دارد که باید در زنجیره فولاد دید سیستماتیک داشته باشیم به این معنا که تأمین کننده مواد اولیه نیز سال هاست که وارد بورس اوراق بهادار شده و سهامدار دارند و بر همین اساس باید سود تمام زنجیره مدنظر قرارگیرد.

وی افزود: این که فقط فولادسازان که نفوذ بسیار قوی نیز در بخش صنعت کشور دارند، از سود و منافع این زنجیره بهره مند شوند، به طورقطع درست نیست.

وی گفت: در یک نگاه کلی و ملی، عرضه کل زنجیره فولاد در بورس و کشف قیمت براساس عرضه و تقاضا کاملاً معقول است.

فولادسازان، سهامدار سنگ آهنی ها هستند

به گفته وی، شرکت های سنگ آهن سال هاست که وارد بورس اوراق بهادار شده اند و اتفاقاً فولادسازان نیز جزو سهامداران آن هستند و بنابراین، فولادسازان از افزایش قیمت سنگ آهن متضرر نمی شوند و در سودآوری آن ها نیز تأثیر دارد.

تاج بر تأکید کرد: این که قیمت جهانی سنگ آهن مثلا 100 دلار باشد و این نرخ با قیمت دستوری در بازار داخل ایران به نصف قیمت فروخته شود به هیچ عنوان صلاح نیست.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر اینکه فقط فروش محصولات میانی فولادی به قیمتی نزدیک به نرخ جهانی انجام شود، معقول نیست و اجحاف در حق سهامداران سایر حلقه های زنجیره فولاد و مصرف کننده محسوب می شود.

ایجاد انگیزه برای اکتشاف سنگ آهن

این کارشناس بازار سرمایه همچنین افزود: نکته دیگری که باید به آن دقت کرد این است که هم اکنون در کشور با کمبود سنگ آهن مواجه هستیم که یک معضل جدی است.

وی ادامه داد: بر همین اساس باید انگیزه های لازم را برای اکتشاف و افزایش تولید این ماده اولیه مهم ایجاد کرد و منطقی شدن قیمت سنگ آهن می تواند نقش همین کارکرد موردنیاز را ایفا کند..

 

دیدگاه تان را بنویسید