کدخبر: 221857 ارسال به دیگران پرینت

کشف سیارکی مملو از فلزات گرانبها در نزدیکی زمین

دنیای معدن - دانشمندان به تازگی سیارکی مملو از فلزات گرانبها را در منطقه ای از منظومه شمسی کشف کردند.

به گزارش دنیای معدن، بر اساس مطالعات اخیر دانشمندان یکی از دو سیارکی که در نزدیکی کره زمین حرکت می کند مقدار بسیار زیادی فلزات گرانبها وجود دارد. ارزش تقریبی فلزات موجود در این سیارک بیش از ۱۱.۶۵ تریلیون دلار است. دانشمندان تا این لحظه شواهدی از وجود عناصر آهن، نیکل و کبالت در این سیارک کشف کردند. حجم فلزات گرانبهای موجود در این سیارک از تمامی ذخایر عناصر نام برده شده در زمین بیشتر است.

سیارک غنی از فلزات گرانبها DA ۱۹۸۶ نام دارد و دانشمندان عنوان ۲۰۱۶ ED۸۵ را برای سیارکی که در نزدیکی آن قرار دارد برگزیده اند. با توجه به حجم بسیار زیاد عناصر ارزشمند در سیارک DA ۱۹۸۶ احتمالاً این جرم آسمانی در آینده ای نه چندان دور به عنوان یکی از منابع استخراج فلزات گرانبها در خارج از کره زمین مورد بهره برداری قرار گیرد. منابع طبیعی فلزات گرانبها در کره زمین بسیار محدود است و برداشت بیش از اندازه از آن ها در چند دهه گذشته موجب شده حجم این عناصر کاهش چشمگیری پیدا کند. از همین رو دولت های صاحب نام در صنعت فضایی به دنبال اکتشاف و استخراج فلزات گرانبها در خارج از سیاره آبی هستند.

یکی از مدیران ارشد ناسا در مورد ویژگی های ساختاری سیارک DA ۱۹۸۶ گفت: « ۸۵ درصد این سیارک از آهن و نیکل و ۱۵ درصد آن از کبالت تشکیل شده است. اگرچه سیارک تریلیون دلاری از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به شهاب سنگ های سرگردان در منظومه شمسی دارد ولی هیچ کدام از شهاب سنگ های کشف شده در این مجموعه چنین حجمی از فلزات گرانبها را در خود ندارند.»

برخی از دانشمندان معتقدند سیارک های ارزشمند بیشتری با چند برابر جرم سیارک DA ۱۹۸۶ در منظومه شمسی وجود دارند ولی به دلیل فاصله زیاد آن ها از زمین و هزینه بالای اکتشاف و بهره برداری از این سیارک ها نمی توان از آن ها به عنوان گزینه های اصلی تأمین منابع معدنی برای انسان ها در آینده نام برد. بدون شک دستیابی به مواد معدنی و فلزات گرانبها در خارج از کره زمین فرصتی ارزشمند برای کاهش فشار به معدن انواع فلزات گرانبها در سیاره آبی است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاه تان را بنویسید