224823

مشخصات فنی خودروی شاهین G / موتور شاهین چیست؟

دنیای معدن: سایپا در ابتدا می خواست شاهین را با موتور جدید BM16 برلیانس به بازار بفرستد اما بعدها تصمیمش را عوض کرد و موتور M15-T توربوشارژ را روی آن قرار دارد.

به گزارش دنیای معدن، «شاهین» که ابتدا به اسم رهام شناخته می شد، یکی از محصولات خودروسازی سایپا است. مشخصات شاهین G را در ادامه بخوانید.

سایپا خودروی شاهین را تیر ۹۷ در شیراز معرفی کرد. این شرکت بارها ادعا کرده بود که طراحی چهره این خودرو را از پرنده شاهین، الهام گرفته است.

در نهایت نیز با هدف حمایت از این پرنده در حال انقراض، در اسفند ۹۸ نام آن را به «شاهین» تعییر داد.

مشخصات شاهین G

سایپا شاهین، نخستین محصول بومی با پلتفرم SP سایپاست؛ پلتفرمی که قرار است مبدا تمام محصولات جدید این شرکت در سال های بعد از ۱۴۰۰ باشد.

یعنی علاوه بر نسخه سدان (که همین شاهین است)، باید منتظر محصولات دیگری نیز با این پلتفرم باشیم؛ محصولاتی در سگمنت کراس اور و همچنین هاچ بک.

موتور ۱۴۹۷ سی سی M۱۵ Turbo Charger، گیربکس دستی ۵ سرعته و طراحی بدنه با استفاده از فولاد از جمله مشخصات شاهین G است.

موتور شاهین چیست؟

سایپا در ابتدا می خواست شاهین را با موتور جدید BM16 برلیانس به بازار بفرستد اما بعدها تصمیمش را عوض کرد و موتور M15-T توربوشارژ را روی آن قرار دارد.

این موتور با اینکه در نسخه تنفس طبیعی اش، روی تیبا و ساینا و کوییک هم نصب شده ولی بدلیل نصب توربو و همچنین پاس کردن استاندارد یورو۵، تغییرات بسیار زیادی روی آن انجام شده است طوری که حالا می توان آنرا یک موتور کاملا جدید محسوب کرد. مشخصات جدید شاهین G

سایپا بعد از آنکه سیستم نام گذاری تیپ های محصولاتش را در تابستان ۹۹ تغییر داد، آپشن های شاهین را هم دستکاری کرد و دو تیپ لوآپشن و فول آپشن برای آن ساخت و تیپ لوآپشن آن با نام سایپا شاهین S و تیپ فول آپشن آن نیز با نام سایپا شاهین G معرفی شد.

در شاهین اس، سایپا ۴ آپشن «سانروف»، «مولتی مدیا (مانیتور+دوربین)»، «تهویه اتومات» و «دکمه های کنترلی روی فرمان» را حذف کرده بود.

منبع: باما و سایپا

 

دیدگاه تان را بنویسید