224163

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: برنده واقعی سازوکار قرعه‌کشی دلالان و نمایندگی‌ها هستند

دنیای معدن- عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: تعداد اندکی از افراد بدون خودرو که تا امروز حتی یک بار خودرو نخریده‌اند، در طرح‌های قرعه‌کشی برنده می‌شوند و برنده واقعی سازوکار قرعه‌کشی دلالان و نمایندگی‌ها هستند.

به گزارش دنیای معدن، لطف‌الله سیاهکلی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین با بیان اینکه خودروسازان اصلی ایران یعنی ایران‌خودرو و سایپا 3 هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارند، اظهار داشت: دلیل ایجاد این زیان انباشته فروش خودرو با قیمت دستوری شورای رقابت است که همین باعث می‌‌شود که خودروساز روی هر خودرو چند میلیون تومان ضرر کند.

وی تک‌نرخی شدن را مهمترین راهکار برای از بین بردن تقاضای کاذب و واقعی کردن قیمت‌ خودرو دانست و اضافه کرد: تک‌نرخی شدن قیمت خودرو بازار این محصول را شفاف می‌کند و جلوی سوء استفاده دلالان از فاصله قیمتی بین بازار و کارخانه را می‌گیرد. در حالی که امروز برخی افراد با استفاده از مکانیزم ثبت نام و فروش خودرو به قیمت روز سودهای کلانی به جیب می‌زنند.

نماینده قزوین، آبیک و البرز در مجلس در جواب این سؤال که چرا با وجود خودرودار نبودن بسیاری از مردم همچنان آنها در قرعه‌کشی‌ها برنده نمی‌شوند، گفت: همیشه نسبت به سازوکار قرعه‌کشی برای فروش خودرو انتقاد داشتیم؛ چرا که باور داریم تعداد اندکی از افراد بدون خودرو که تا امروز حتی یک بار خودرو نخریده‌اند، در این طرح‌ها برنده می‌شوند و برنده واقعی فروش به روش قرعه‌کشی نمایندگان خودروسازی‌ها و دلالان هستند.

سیاهکلی ادامه داد: بسیاری از مردم به ما مراجعه می‌کنند و به ما می‌گویند چندین بار در نوبت‌های فروش خودروسازان ثبت نام کرده‌اند و با وجود اینکه تا امروز حتی یک موتورسیکلت نداشتند، اما برنده قرعه‌کشی نمی‌شوند و از طرف دیگر شاهد این هستیم که بعضی از افراد که چندین خودرو دارند، در این طرح‌ها از طریق آشنایان و اقوام برنده می‌شوند.

وی یادآور شد: آنهایی که بحث فروش خودرو از طریق قرعه‌کشی را مطرح کردند و توزیع خودرو در سطح بازار را ماه‌ها به تأخیر انداختند، در حق مردم و سازوکار طبیعی تعیین قیمت خودرو ظلم کردند؛ ضمن اینکه دلیلی ندارد که به بهانه شرایط خاص اقتصادی سازوکارهایی تعریف کنیم که فقط مردم را به سختی می‌اندازد و هیچ نفعی هم برای اقتصاد و کشور ندارد.

قطعی شدن عدم واردات خودرو شایعه است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در بخش دیگری از سخنانش همچنین شایعات موجود در مورد قطعی شدن عدم اجرای طرح واردات هدفمند خودرو را رد کرد و گفت: البته واقعیت این است که خودروسازان به دلیل بحث تعارض منافع علاقه‌ای به حضور خودروهای خارجی در بازار ندارند؛ چرا که هیچ کاسبی به تراشیدن رقیب جدید علاقه ندارد.

سیاهکلی افزود: با این حال بازار خودرو امروز یک موضوع حاکمیتی است که چون در گذشته دخالت‌های بی‌مورد در آن اتفاق افتاده و رویکرد انحصاری در آن مطرح بوده، امروز به یک بازار بی‌فایده برای مصرف‌کنندگان و پرفایده برای سوداگران تبدیل شده است.

وی ادامه داد: همچنان که فروش خودرو از طریق قرعه‌کشی کاری غیرطبیعی است، ممنوعیت واردات خودرو به هر قیمتی هم کاری غیرطبیعی است که مهمترین زیان آن تنبل شدن خودروساز در حوزه ارتقای کیفیت و عرضه کردن محصول به خریداری است که هیچ حق انتخابی ندارد. بنابراین اگر واردات خودرو هم انجام شود، خودروسازان باید فکری به حال قیمت و کیفیت محصولاتشان بکنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید