248762

فرود تاریخی پالادیوم

دنیاای معدن- قیمت پالادیوم در این هفته به پایین‌ترین سطح پنج سال اخیر به زیر ۱۰۰۰ دلار در هر اونس رسیده است و به عقب‌نشینی ناشی از انتظارات مازاد به دلیل گسترش سریع خودروهای الکتریکی و خودروسازان که پلاتین ارزان‌تری را برای اتوکاتالیست‌های خود انتخاب می‌کنند، سرعت بخشیده است.

به گزارش دنیای معدن، قیمت این فلز که توسط خودروسازان در اگزوز موتورها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای استفاده می‌شود، پس از درگیری روسیه و اوکراین، ۷۰ درصد از بالاترین سطح تاریخی ۳۴۴۰ دلار و ۷۶ سنت کاهش یافته است.

تقاضا برای پالادیوم به دلیل کاهش انتشار کربن از خودروهای دارای موتورهای احتراق داخلی و تغییر به سمت خودروهای الکتریکی با باتری تحت فشار قرار گرفته است. ادوارد میر، تحلیلگر گفت: «اگر فروش خودروهای برقی به عنوان سهمی از کل فروش خودرو از ۱۴ درصد در سال ۲۰۲۲ به ۱۸ درصد در سال جاری و بیش از ۲۰ درصد در سال آینده افزایش یابد، این امر مشکلاتی را برای خودروهای احتراق داخلی و تقاضای پالادیوم به همراه خواهد داشت.

بر اساس چشم انداز سالانه آژانس بین‌المللی انرژی که در ماه آوریل منتشر شد، انتظار می رود فروش خودروهای برقی در جهان در سال جاری با ۳۵ درصد افزایش به ۱۴ میلیون دستگاه برسد.

 طبق گزارش رویترز، نتایج نشان می‌دهد که ذخایر پالادیوم روی زمین در سال ۲۰۲۳ حدود ۱۱.۶۴ میلیون اونس در مقایسه با ۱۲.۳۵ میلیون اونس در سال ۲۰۲۲ و ۱۲.۸۹ میلیون اونس در سال ۲۰۲۱ باشد. پالادیوم در مارس ۲۰۲۲، با بیش از دو برابر قیمت پلاتین معامله می‌شد که باعث تغییر در خودروسازان شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید