242200

سیمان، نمونه موفق ورود کالاها به بورس کالا و حذف قیمت گذاری دستوری

دنیای معدن: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار عرضه سیمان را نمونه موفق ورود کالاها به بورس کالا و حذف قیمت گذاری دستوری دانست.

به گزارش دنیای معدن، مجید عشقی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در دیدار با اصحاب رسانه یکی از نمونه های موفق در لغو قیمت گذاری دستوری را سیمان خواند و گفت: روند عرضه سیمان در بورس کالا منظم شده و کسی در رابطه با قیمت گذاری این محصول صحبتی نمی کند و امیدواریم تمامی کالاها مانند این محصول در رابطه با قیمت گذاری دستوری به نتیجه برسیم.

عشقی اظهار کرد: سیاست سازمان بورس و اوراق بهادار همواره این بوده که از طریق میز صنعت موارد مبتلا به را شناسایی کند. قیمت گذاری دستوری تنها یکی از ابعادی است که ناشران با آن مواجه هستند و پیگیر این موضوع از طرف مراجع مختلف هستیم. در چند سال گذشته شاهد بودیم که در فولاد و پتروشیمی و حتی در موضوع خودرو این سیاست آسیب هایی را وارد کرد لذا قصد داریم این سیاست را به حداقل برسانیم.

عشقی تصریح کرد: نمی توان قیمت گذاری دستوری را جدای از سایر سیاست های مداخله جویانه دولت در اقتصاد دانست. ما به عنوان سازمان بورس و اوراق بهادار صرفا می توانیم از طریق ابزارهایی در بازار کالایی تلاش کنیم که بازار هم به نفع تولیدکننده و هم مصرف کننده باشد؛ اما امسال در حوزه سیمان به نتیجه رسیدیم. در سال ۱۴۰۱، روند اصلاحی ورهایی از قیمت گذاری سیمان را آغار کردیم. امسال روند عرضه منظمی در بورس کالا برای این محصول صورت گرفت و دیگر کسی انتقادی از اصلاح قیمت ندارد. امیدواریم بتوانیم در کالاهای دیگر هم این سیاست را اجرایی کنیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید