240149

کمبود سیمان نداریم/ذخایر 2.5 ماه در کشور وجود دارد

دنیای معدن: مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت با بیان اینکه کمبودی در مورد سیمان در کشور وجود ندارد، گفت: در صورتی که2 ماه و نیم سیمان تولید نشود مشکلی برای تامین این کالا در کشور وجود ندارد.

به گزارش دنیای معدن به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت سیف الله امیری درباره وضعیت تولید سیمان در کشور گفت: این که گفته می شود 50 کارخانه سیمانی به دلیل نداشتن مازوت یا گاز از تولید دست کشیده اند به هیج عنوان صحت ندارد، دروغ محض است چون همه آنها در حال فعالیت هستند.

وی افزود: از 27 میلیون مترمکعب گاز که برای کارخانجات سیمانی است حدود 11.6 میلیون مترمکعب در حال حاضر به آنها گاز داده می شود به همین دلیل آنهایی که گاز ندارند با مازوت به فعالیت خود ادامه می دهند و به اندازه کافی مازوت نیز در مخازن این کارخانجات وجود دارد.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت بیان داشت: مشکلی به لحاظ تامین سیمان در کشور وجود ندارد به طوری که هر هفته یک میلیون و ۲۵۰ تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن سیمان در بورس کالا عرضه می شود و تقاضای سیمان در کشور هم یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن است.

امیری اظهار داشت: با این حال برخی از تولیدات سیمانی عرضه شده در بورس کالا هر هفته به فروش نمی رسد که این میزان مازاد طی هفته های بعدی به فروش می رسد بنابراین مشکل تولید سیمان در کشور وجود ندارد.

وی افزود: مواد اولیه سیمان کلینکر است که هم اکنون 14 میلیون تن کلینکر در انبار کارخانه ها دپو شده که از این میزان 3 تا 4 میلیون تن آن به دلیل اینکه قدیمی بوده مورد استفاده قرار نمی گیرد و حدود 11 میلیون تن در کارخانجات سیمان مورد استفاده قرار می گیرد و چون کلینکر آماده است هیچ نیازی به استفاده از مازوت ندارد.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت بیان داشت: حتی اگر کارخانه ای ۲.۵ ماه هم سیمان تولید نکند مشکلی نداریم زیرا دپوی کلینکر در کارخانجات سیمان کشور وجود دارد.

امیری در ادامه اظهار داشت: در گذشته تعاملات وزارت صمت با انجمن ها بسیار مطلوب بود ولی مطالب مطرح شده درباره کمبود سیمان در کشور صرفا برای بازار سازی بوده زیرا انجمن سیمان می خواست قیمت ها را در بورس کالا بالا ببرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید