|
کدخبر: 221619 ارسال به دیگران پرینت

گام‌شماری موفقیت سیمان در بورس کالا

دنیای معدن - عرضه سیمان در بورس کالا دیرهنگام آغاز شد، اما به‌‌‌سرعت عمق گرفت، به‌‌‌گونه‌‌‌ای که در فاصله چند ماه از آغاز عرضه‌‌‌ها ۷۰ شرکت سیمانی در بورس پذیرش شدند و با این اقدام، شاهد فروکش کردن التهاب بازار و تعادل قیمت‌ها هستیم. به گزارش کالاخبر، ابلاغیه وزارت صمت مبنی بر ضرورت عرضه سیمان در بورس کالا و تمایل تولیدکنندگان این حوزه به حضور در بورس کالا به همراه فراهم شدن زیرساخت‌های لازم برای میزبانی از حجم انبوهی سیمان در بورس، کار خود را کرد و امروز آرامش بر بازار سیمان حاکم شده است.

به گزارش دنیای معدن، در حال حاضر با ثبت شرکت‌های سیمانی در بورس کالا، تالار اختصاصی برای عرضه سیمان ایجاد شده که به‌‌‌واسطه این تالار، عرضه‌‌‌های سیمان در تالار اختصاصی انجام می‌شود و مواردی که پیش‌تر برخی کارگزاری‌‌‌ها برای عرضه‌‌‌های معاملات وقت‌‌‌گیر سیمان داشتند، برطرف شد. ابتدای سال بر اساس نامه انجمن سیمان، قیمت هر پاکت ۵۰ کیلویی ۱۹هزار تومان ابلاغ شده بود که با آزادسازی بازار و عرضه سیمان در بورس، نخستین محموله‌‌‌ها تا ۲۴هزار تومان قیمت‌گذاری و معامله شد. قیمت سیمان در زمان آزادسازی نسبت به دوره قیمت‌گذاری مصوب، افزایش قابل‌توجهی نداشت و تنها اختلاف قیمتی که سود آن به جیب دلالان می‌رفت، در روندی طبیعی قرار گرفت تا از تولیدکنندگان این بخش حمایت شود.

 

هنوز شیرینی این رویداد مهم در بازار سیمان به کام تولیدکنندگان ننشسته بود که با قطعی برق کارخانه‌ها، بازار دچار تبعات ناشی از بی‌‌‌برقی و کمبود سیمان شد. عرضه‌‌‌های آب‌‌‌رفته در بازار آزاد در برابر تقاضای باقی‌‌‌مانده در بازار، موجبات گرانی سیمان را فراهم کرد و برخی توزیع‌‌‌کنندگان که منتظر فرصتی برای کسب سودهای غیرمتعارف بودند نیز بر آتش گرانی دمیدند. به‌‌‌این‌‌‌ترتیب، قیمت هر پاکت سیمان از حدود ۳۰ هزار تومان در بازار سنتی تا ۱۰۰ هزار تومان جهش کرد. با همه تلاش‌‌‌های صورت گرفته، دولت جدید نیز مانند دولت قبل، بر اعتقاد به بورس کالا باقی ماند و با ابلاغ نامه‌‌‌ای عرضه سیمان در بورس را تنها راه معاملات سیمان اعلام کرد. زمان باید می‌‌‌گذشت تا اثبات شودکه بورس عامل گرانی نبود؛ زمان هم گذشت و عرضه‌‌‌ها قوت بیشتری گرفت و تعداد شرکت‌های سیمانی حاضر در بورس هرروز بیشتر شد و همین‌طور که طرف عرضه قدرت‌‌‌نمایی می‌‌‌کرد، قیمت‌ها نیز با عقب‌‌‌نشینی تدریجی به عددهای ابتدای سال نزدیک شد. حالا سیمان که در بورس تنها چند ماه قدمت دارد، از تالار اختصاصی برخوردار شده است؛ تالاری که قرار است با تکیه ‌‌‌بر عرضه و تقاضا و کشف قیمتی متعادل مانع حضور دلالان شود. اکنون، سیمان در بورس ۲۵هزار تومان در هر پاکت معامله می‌شود و این نرخ برای سیمان فله‌‌‌ای ۲۱هزار تومان برای هر ۵۰کیلوگرم است که به طور طبیعی برخی هزینه‌ها از جمله ارزش افزوده و حمل را باید به آن اضافه کرد. البته نباید فراموش کرد که سیمان در سال گذشته و اوایل سال جاری با وجود اجبار تولیدکنندگان به فروش با قیمت مصوب زیر ۲۰هزار تومان در بهترین حالت بیش از ۴۰هزار تومان به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسید و به این ترتیب امروز شفافیت این بازار و حمایت از تولیدکننده، سهامدار و مصرف‌کننده را باید ارمغان بورسی شدن این محصول دانست.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاه تان را بنویسید