236944

آشنایی با خواص یک سنگ زیبا و ارزشمند

دنیای معدن: خواص سنگ اوپال برای بدن و چاکرا درمانی معرفی سنگ اوپال خواص سنگ اوپال ویژگی های سنگ شناسی اوپال اوپال آتشی: سبز تا قهوه ای خواص سنگ اوپال خواص سنگ اوپال برای بدن و چاکرا درمانی

به گزارش دنیای معدن، سنگ اوپال (Opal) با طیف هاى نورى رنگین کمانى که دارد کانون توجه هنرمندان قرار گرفته است و از طرفی خواصی را نیز به دنبال خود یدک می کشد که باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد به آن بپردازد.

معرفی سنگ اوپال

اوپال نام سنگی قیمتی است که نوعی از دی اکسید سیلیکون هیدرات آمورف محسوب می شود. نام این سنگ برگرفته از واژه سانسکریت به معنی "سنگ" است. اوپال از نظر سنگ شناسی به عنوان یک ماده معدنی در نظر گرفته می شود تا یک ماده کانی و این امر به علت شکل آمورفی آن است.

اوپال به عنوان سنگ ملی استرالیا در نظر گرفته می شود، زیرا ۹۷ درصد منابع این سنگ در استرالیا واقع شده است. واژه «اوپال» از کلمه هندی به معنای «سنگ» مشتق شده و در فرهنگ سانسکریت به معنای «سنگ قیمتی» است. اوپال به طلسم خوشبختی معروف است و به دلیل هفت رنگ بودن آن، اکثر هنرمندان به خصوص نقاشان، موسیقی دان ها و هنرپیشگان از آن استفاده می کنند. اوپال (Opal) با طیف هاى نورى رنگین کمانى که دارد در رنگ هاى گوناگون یافت مى شود. محل کشف آن استرالیا، برزیل، مجارستان، چکسلواکى است.

خواص سنگ اوپال

اوپال براى چاکراى تاج سر استفاده مى شود. این سنگ به طلسم خوشبختى معروف است. اوپال براى درمان ناراحتى هاى معده، روده، جریان خون بسیار مفید است و گلبول هاى قرمز خون را افزایش مى دهد. اوپال سفیدچشم هاى ما را بر زندگى و افکار درونى باز مى کند و باعث تقویت صفت هاى خوب مى شود.

اوپال شبیه سازی شده نیز وجود دارد که توسط انسان تولید می شوند، این نوع اوپال توسط سیلیکا و در آزمایشگاه ها تهیه می شود و شباهت بسیار زیادی به اوپال طبیعی و گرانقیمت دارد.

نتایج حاصل از ماده تولیدشده در آزمایشگاه ها یک ساختار مشابه و کاملاً متعادلی از اوپال طبیعی است؛ تنها با این تفاوت که اوپال تهیه شده در آزمایشگاه از دوام بیشتری نسبت به اوپال طبیعی برخوردار است.

به همین دلیل اوپال شبیه سازی شده در آزمایشگاه ها نسبت به تغییرات دما، رطوبت و گرما آسیب پذیری کمتری دارد. در هنگام خرید یک گردن بند اوپال، نکته مهمی که در گردن بند ساخته شده توسط سنگ جواهر اوپال باید به آن توجه داشت شامل کیفیت این جواهر است و باید دقت شود که کیفیت این سنگ قیمتی حین جواهرسازی حفظ شده باشد.

سنگ اوپال را می توان به عنوان دانه های ریزی در گردن بند مورد استفاده قرار داد یا یک قطعه بزرگ از سنگ اوپال در مرکز زیورآلات و همراه با سنگ های قیمتی دیگر را در تزئین گردن بند به کار برد. یکی از ویژگی های اوپال شکننده بودن آن است که آن را در معرض ابتلا به ترک و خشکی قرار می دهد.

به همین دلیل در مراقبت از این سنگ قیمتی همواره باید این نکته را در نظر داشته باشید که رطوبت کافی را برای این سنگ فراهم نمایید تا به این صورت از خشکی و ترک برداشتن آن جلوگیری به عمل آورید.

برای این کار می توانید جواهر اوپال خود را در میان پارچه ای نرم و لطیف قرار دهید و در حالت ایده آل برای مراقبت و نگهداری از این سنگ قیمتی می توانید آن را درون یک کیسه یا پارچه مرطوبی قرار دهید و از این طریق رطوبت آن را همراه حفظ کنید و از خشک شدن آن جلوگیری به عمل آورید.

اوپال قیمتی به خاطر ویژکی انکسار نورش معروف است که در نتیجه رنگ های رنگین کمانی می دخشند و به عنوان "بازی نور" از آن ها یاد می شود. اوپال آتشی برخی اوقات رنگ کمی از خود دارد، اما بیشتر به خاطر رنگ شفاف بدنه آن شناخته می شود. اوپال معمولی اغلب مات، نیمه شفاف و فاقد بازی نور است.

در بیشتر موارد این سنگ در ترکیب با دیگر سنگ ها مانند اوپال عقیق و اوپال خزه ای مشاهده می شود. اوپال معمولی نشان دهنده کدر ِاوپالی است. واژه اوپالی گاهی با ویژگی بازی نور اشتباه گرفته می شود. اوپالی از نظر فنی فقط برای توصیف نور براق، و آبیِ شیری رنگ باید به کار برده شود. این نوعی پدیده نوری است در حالیکه "بازی نور" نمایش قوس قزحی است که به خاطر انکسار نور رخ می دهد.

ویژگی های سنگ شناسی اوپال

فرمول شیمیایی: SiO۲_nH۲O، دی اکسید سیلیکون هیدروس

ساختار کریستال: آمورفی، کلیوی، یا انگوری شکل

رنگ: تمامی رنگ ها، بازی نور

سختی: ۵ و نیم تا ۶ و نیم بر اساس مقیاس موهس

ضریب شکست: ۱.۳۷ تا ۱.۵۲

تراکم/ چگالی: ۱.۹۸ تا ۲.۵۰

شکافتگی: ندارد

شفافیت: شفاف تا مات

انکسار مضاعف: ندارد

درخشش: مومی تا صمغی

تشعشع ماهتابی: اوپال سفید: سفید، آبی، قهوه ای، سبز

اوپال آتشی: سبز تا قهوه ای

نام اوپال از واژه سانسکریت "upala " برداشته شده است که به معنی "سنگ با ارزش" است یا از واژه یونانی "opallus" به معنی "مشاهده تغییر رنگ" است.

بعد ها واژه لاتین "opalus" نیز به وجود آمد که به معنی سنگ با ارزش بود.

در دوران روم باستان واژه " opalus" یا "سنگی با ویژگی های متفاوت" نیز وجود داشت.

Pliny نویسنده معروف رومی اوپال را سنگی قیمتی نامید که بهترین ویژگی های ممکن در سنگ های قیمتی را در خود دارد.

درخششِ آلماندین، براقی آمیتیست بنفش، زرد طلایی توپاز، و آبی پررنگ یاقوت کبود؛ بنابراین تمامی زیبایی های سنگ های قیمتی در این سنگ جمع شده اند.

براساس افسانه های قدیمی، پروردگار با یک رنگین کمان روی زمین آمد و پیام صلح و آرامش را برای کل بشر به همراه آورد.

سنگ هایی که نزدیک این مکان بودند و پای او آن ها را لمس کرد، به طور ناگهانی شروع به درخشش کردند. این افسانه ایجاد اوپال است.

طی سالیان طولانی، افراد به قدرت درمانی این سنگ اعتقاد داشتند. این سنگ قادر به از بین بردن افسردگی و یافتن عشق حقیقی است. اوپال موجب افزایش خلاقیت و اصالت می شود. اوپال متخلخل است به همین علت بسیار جذاب است.

به علت ویژگی جذب بالای اوپال، این سنگ می تواند افکار و احساسات منفی را از بین ببرد. اوپال سنگ ماه تولد برای متولدین ماه اکتبر است.

خواص سنگ اوپال رفع سستی و بی حالی اثر مثبت آن روی تیروئید ثابت شده است اوپال سفید چشم ها را بر زندگی و افکار درونی باز می کند و باعث تقویت صفت های خوب در ما می شود متعادل ساز انرژی تمام چاکرا ها تقویت قلب و جریان خون برای ازدیاد گلبول قرمز خون مفید است و به علاوه برای سرطان خون از آن استفاده می شود. موثر در اختلالات هورمونی

 

دیدگاه تان را بنویسید