253540

رخ‌نمایی پیش از موعد سنگ آهن در معدن D۱۹ استان یزد

​دنیای معدن-معدن سنگ آهن D۱۹ استان یزد علاوه بر اهتمام به تحقق مطالبه ۴۰ ساله مردم منطقه از محل مسئولیت اجتماعی خود، بیش از یک سال قبل از موعد برنامه زمان بندی، به ماده معدنی با خلوص ۴۰ تا ۵۰ درصدی رسید.

به گزارش دنیای معدن، صنعت فولاد در هر کشور به عنوان صنعت مادر شناخته می‌شود و همین موضوع موجب شده است تا پایه و اساس تمامی فعالیت‌های اقتصادی باشد و به همراه خود رشد و توسعه کشور را به وجود آورد و یزد یکی از استانهای تاثیرگذار در حلقه اول این زنجیره یعنی تامین سنگ آهن مورد نیاز فولادسازی‌های کشور است.

سالهاست که زنگ خطر پایان یافتن ذخائر دو معدن بزرگ سنگ اهن کشور در یزد به صدا درآمده ولی متولیان با اخذ تدابیر لازم نسبت به اکتشاف ذخائر جدید سنگ آهن در استان اقدام کرده‌اند که یکی از این ذخائر غنی دشت یوز دره انجیر بافق واقع شده است؛ ذخائری که قرار است خوارک دو مجموعه صنعتی معدنی بزرگ کشور در استان را تامین و از بیکاری چندین هزار کارگر این مجموعه‌ها خودداری کند.

مجموعه معدنی و اکتشافی آری دشت یوز موسوم به D۱۹ از مهرماه ۱۴۰۰ با عملیات باطله‌برداری کار خود را آغاز کرده و هر چند قرار بود در بازه چهار ساله به مرحله استخراج ماده معدنی یعنی سنگ آهن برسد ولی موفق شده پیش از موعد و از یک هفته قبل به ماده معدنی برسد و طی همین مدت نیز نزدیک ۲۰ هزار تن سنگ آهن از زمین استخراج و روی زمین دپو کند.

با توجه به این که باطله‌برداری از این معدن حین عملیات اکتشاف صورت گرفته، تاکنون ۵۰ میلیون تن ذخیره قطعی در این مجموعه گواهی کشف گرفته و پیش بینی می‌شود طی ۱۰ سال آینده سالانه چهار تا پنج میلیون تن سنگ آهن با عیار متوسط ۴۰ تا ۵۰ درصد از این مجموعه برای تامین خوراک دو مجموعه بزرگ صنعتی و معدنی استان استخراج شود.

این مجموعه معدنی که با سرمایه گذاری هشت هزار میلیارد تومان در حال فعالیت است و ارتقای بهره‌وری را سرلوحه کار تمام عوامل خود قرار داده، بنا به گفته مسئولانش از دستاوردهای نظام و دولت سیزدهم محسوب می‌شود.

[رخ‌نمایی پیش از موعد سنگ آهن در معدن D۱۹ استان یزد]

«محمدرضا کاظم پور» مدیر عامل این مجموعه در جمع خبرنگاران استانی، تلاش برای تحقق شعار امسال که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان «جهش تولید با مشارکت مردم» نامگذاری شده و یکی از مهمترین و کارآمردترین راه‌های توسعه کشور است را جزو برنامه‌های توسعه‌ای این معدن خواند و گفت: هم‌افزایی بخش دولتی با بخش خصوصی و مردم می‌تواند بسیاری از چالش‌های پیش روی اقتصاد کشورمان را بردارد که امیدواریم جامعه نخبگانی بیش از پیش در این باره کمک کنند.

وی اظهار کرد: خوشبختانه با حمایت دو مجموعه بزرگ معدنی استان و مسئولان اجرایی یزد، معدن سنگ آهن D۱۹  با نفوذ به عمق ۱۷۰ متری زمین و ۱۶۰ میلیون تن باطله‌برداری در بازه کمتر از سه سال و پیش از برنامه زمان بندی چهار ساله موفق به دستیابی به سنگ آهن با خلوص بالا شده است که در نوع خود رکوردی در کشور محسوب می‌شود.

کاظم‌پور با بیان این که باطله برداری از این معدن از مهرماه ۱۴۰۰ آغاز شده و اکنون ۴۰ درصد جلوتر از برنامه زمان‌بندی هستیم، گفت: برای اولین بار در کشور با بهره‌گیری از نیروهای جوان و بومی متخصص موفق به باطله‌برداری حین اکتشاف و دستیابی به ماده معدنی شده‌ایم.

وی متذکر شد: هم اکنون ۱۱۰۰ نفر به طور مستقیم و ۱۵۰۰ نفر نیز به طور غیرمستقیم در این مجموعه معدنی مشغول بکار هستند که قطعاً با آغاز رسمی عملیات استخراج، فرصت‌های شغلی بیشتر را به ویژه از داخل استان جذب خواهیم کرد.

وی با اشاره به بهره برداری از طرح انتقال دو مداره برق از پست ساغند به این معدن با اعتبار ۶۰ میلیارد تومان، از عملیات تکمیل این طرح با برق‌کشی به بخش‌های داخل سایت در کنار طراحی‌ها و شهرسازی داخل معدن و نیز ایجاد زیرساخت‌هایی مانند آتش نشانی، خوابگاه و رستوران و دیگر بخشها در این معدن خبر داد.

[رخ‌نمایی پیش از موعد سنگ آهن در معدن D۱۹ استان یزد]

مدیر عامل معدن D۱۹‌ استان یزد یکی اقدامات این مجموعه در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی خود، ساخت جاده سیروس آباد به عنوان یکی از مطالبات ۴۰ ساله مردم منطقه ذکر کرد و گفت: این جاده به طول ۴۶ کیلومتر، جنوب بافق را به شمال کرمان متصل خواهد کرد.

وی اعتبار اولیه این طرح را ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام و با اشاره به وجود ۱۲۸ دهانه ژل در این مسیر، از فعالیت نزدیک به ۲۰۰ نفر در این طرح خبر داد.

کاظم پور به پیشرفت بیش از ۳۵ درصدی این طرح اشاره و ابراز امیدواری کرد این جاده در بازه زمانی ۱۸ ماهه و به شرط تامین اعتبار حداکثر در سال آینده آماده بهره برداری شود.

این مسئول در بخش پایانی سخنانش به نقش این معدن در توسعه اقتصادی استان با توجه به تامین خوراک دو مجموعه صنعتی معدنی بزرگ استان با اشتغال جمعاً ۱۵ هزار نفر را یادآور شد و تاکید کرد: استفاده از ظرفیت‌های دانش بنیان بومی با هدف پویش و پرورش و افزایش بهره‌وری را در این مجموعه دنبال خواهیم کرد.

[رخ‌نمایی پیش از موعد سنگ آهن در معدن D۱۹ استان یزد]

«سید مجید دشتکی» مدیر این مجتمع معدنی نیز در مورد خط انتقال برق این مجموعه گفت: این طرح به طول ۲۶ کیلومتر در بازه‌ای پنج ماهه از پست ساغند در قالب یک خط انتقال دو مداره ۲۰ کیلوولت با ظرفیت ۵ مگاوات اجرایی شده است.

وی با اشاره به استفاده از مصالح با کیفیت تولید داخل استان در این طرح با بهره‌گیری از عوامل اجرایی کاملاً بومی استان، گفت: در این طرح که در مسیر جاده قدیمی بافق – ساغند ایجاد شده، تلاش شده کمترین آسیب به محیط زیست منطقه وارد شود و حتی با نصب ادوات صاعقه‌گیر در طول مسیر نسبت به جلوگیری از برق گرفتگی پرندگانی که روی سیم‌های برق می‌نشینند، اقدام شود.

دشتکی با بیان این که اجرای این خط انتقال روزانه از ۴۰۰ هزار لیتر مصرف گازوئیل در این مجموعه معدنی برای تامین برق جلوگیری می‌کند، گفت: این خط انتقال برق پایدار به منطقه را فراهم کرده و حتی عوامل محیط زیست می‌توانند در طول مسیر با نصب ترانس‌های کوچک از برق ۲۲۰ ولت برای تصب تجهیزات حفاظتی مانند دوربین بهره‌مند شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید