250920

2 واحد معدنی با حضور نماینده رییس‌جمهور در زرند افتتاح شد

دنیای معدن - خط بازیافت کنسانتره سنگ‌آهن از باطله های فرآوری فولاد و نیز معدن شن و ماسه شهرداری زرند در مجموع با اعتبار سه هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال با حضور رییس دفتر بازرسی ویژه رییس‌جمهور امروز(یکشنبه) افتتاح شد.

به گزارش دنیای معدن، خط بازیافت کنسانتره سنگ آهن از باطله های فرآوری سنگ آهن سالانه ظرفیت حدود ۲۵۰ هزار تن تولید دارد و ۵۰ نفر به صورت مستقیم و ۲۰۰ نفر غیرمستقیم در این مجموعه مشغول به کار شده اند.

آنطور که در مراسم افتتاح این واحد اعلام شد این کارخانه از محل باطله های خطوط دیگر تغذیه می کند، اتلاف چرخه فولاد را به حداقل می رساند و ضمن بازیافت آب، از آن مجدد استفاده می کند.

نیازمند حمایت دولت هستیم

مدیرعامل شرکت راهبر فرایند که متولی این کارخانه است در این آیین گفت: کارخانه های تولیدی برای ادامه حیات به طور حتم نیاز به حمایت دولت دارند و محصول ما از جنس هماتیت است، ما مجبور به صادرات هستیم اما تعرفه صادرات بسیار بالا گرفته شده و این موضوع گلوی کارخانه های هماتیت را می فشارد.

حسن‌رضا حیدریان افزود: کارخانه هایی مانند ما با مشقت هماتیت فولاد تولید می کنند اما نمی توانند حیات خود را ادامه دهند لذا اگر شیوه نامه ای در نظر گرفته شود، باید کارخانه های شبیه ما را نیز لحاظ کنند تا این واحدها تعطیل نشوند.

بخشی از پروژه های زیرساختی زرند

فرماندار زرند نیز گفت: مجموعه فکور صنعت در این پروژه از محل باطله های کارخانه با عیار ۲۹ صدم درصد محصول نهایی را بهره برداری می کند، درحالی که ایمیدرو می خواست باطله را به قیمت ارزان بفروشد اما با مجموعه ای دانش بنیان و ایرانی باطله‌ها را به محصول تولیدی نهایی رساندیم.

سیدرضا حسینی با بیان اینکه این صنعت تحریم ها را شکست افزود: آمریکا اجازه ورود هیچ قطعه ای را نمی‌داد اما این شرکت درصد قابل ملاحظه ای از کارخانه های فولادی کشور را در این بخش در زمان شدیدترین تحریم ها احداث کرد.

وی در ادامه با اشاره به مجموع اعتبار ۱۲ هزار و ۷۷۰ میلیارد ریالی شهرستان زرند گفت: در این زمینه بیشتر به زیرساخت ها پرداختیم و پروژه های راه، آب، گاز و برق را تکمیل کردیم، ضمن آنکه پروژه های آبرسانی با همکاری سپاه پاسداران در مناطق محروم داشتیم.

حسینی افزود: پروژه راهسازی زرند تا سیریز به سه قسمت تقسیم شده که کار در ۲ بخش آن درحال تکمیل و فقط یک قسمت آن نیازمند مصوبه استان و تامین اعتبار است.

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به ضرورت حمایت دولت از واحدهای معدنی گفت: نقش آفرینی در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب در عرصه معدنی و صنعتی ضروری است.

عفت شریعتی با اشاره به ضرورت رفع موانع تولید برای آرامش کارگران افزود: دولت خدمات زیادی در استان کرمان و زرند ارایه کرده و در این حوزه از استانداری کرمان و شهرداری زرند قدردانی می کنیم.

وی عنوان کرد: مسأله انتقال آب خلیج فارس به زرند مورد تاکید رییس جمهور و وزیر نیرو بود که صنعت را تقویت می کند و مردم را به آرامش می رساند لذا این پروژه با سرعت صورت گیرد تا تولید جهش یابد.

مشکلات معادن زرند را پیگیری می‌کنیم

رییس دفتر بازرسی و نماینده ویژه رییس جمهور نیز در این آیین با بیان اینکه کرمان سرآمد معادن کشور است و ظرفیت های فعال نشده زیادی دارد گفت: ۹۰ درصد معادن ما هنوز بهره برداری نشده و مابقی نیز فرآوری نشده است.

حجت الاسلام حسن درویشیان افزود: معادن کشور ظرفیت جایگزینی نفت، گاز و پتروشیمی و تمامی حوزه ها را دارند؛ معادن به ویژه در استان کرمان که از قدیم معادن زغال سنگ و دیگر معادن این خطه زبانزد است، ظرفیت خوبی برای توسعه دارند.

وی با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی و بررسی موانع توسعه صنایع معدنی در استان، پیگیری مجدانه مسئولان استان و اهتمام کشور در دوره‌ای که فرصت خدمت داریم، گفت: سهم خود را با کار جهادی و انقلابی در این حوزه انجام می‌دهیم تا مردم شاهد نتایج بهره برداری از معادن باشند.

نماینده ویژه رییس جمهور عنوان کرد: ما کشوری ثروتمند هستیم اما اینکه در گوشه و کنار شاهد مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم باشیم شایسته کشور ثروتمند ایران با تنوع مواد معدنی نیست.

وی ادامه داد: بهره برداری از معادن تیتانیوم در منطقه کهنوج، یک انقلاب جدید صنعتی ایجاد می کند و دنیا به شدت نیازمند این ماده است.

حجت الاسلام درویشیان با اشاره به مواردی که نیاز به حمایت در سطح کشور دارد گفت: به عنوان نماینده دولت این موضوعات را پیگیری می کنیم.

کارخانه شن و ماسه شهرداری زرند افتتاح شد

همچنین کارخانه شن و ماسه شهرستان زرند با اعتبار ۲۵۰ میلیارد ریال با حضور رییس دفتر بازرسی و نماینده ویژه رییس جمهور و استاندار کرمان در زرند افتتاح شد.

عملیات اجرایی این پروژه از پنج ماه پیش با اعتبارات شهرداری زرند آغاز شده و احداث آن در کنار کارخانه آسفالت با این هدف به بهره برداری رسید که شهرداری زرند نیاز خود را در تهیه و تولید آسفالت تامین کند.

این پروژه برای ۱۵ نفر به صورت مستقیم و ۵۰ نفر غیر مستقیم اشتغالزایی کرده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید