249897

کاهش نرخ بهره و سپرده بانکی در چین، آخرین گام حمایتی سیاستگذاران از اقتصاد در ۲۰۲۳

بازگشت مثبت سنگ‌‌‌آهنی با حمایت بانک‌های چینی

دنیای معدن: کاهش نرخ سود سپرده‌‌‌گذاری و بهره بانکی در چین ظرف روزهای پایانی ماه دسامبر، محرک بهای کامودیتی‌‌‌ها با محوریت آهن و فولاد در بازارهای جهانی شد؛ به نحوی که سنگ‌‌‌آهن به سقف نرخ ۱۸ماه اخیر خود بازگشت و مقاطع طویل فولادی نیز پس از یک‌دوره کوتاه‌مدت نوسان کاهشی، به مسیر رشد نرخ بازگشتند.

به گزارش «دنیای معدن»، قیمت محموله‌‌‌های سنگ‌آهن عیار ۶۳.۵‌درصد وارداتی به بندر تینجیان چین، ظرف سومین هفته از ماه دسامبر به سقف نرخ ۱۳۹دلار به ازای هر تن صعود کرد که این رقم بیشترین بهای فروش آن پس از ژوئن ۲۰۲۲ بود.

تقویت احتمال رشد تقاضا برای سنگ‌‌‌آهن در میان‌مدت، محرک رشد بهای این محصول ظرف روزهای پایانی سال‌جاری میلادی بود. پنج‌بانک بزرگ دولتی چین نسبت به کاهش نرخ سپرده‌‌‌ و بهره اقدام کردند. این اقدام در راستای تحریک اقتصاد چین اجرایی شد. به نظر می‌رسد سیاستگذاران چین در حال اجرای آخرین سیاست‌‌‌های حمایتی خود برای بازگرداندن اقتصاد به مسیر رشد در سال ۲۰۲۳ هستند. یکی از بانک‌هایی که نسبت به کاهش نرخ بهره در این کشور اقدام کرد، بانکی است که نسبت به ارائه تسهیلات به پروژه‌‌‌های ساخت‌‌‌وساز اقدام می‌کند. به‌رغم حمایت‌‌‌های انجام‌شده از سوی دولت چین، نرخ مسکن در این کشور  کاهشی است، بنابراین سیاستگذاران چینی، آخرین گام‌های خود برای بازگشت مثبت بهای مسکن در این کشور را ظرف روزهای پایانی سال ۲۰۲۳ برمی‌‌‌دارند. امیدواری به بهبود فعالیت ساخت‌‌‌وساز در چین در میان‌مدت، تقاضا برای سنگ‌‌‌آهن و بهای این محصول را افزایش داد.

دیدگاهتان را بنویسید