227190

در ۸ ماهه امسال رقم خورد؛

روایت احتمالی از بازار سنگ آهن در سال ۲۰۲۲

دنیای معدن: بازار جهانی سنگ آهن در سال ۲۰۲۱ نوسانات شدیدی را تجربه کرد و در برهه ای به اوج ۲۳۷ دلار در هر تن رسید سپس در نوامبر تا ۸۵ دلار سقوط کرد که به دلیل محدودیت های چین برای کاهش تولید فولاد بود. در ماه نوامبر موسسه فیچ تخمین زده بود روند صعودی بازار سنگ آهن دیگر تکرار نشود ولی با این حال هفته های اخیر بازار باز هم تا ۵۰ درصد رشد قیمت را تجربه کرد. تحلیلگران معتقدند این بی ثباتی و نوسانات سال ۲۰۲۲ نیز ادامه دارد و سال آینده بازار جهانی سنگ آهن با طوفان های زیادی روبرو خواهد شد.

به گزارش «دنیای معدن»، چین پیش از المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن به کاهش تولید فولاد ادامه می دهد، از این رو انتظار می رود تولید فولاد برای دومین سال متوالی کاهش یابد، در حالی که بخش املاک چین نیز مملو از بدهی است و این بر مصرف فولاد و رشد بیشتر بازار فشار می آورد. از این رو تقاضای سنگ آهن روند نزولی تدریجی و گسترده ای خواهد داشت.

بازار مسکن چین نسبتا ضعیف است، از این رو مصرف فولاد احتمالا در تنگنا می ماند و از طرفی کارخانه های بیشتری از قراضه استفاده می کنند تا انتشار گازهای گلخانه ای کمتر شود.

شرکت خدمات مالی یو بی اس سوییس نیز پیش بینی کرده که سنگ آهن به طور متوسط در سال ۲۰۲۲ به ۸۵ دلار در هر تن برسد، در حالی که سیتی گروپ ۹۶ دلار را پیش بینی می کند. برخی دیگر نیز ۷۰ دلار را برای قیمت سنگ آهن تا پایان سال آینده پیش بینی کرده اند.

فیچ در گزارشی اظهار داشته که در مورد قیمت سنگ آهن در کوتاه مدت با توجه به سقوطی که در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ مشاهده شده، نظر ممتنعی دارد. با این حال، قیمت را در اواخر سال ۲۰۲۲ نزولی می بیند و میانگین ۹۰ دلار را برای سال آینده پیش بینی کرده است.

از جمله خوش بینی ها برای بازار سنگ آهن می توان به محرک های مالی بالقوه در چین، تسهیل سیاست های پولی و حمایت بیشتر از بازار مسکن آن اشاره کرد، در حالی که تولید فولاد نیز ممکن است با برداشته شدن محدودیت ها پس از بازی های المپیک دوباره افزایش یابد.معدن24

 

دیدگاه تان را بنویسید