کدخبر: 221218 ارسال به دیگران پرینت

معاون وزیر کار: درباره وضعیت حقوقی و بیمه کارگران معادن طبس تصمیم گیری شد

دنیای معدن - به دنبال سفر رئیس جمهوری به استان خراسان جنوبی و حضور در جمع کارگران معدن ذغال سنگ پروده شهرستان طبس و تاکید ویژه وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، وضعیت حقوقی،بیمه‌ای،رفاهی و بهداشتی آنها بررسی ونسبت به رفع مشکل آنها تصمیم گیری شد.

به گزارش دنیای معدن، معاون روابط کار در تشریح دستاوردهای هیات اعزامی این وزارتخانه به استان خراسان جنوبی در جریان سفر رییس جمهوری گفت: در این سفر از محل اقامت و امکانات رفاهی کارگران معادن ذغال سنگ طبس بازدید شد و در نشستی چهارساعته با حضور نمایندگان کارگران،کارفرمای اصلی و پیمانکاران، درخواست‌ها و امور مرتبط با بیمه و حقوق و امور رفایی آنها بررسی و تصمیم گیری شد.

حاتم شاکرمی تصریح کرد : مهمترین موضوعی که بررسی شد، تفاوت در میزان حقوق دریافتی با لیست بیمه‌ای کارگران به سازمان تامین اجتماعی آنها بود.

وی افزود: بررسی های ما نشان داد که در این زمینه پیمانکاران قانون را رعایت نکرده اند که به صورت قطعی ملزم شدند از شهریور ماه امسال،لیست حقوق کارگران را بدون هیچگونه تفاوتی با حقوق پرداختی به آنها ، طبق قانون به سازمان تامین اجتماعی ارسال کنند.

به گفته شاکرمی، همچنین با موافقت سازمان تامین اجتماعی، مقرر شد، اصلاحات در این زمینه از ابتدای سال ۱۴۰۰ انجام شود.

معاون روابط کار توضیح داد: اجرای صحیح طرح طبقه بندی مشاغل خواسته دیگر کارگران بود که حسب گزارش نماینده کارگران در بعضی موارد به طور اصولی اجرا نشده که قرار شد بازرسان ما با دقت این موضوع را نظارت کنند تا نسبت به اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در همه شرکت های پیمانکاری اقدام شود.

وی ادامه داد: از محل اقامت، خوابگاه کارگران و سرویس‌های بهداشتی بازدید شد که غیربهداشتی و غیر استاندارد بودن آنها محرز و بر همین اساس، قرار شد به فوریت بازسازی و نوسازی این مکان ها شروع شود.

شاکرمی تاکید کرد: بعد از یک ماه، مدیر کل بازرسی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برای بازدید دوباره به این استان سفر می کند.

وی موضوع دیگر مورد تقاضای کارگران را پرداخت چهار درصد سخت و زیان آور بودن مشاغل دانست و گفت: این موضوع البته مشکل دیگر کارگران در بعضی از استان های کشوری است و مختص به منطقه طبس نیست، کار در تشخیص سخت و زیان آور نیست، چون کار در معادن ماهیتا" سخت و زیان اور است و جزء گروه ب محسوب می‌شود اما طبق مقررات چهار درصد باید در زمان بازنشستگی و بعد از ۲۰ سال به تامین اجتماعی پرداخت شود.

شاکرمی گفت: برای حل این مشکل راه حلی ارائه کردیم که با توجه به تغییر پیمانکاران، در طول مدت بیست سال تامین اجتماعی بپذیرد، چهار درصد واحد های دارای مشاغل سخت و زیان اور هرماه به سازمان پرداخته شود، که مقرر شد سازمان طی دو هفته این موضوع را بررسی کند و حتی الامکان موافقت خودش را با این پیشنهاد اعلام نماید.

وی در مورد وضعیت و امکانات بهداشتی کارگران نیز گفت: گرچه این موضوع در حیطه اختیارات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است اما در بازدید از این اماکن نشان داد که بازرسی مستمر و بیشتر بازرسین بهداشت مورد نیاز است.

شاکرمی همچنین اظهار داشت: تسریع در احداث پایگاه امداد و نجات منطقه پرورده طبس نیز مورد تاکید قرار گرفت ، این پایگاه به تجهیزات خاص نیاز دارد که مسئولیت آن بر عهده وزارت صمت است که نماینده این وزارتخانه مکلف شد، هرچه سریع تر موضوع را پیگیری کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاه تان را بنویسید