146086

سایه کووید- 19 بر ریه های کارگران معدن زغال سنگ

دنیای معدن - شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود در حوزه زغال سنگ فعالیت دارد و بیشترین عامل اثرگذار بر تولید آن به توان نیروی انسانی بستگی دارد.

به گزارش دنیای معدن، این شرکت با تکیه بر توان 524 نفرنیروی انسانی در سه معدن اکلن، ملچ آرام و اکلن زمستان یورت مشغول به فعالیت است، اما شیوع بیماری کووید- 19 شرکت هایی را که بیشتر بر نیروی انسانی تکیه دارند با هشدار جدی مواجه کرده است و اکنون این بحران فعالیت معادن زغال سنگ این شرکت را تهدید می کند. این تهدید نه تنها بر وضعیت تولید شرکت اثر دارد، بلکه ریه های حساس نیروی شاغل در این معادن که سال ها در زیرزمین ساعاتی طولانی را با کمترین اکسیژن موجود سپری کرده اند، نشانه رفته است.
قدمت راه اندازی این شرکت به سال 1374 باز می گردد. یک شرکتی که بیش از ربع قرن سابقه دارد و سال های زیادی را با شرایط مختلف اقتصادی نظیر رقابت با شرکت های خارجی، قیمت های دستوری، کمبود تجهیزات، تحریم و ... سپری کرده است، حالا باید به فکر حفظ سلامتی نیروهای انسانی خود باشد.
البته وضعیت شرکت این روزها چندان هم بد نیست با نگاهی به گذشته می توان دریافت که به دنبال اصلاح قیمت زغال سنگ از 16 ماه گذشته، وضعیت سوددهی شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود نیز رو به بهبود گذاشت. در حالی که این شرکت سال 97 را با 151 ریال زیان به ازای هر سهم به پایان رسانده بود، اما با تصویب افزایش نرخ داخلی زغال سنگ این شرکت در سال 98 از زیان خارج شد.
از سویی بازار سرمایه نیز در این مدت شاهد رشد سهام شرکت در بازار دوم فرابورس است؛ به طوری که اکنون قیمت سهم این شرکت به بیش از 66 هزار و 229 ریال رسیده است.
سرمایه اولیه این شرکت که با نماد «کشرق» در بازار دوم فرابورس از سال 90 درج شده بود برابر یک میلیارد و 600 میلیون ریال بوده و به مرور به رقم 84 میلیارد ریال رسیده است. بررسی ها نشان می دهد «کشرق» طی این سال ها فرازوفرود هایی را در زمینه شناسایی سود پشت سر گذاشته است. «کشرق» در سال های 90 تا 98 گاهی سود و گاهی زیان شناسایی کرده است. این شرکت در سال 94 با 47 هزار و 32 ریال، سال 96 با 22هزار و 110 ریال و سال 97 با 151 ریال در زیان به سر می برده است. اما همچنان تلاش کرده است که خود را از گلوگاه های مختلف اثرگذار برای دستیابی به سوددهی عبور دهد.
شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود دارای سه معدن اکلن 4، معدن ملچ آرام و معدن اکلن زمستان یورت (قشلاق) است که در مجموع ذخیره قطعی این معادن معادل 4 میلیون و 474 هزار تن برآورد شده است. البته برای این معادن ذخیره احتمالی نیز پیش بینی شده است.
از آنجا که معادن زغال سنگ زیرزمینی هستند و استخراج از آنها با روشی متفاوت از معادن روباز صورت می گیرد؛ بنابراین به لحاظ سختی کار، نیروی انسانی فعال در این معادن با آسیب بیشتری مواجه هستند. شرایط در معادن زغال سنگ به دلیل وجود گازهای سمی به گونه ای است که ریه افراد تحت الشعاع این امر است و سیستم تنفسی نیروی کار معدن زغال سنگ بعد از مدت ها دچار آسیب می شود.
با شیوع بیماری عفونی واگیردار کووید- 19، فعالیت در این بخش از معادن با مشکل اساسی روبه رو شده است. به گفته مدیرعامل صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود ،درست در زمانی که تولید در این شرکت رو به بهبود گذاشته بود و با وجود آنکه برای سال جدید برنامه ریزی جدی تری در زمینه افزایش تولید در دستور کار داشتیم، وظیفه خود دانستیم تا بیش از پیش مراقب بخش اصلی سرمایه خود یعنی نیروی انسانی باشیم.
در معادن زغال سنگ 70درصد تولید وابسته به نیروی انسانی است و همین امر سبب شده در شرایط بحرانی شیوع کرونا برای حفاظت از سلامتی این قشر آسیب پذیر تمهیداتی را اتخاذ کنند. علی نصیری در این باره اضافه کرد: اقشاری که در معادن زغال سنگ فعالیت می کنند از افراد کم برخوردار جامعه به شمار می روند. از این رو باید نگاه ویژه ای به این بخش از منابع انسانی حاضر در معادن کشور داشت.
به اعتقاد وی کار کردن در معادن زغال سنگ کار ساده ای نیست و به همین دلیل دولت نیز باید به فعالان معادن زغال سنگ توجه بیشتری داشته باشد؛ چرا که در این شرایط ایجاب می کند که دولت تمهیدات ویژه ای در پیش گیرد.
علی نصیری به اثر روند پیش رو یعنی شیوع بیماری کووید - 19، بر وضعیت معادن به ویژه معدن کشرق اشاره و خاطرنشان کرد: نمی توانیم معدن را تعطیل کنیم، اما برای مراقبت بیشتر از نیروهای انسانی خود پروتکل ها را به طور ویژه از 15 اسفند ماه 98 مراعات کردیم. با اینکه با به کارگیری یک سوم توان تولید را متوقف نکردیم؛ اما 60درصد از تولید پیش بینی شده را از دست دادیم.
وی افزود: این نکته حائز اهمیت است که 20هزار شاغل در معدن زغال سنگ در سراسر کشور فعالند و همین میزان اشغال اگر با توقف تولید همراه باشد صدمه خواهد دید.
نصیری درباره رویداد اخیر در معادن زغال سنگ متعلق به این شرکت خاطرنشان کرد: البته ناگفته نماند که تعطیلی معدن زغال سنگ نه تنها باعث از دست دادن تولید جاری می شود، بلکه تولید آتی را نیز به خطر می اندازد. به این صورت که پس از تعطیلی معدن زغال سنگ راه اندازی آن به دلیل عدم مراقبت از تونل ها و راهروهای زیرزمینی به دلیل رسیدگی نشدن لازم به آنها، با تاخیر میسر خواهد شد. وارد مدار کردن معدن تعطیل مانند راه اندازی مجدد آن از نقطه صفر می ماند. به همین منظور از یک سوم توان منابع انسانی استفاده می کنیم تا از مدار تولید خارج نشویم.
مدیرعامل صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود در واکنش به پرسش خبرنگار «دنیای اقتصاد» که آیا معادن زغال سنگ سایر کشورهای دنیا نیز با چنین مشکلاتی در شرایط بحران کرونا مواجه هستند، تصریح کرد: در سایر کشورهای پیشرفته سهم نیروی انسانی در کار معدن و تولید پایین هست و مقایسه شرایط خاص معادن ما با سایر نقاط دنیا تحقیق کاربردی در اختیار ما قرار نمی دهد.
از سویی دبیر انجمن زغال سنگ کشور در خصوص وضعیت تولید زغال سنگ در شرایط فعلی اظهارنظر کرد. سعید صمدی که خبر داده ریاست انجمن طی مکاتباتی از وزیر صمت تقاضا کرده تا نسبت به نیروی انسانی فعال در بخش معدن زغال سنگ توجهات بیشتری به لحاظ آسیب پذیری ریوی آنها شود، وضعیت تولید در سایر نقاط دنیا را متفاوت از نحوه تولید در داخل کشور خواند.
وی با اشاره به اینکه معادن زغال سنگ در کشورهای دیگر مکانیزه شده اند و به لحاظ حجم تولید از کشور ما متفاوت هستند، تصریح کرد: تنها معدن مکانیزه در کشور که در زمان ریاست جمهوری خاتمی تجهیز شد، زغال سنگ پروده طبس است که به تنهایی 40 درصد تولید زغال سنگ کشور را انجام می دهد.
صمدی افزود: تولید مکانیزه در صنعت زغال سنگ علاوه بر بالابردن ایمنی، کاهش بهای تمام شده را به همراه دارد. این صنعت نیازمند سرمایه گذاری گسترده است، اما به لحاظ شبه دستوری بودن قیمت زغال سنگ داخلی، افراد تمایلی به ورود سرمایه های خود به این بخش را ندارند. اگر سرمایه ها به سمت سیستم های جدید استخراج هدایت شوند با کاهش بهای تمام شده و افزایش حجم استخراج، تولید مطلوبی در این معادن به همراه عایدی مناسب می توان رقم زد.
وی افزود: در ترکیه سالانه 70 میلیون تن زغال سنگ تولید می شود. این در حالی است که با وضعیت فعلی تولید ایران 2 میلیون تن و مصرف زغال سنگ 5/ 2 میلیون تن است. 500 هزار تن کمبود زغال سنگ از طریق واردات تامین می شود.
صمدی خاطرنشان کرد: با راه اندازی واحد فولادسازی کوره بلند میدکو در زرند در سال جاری نیاز به زغال سنگ در داخل کشور به 4 میلیون تن می رسد که برای این امر باید به واردات 2 میلیون تنی فکر کرد. در حالی که به لحاظ منابع ارزی نیز در شرایط سختی به سر می بریم. از سوی دیگر تامین این حجم از زغال سنگ به عنوان یک فرآورده آتش زا کار راحتی نیست و شرایط خاصی برای حمل ونقل آن می طلبد.
بهترین راهکار با توجه به منابع داخلی و ذخایر مطلوب حرکت به سمت توسعه معادن و تامین زغال سنگ مورد نیاز فولادسازان از محل داخلی است. در کشورهای نفت خیز دنیا برعکس ما عمل می شود آنها بیش از 80 درصد زغال سنگ تولید شده داخلی خود را به دلیل ارزان تمام شدن بهای آن در داخل کشور خود استفاده می کنند. البته تجارت بین المللی زغال سنگ مانند نفت نیست.

دیدگاه تان را بنویسید