249043

کاهش حقوق ورودی ماشین آلات و کالاهای اساسی در لایحه بودجه 1403

دنیای معدن-در لایحه بودجه 1403 به دولت اجازه داده شده تا حقوق گمرکی همه ماشین آلات و تجهیزات، قطعات، مواد اولیه و واسطه ای تولیدی، کالاهای اساسی، دارو و شیرخشک را کاهش دهد.

به گزارش دنیای معدن، در لایحه بودجه سال 1403 کل کشور در جهت حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان در تبصره 11 به دولت اجازه داده می شود که حقوق گمرکی همه ماشین آلات و تجهیزات، قطعات، مواد اولیه و واسطه ای تولیدی و همچنین حقوق گمرکی و مالیات ارزش افزوده واردات کالاهای اساسی دارو، ملزومات مصرف پزشکی و شیرخشک مخصوص اطفال کاهش یابد.

براین اساس در بند الف تبصره 11 لایحه بودجه آمده است:

الف ـ به دولت اجازه داده می شود به منظور حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان:

1- حقوق گمرکی همه ماشین آلات و تجهیزات (با رعایت ماده 3 قانون جهش تولید دانش بنیان مصوب 31 اردیبهشت 1401)، قطعات، مواداولیه و واسطه ای تولیدی را به 2 درصد کاهش دهد.

2- حقوق گمرکی و مالیات ارزش افزوده واردات کالاهای اساسی دارو، ملزومات مصرفی پزشکی و شیرخشک مخصوص اطفال را به یک درصد کاهش دهد.

فهرست کد تعرفه های موضوع این بند یک ماه پس از ابلاغ قانون و بر اساس پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی به تصویب هیأت وزیران می رسد.

در ادامه این تبصره آمده است:

ب ـ ارزش خرید مواد معدنی برای واحدهای فرآوری مواد معدنی در صورت ارائه صورتحساب الکترونیکی در اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی تلقی می شود.فهرست واحدهای فرآوری مواد معدنی تا پایان فروردین سال 1403 توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه می شود. با هدف محاسبه ارزش دقیق حقوق مالکانه معادن، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است اطلاعات مرتبط با این بند را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهد.

پ ـ به وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه داده می شود که یک در هزار از وجوهی که بابت حقوق دولتی معادن موضوع معادن وصول می گردد در حساب مخصوص در خزانه منظور نموده و در مورد آموزش و تربیت کارمندان، توسعه فناوری های شناسایی محاسبه دقیق حقوق دولتی، تشویق کارکنان و کسانی که در امر وصول حقوق مزبور فعالیت مؤثری مبذول می دارند هزینه نماید. وجوه پرداختی به استناد این ماده به عنوان پاداش وصولی از شمول مالیات و کلیه مقررات مغایر مستثنی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید