227254

با حضور استاندار خراسان رضوی،

حجم فعالیت های معدنی مجتمع سنگان خواف افزایش یافت

دنیای معدن- با بهره برداری از تجهیزات و ماشین آلات جدید مجتمع سنگان خواف، که پنجشنبه با حضور استاندار خراسان رضوی آغاز شد، حجم فعالیت های معدنی این مجتمع ۲ میلیون تن افزایش یافت.

به گزارش دنیای معدن، مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان خواف در آیین بهره برداری رسمی از ماشین آلات و تجهیزات این مجتمع گفت: با ورود ۴۰ دستگاه کامیون ۶۵ تنی تراک و پنج دستگاه بیل مکانیکی پرقدرت، حجم فعالیت های معدنی این مجتمع از ۴.۵ میلیون تن در ماه به ۶.۵ میلیون تن افزایش پیدا کرد.

حسن جعفری افزود: با ورود این ماشین آلات به مجتمع سنگ آهن سنگان، ظرفیت استخراج سنگ آهن با ۶۷ درصد افزایش به ۳.۲ میلیون تن در ماه می رسد و روند تامین خوراک کارخانه های تولید کنسانتره و گندله سازی شتاب می گیرد.

وی افزایش کمی و کیفی میزان اســتخراج سـنگ آهن و باطله برداری، تجهیز کامل ماشـین آلات و تضـمین تامین خوراک کارخانه های کنسـانتره و گندله در منطقه را از جمله اهداف تامین ماشین آلات و تجهیزات مجتمع سنگ آهن سنگان خواف ذکر کرد.

استاندار خراسان رضوی در سفر به شهرستان خواف از واحدهای تولیدی کنسانتره آهن و گندله، معادن احیای سپاهان و شرکت توسعه فراگیر سناباد نیز دیدن کرده و ضمن گفت وگو با مدیران این واحدها، دستورهای لازم را برای حل مشکلات آنان صادر کرد.

مجتمع سنگ آهن سنگان خواف به عنوان یکی از ۱۰ معدن بزرگ سنگ آهن در جهان، تامین کننده خوراک اولیه برای تولید ۱۷.۵ میلیون تن کنسانتره، ۱۵ میلیون تن گندله و پنج میلیون تن سنگ آهن در ایران است.

مجموعه کانسارهای سنگان با ۳۰ درصد ذخایر سنگ آهن کشور در گستره ای به طول ۲۲ کیلومتر و عرض ۱۰ کیلومتر در ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد، ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر خواف و ۱۸ کیلومتری شمال شرقی سنگان در جنوب شرقی خراسان رضوی و نزدیک مرز افغانستان قرار دارد.

بارزترین ویژگی های این معادن سنگ آهن امکان فعالیت های معدنکاری در طول ۱۲ ماه سال، وجود ماده معدنی در سطح زمین، کاهش هزینه های استخراج و معدنکاری و وجود عناصر نادر خاکی است که با مشارکت بخش دولتی و سازمان توسعه و نوسازی صنایع و معادن ایران (ایمیدرو)، فولاد سنگان، مجموعه اپال پارسیان، شرکت فراگیر توسعه سناباد و تعدادی دیگر از شرکت های بزرگ معدنی ایران الگوی موفق سرمایه گذاری و نمونه بسیار خوبی برای سایر نقاط کشور است.

دسترسی به محل کانسارهای سنگ آهن سنگان از ۲ مسیر آسفالته مشهد، تربت حیدریه، خواف، سنگان و مشهد، فریمان، تربت جام، تایباد و سنگان امکان پذیر بوده و معادن سنگ آهن در ۱۸ کیلومتری سنگان از طریق جاده اختصاصی آسفالته با سنگان، خواف و تایباد در ارتباط است و خط آهن سراسری که از تربت حیدریه به سوی هرات در افغانستان در حال احداث می باشد از جنوب سایت معدن سنگان عبور می کند.

مرکز شهرستان ۱۵۰ هزار نفری خواف با ۱۲۳ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان در ۲۸۷ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

 

دیدگاه تان را بنویسید