252362

بیشترین رشد شاخص‌کل از ۲۷ اسفند ۱۴۰۱ ثبت شد

دنیای معدن: بورس تهران در روز گذشته با افزایش ارتفاع نماگر‌ها همراه شد. در هفته‌های گذشته با توجه به تحولات منطقه‌ای، تقاضا به‌طور کامل از بازار سهام رخت بربسته بود؛ اما در روز ابتدای هفته، با تعدیل انتظارات منفی و بازگشت دامنه نوسان به روال قبلی، بازار با استقبال سرمایه‌گذاران همراه شد.

به گزارش دنیای معدن، در جریان دادوستدهای روز گذشته بورس تهران، شاخص کل این بازار رشد ۷۷هزار واحدی را ثبت کرد و به سطح ۲میلیون و ۲۸۵هزار واحد رسید. رشد روزانه شاخص در روز گذشته معادل ۳.۵۲درصد بود که بیشترین مقدار در یک‌سال اخیر محسوب می‌شود. آخرین باری که نماگر اصلی بازار سهام توانسته بود مقادیر کنونی را تجربه کند، به ۱۷خرداد سال گذشته بازمی‌گردد. در اولین روز هفته، حقیقی‌ها ۷۶۳میلیارد تومان وارد گردونه معاملات سهام و حق تقدم کردند که این مقدار از ورود پول به صحنه معاملات سهام و حق تقدم از ۲۷تیر سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

زدوده‌‌‌‌‌شدن نسبی ابهامات از فضای بازار سهام، موجبات عملکرد درخشان بازار سهام را در روز گذشته فراهم کرد. از آغازین دقایق معاملات دیروز، در تابلوی معاملات اکثر سهام موجود در بازار، تقاضای زایدالوصفی وجود داشت و مشخص بود که یکی از بهترین روزهای بازار در ماه‌های اخیر رقم خواهد خورد. با توجه به وقایعی که اخیرا در سپهر سیاسی کشور به‌وقوع پیوسته بود، تقاضا به‌طور کامل از بازار سهام رخت بربسته بود و تعدیل انتظارات منفی در اذهان سرمایه‌گذاران، سبب شد تا  در اولین روز بازگشت به روال سابق در موضوع دامنه‌نوسان، بازار با استقبال از سوی سرمایه‌گذاران همراه شود.

با گذر از اوضاع حسـاس بـورس تهران، مجددا به نقش بی‌‌‌‌‌بدیل سازمان بورس در روزهای اخیر به سامان‌دادن اوضاع بورس اشاره می‌شود که توانست به‌خوبی با کاهش دامنه‌نوسان، بازار را از بیش‌‌‌‌‌واکنشی و هیجان کاذب معامله‌گران مصون نگه‌دارد و به‌نوعی توانست گام بلندی در احیای اعتماد در بازار بردارد.

بازار از دریچه آمار

در جریان دادوستدهای روز گذشته بورس تهران، شاخص‌کل این بازار با رشد 77‌هزار‌واحدی همراه شد و به سطح 2‌میلیون و 285‌هزار واحد رسید. گفتنی است که آخرین‌باری که نماگر اصلی بازار سهام توانسته بود مقادیر کنونی را تجربه کند، به 17 خرداد سال‌گذشته بازمی‌گردد.

همچنین رشد 3.52‌درصدی شاخص‌کل در نخستین روز هفته، از 27 اسفند سال‌1401 تجربه نشده‌بود. شاخص هموزن نیز در روز گذشته 2.97‌درصد افزایش ارتفاع داشت و شاخص مذکور نیز بیشترین رشد روزانه خود را از 26 فروردین سال‌گذشته تجربه کرد. در فرابورس نیز شاخص‌کل این بازار رشد 2.40‌درصدی را ثبت کرد.

آشتی حقیقی‌‌‌‌‌ها با بورس؟

در اولین روز هفته، حقیقی‌‌‌‌‌ها 763‌میلیارد‌تومان وارد گردونه معاملات سهام و حق‌تقدم کردند که این مقدار از ورود پول به صحنه معاملات سهام و حق‌تقدم از 27 تیر سال‌گذشته بی‌سابقه بوده‌است. ارزش معاملات خرد بازار (سهام و حق‌‌‌‌‌تقدم) نیز رقم 4‌هزار و 802‌میلیارد‌تومان را ثبت کرد که تفاوت فاحشی با روز معاملاتی قبلی داشت. در چهار روز معاملاتی هفته گذشته که سیاست دامنه‌نوسان محدود اعمال شد، با توجه به قفل‌‌‌‌‌شدن سهام مختلف بازار در صف خرید یا فروش، ارزش معاملات بالایی به‌ثبت نمی‌رسید، اما در روز شنبه که نخستین روز بازگشت دامنه‌نوسان به حالت سابق بود، بازار با توجه به فراغ‌بال سهم‌‌‌‌‌ها و صندوق‌های بازار در نوسان بیشتر، ارزش معاملات با رشد قابل‌توجهی همراه شد.

وضعیت صندوق‌های اهرمی

صندوق‌های اهرمی در روز گذشته با استقبال فوق‌‌‌‌‌العاده‌‌‌‌‌ای از سوی خریداران همراه شدند و هر پنج صندوق اهرمی حاضر در بازار، از حوالی ساعت12 به صف خرید نشستند و تا آخرین دقایق نیز معاملات این صندوق‌ها در سقف قیمتی روزانه پیگیری شد. گفتنی است که در هر پنج صندوق اهرمی، حقیقی‌‌‌‌‌ها خالص تغییر مالکیت مثبت را به‌ثبت رساندند. همچنین در روز گذشته،‌ هزار و 367‌میلیارد‌تومان از واحدهای صندوق‌های اهرمی میان خریداران و فروشندگان دست به‌دست شد که دومین روز برتر در تاریخ معاملات این صندوق‌ها به لحاظ ثبت ارزش معاملات روزانه بوده‌است. رکورد ارزش معاملات روزانه صندوق‌های اهرمی، در دوازدهم اسفند ماه سال‌گذشته به‌ثبت رسیده‌است که در آن روز،‌ هزار و 433‌میلیارد‌تومان از واحدهای صندوق‌های اهرمی معامله‌شد. همچنین در روز گذشته، سرمایه‌گذاران حقیقی، خالص تغییر مالکیت 184‌میلیارد‌تومانی  را ثبت کردند.

شیفت سرمایه‌ها به سمت بورس؟

دلار در روز گذشته وارد کانال 65‌هزار‌تومان شد و این موضوع موجبات افت قیمتی قابل‌‌‌‌‌توجه در صندوق‌های طلا را فراهم کرد. در روز گذشته هر 13صندوق طلای حاضر در بازار با افت نسبت به‌روز معاملاتی قبل همراه‌شدند.

با توجه به اینکه صندوق‌های طلا از ابتدای اسفند سال‌گذشته، بازدهی قابل‌توجهی را ثبت کرده‌بودند و همچنین فشاری که از ناحیه دلار در جریان معاملات دیروز به جریان دادوستدهای صندوق‌های طلا وارد شد، این صندوق‌ها در روز گذشته با فشار فروش قابل‌توجهی همراه شدند و می‌توان گفت که برخی از سرمایه‌گذاران ترجیح داده‌اند که فعلا نظاره‌‌‌‌‌گر معاملات باشند و برخی نیز با توجه به سکون بورس در ماه‌های اخیر، بورس را بازار برنده و پیشروی روزهای آتی تشخیص داده و به سمت ابزارهای سهام روانه شده‌اند.

صندوق‌های بخشی خودرو

همچنین در روز گذشته، صندوق‌های بخشی صنعت خودرو و ساخت قطعات نیز با استقبال قابل‌توجهی از سوی سرمایه‌گذاران همراه شدند. هر 3صندوق بخشی حاضر در این صنعت، در حوالی سقف قیمتی روزانه، معاملات دیروز را به اتمام رساندند. گفتنی است که مجموع پول تزریق‌‌‌‌‌شده از سوی حقیقی‌‌‌‌‌ها به صندوق‌های بخشی‌خودرو در روز گذشته، 39‌میلیارد‌تومان بود که دلیل آن نیز به وضعیت مناسب معاملاتی نمادهای این گروه در روز گذشته بازمی‌گردد. شاخص صنعت خودرو و ساخت قطعات در روز گذشته، 5.57‌درصد رشد کرد و جزو شاخص‌های پیشرو در روز گذشته بود و به همین دلیل صندوق‌های بخشی این صنعت با افزایش قابل‌توجهی همراه شدند.

منبع: دنیای اقتصاد

 

دیدگاهتان را بنویسید