250475

کاهش ۸ هزار و ۳۱ واحدی شاخص بورس تهران

دنیای معدن: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز با کاهش ۸ هزار و ۳۱ واحد به اندازه ۳۷ صدم درصد عقب‌نشینی کرد.

به گزارش دنیای معدن، بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند کاهشی قرار گرفت بگونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با کاهش ۸۰۳۱ واحد به رقم ۲ میلیون  و ۱۸۶ هزار و ۹۶۸ واحد رسید.

همچنین شاخص هموزن با کاهش ۴۸۰۱ واحد به رقم ۷۶۱ هزار و ۶۵۰ واحد رسید. ارزش روز بورس اوراق بهادار تهران که ناشی از ارزش ۶۱۱ شرکت بورسی است به بیش از ۷ میلیون و ۶۲۲ هزار میلیارد تومان معادل حدود ۱۵۲ میلیارد دلار رسید.

معامله گران امروز بیش از ۷.۱ میلیارد سهام  و اوراق مالی در قالب ۵۵۸ هزار معامله و به ارزش ۴ هزار و ۶۳۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز قرمز شدند اما میزان کاهش زیر یک درصد بوده است. شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی نسبت به روز گذشته ۳۷ صدم درصد کاهش یافته است.

این دو شاخص با معیار هموزن ۶۳ صدم درصد افت کردند. شاخص آزاد شناور ۴۶ صدم درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس ۴۵ صدم درصد  افت کرد و شاخص بازار دوم بورس ۲۷ صدم درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای سرمایه‌گذاری امید و پتروشیمی جم بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را از خود به جای گذاشتند و برعکس نمادهای فولاد مبارکه، ملی مس، ایران‌خودرو، سرمایه‌گذاری غدیر و پالایش نفت اصفهان بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با ۱۷۶ واحد کاهش به رقم ۲۶ هزار و ۳۳۲ واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس که ناشی از شرکت‌های فرابورسی این دو بازار است به بیش از یک میلیون و ۴۴۸ هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس ۳۸۰ هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از ۴.۱ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۲۴۳ هزار معامله و به ارزش ۵ هزار و ۲۶۹ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های فرابورس هم امروز قرمز شدند اما میزان کاهش‌ها زیر یک درصد ثبت شده است. شاخص کل و شاخص قیمت فرابورس امروز ۶۷ صدم درصد کاهش یافتند این دو شاخص با معیار هموزن ۹ دهم درصد کاهش یافتند. شاخص بازار اول فرابورس ۹۴ صدم درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم فرابورس ۵۶ صدم درصد افت کرد.

امروز نمادهای صبا فولاد خلیج‌فارس، آریا ساسول، مالی سپهر صادرات، بیمه پاسارگاد، انتخاب الکترونیک، توسعه و عمران استان کرمان و فولاد هرمزگان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشتند.

گفتنی است؛ یکی از مأموریت‌های مهم بازار سرمایه تجمیع منابع سرگردان و نقدینگی‌های خرد دست مردم و تجهیز آن تولید شرکت‌ها و اجرای پروژه‌های توسعه در شرکت‌های مختلف است.

روش‌های تأمین مالی از بورس شامل عرضه اولیه، افزایش شناوری سهام، انتشار اوراق و چشم‌پوشی از حق‌تقدم‌ها و صرف سهام است که شرکت‌ها می‌توانند از این طریق از بازار سرمایه تأمین مالی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید