250421

پیش بینی بورس دوشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۲ / تب تقاضا در بازار سهام کاهش می‌یابد؟

دنیای معدن: رشد نماگرهای تالار شیشه‌ای در جریان دادوستد‌های روز یکشنبه گسترش یافت. با تداوم تحرکات بازارهای موازی از جمله دلار و طلا، تب تقاضا در بازار سهام نیز بالاتر رفت. اما توجه به کاهش نسبی قیمت دلار در معاملات روز یکشنبه، پیش بینی کارشناسان از بورس دوشنبه چیست؟

به گزارش دنیای معدن؛ در پایان معاملات دومین روز هفته، دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با رشد 0.77 درصدی، معادل 16 هزار و 759 واحد از ارتفاع این شاخص، در ارتفاع دو میلیون و 197 هزار و 293 واحدی قرار گرفت.

افزایش ارتفاع نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن، به‌عنوان نشان‌دهنده روند عمومی قیمت شرکت‌های کوچک و متوسط، عملکردی موازی را به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن با رشد 0.50 درصدی (معادل سه هزار و 513 واحد)، در پله 767 هزار واحدی قرار گرفت. شاخص‌ کل فرابورس نیز با رشد 252 واحدی، تا ارتفاع 26 هزار و 589 واحدی رشد کرد.

معاملات بورس تهران در آیینه آمار و ارقام

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را در روز یکشنبه، 6 هزار و 340 میلیارد تومان نشان می‌داد. گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات دومین روز هفته را هم 10 میلیارد برگه سهم نشان می‌دهد.

کارشناسان معتقدند هر چه حجم معاملات در محدوده‌های فعلی شاخص کل، سطوح بالاتری را لمس کند، چشم‌انداز روشن‌تری از موج تازه بازار در ذهن سهامداران ترسیم می‌شود. چراکه ورود سهامداران تازه‌نفس، راه تداوم صعود را هموارتر می‌کند.

همچنین بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در این روز حکایت از خروج اندک سرمایه آن‌ها از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان معاملات روز یکشنبه بورس، خبر از خروج اندک 10 میلیارد و 800 میلیون تومانی پول حقیقی از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد.

پیش بینی بورس دوشنبه

همان‌گونه که انتظار می‌رفت بورس تهران در دومین روز هفته، نقشه سبزفامی را تقدیم سهامداران کرد. کمی بیش از 60 درصد نمادهای بازار، در سوی مثبت دامنه نوسان خود ایستادند. در بررسی ارزش سفارش‌های روی تابلو اما اختلاف میان تقاضا و عرضه بیش از این‌هاست. به طوری که ارزش کل سفارش‌های خرید روی تابلو نمادهای بورسی، حق‌تقدم‌ها و صندوق‌های سهامی 577 میلیارد بود. این در حالی است که ارزش سفارش‌های فروش رقمی در حدود 274 میلیارد تومان بود.

با تحرک بازارهای موازی نظیر طلا و ارز، تب تقاضا در بازار سهام بالا رفته است. این تحرک در افزایش تقاضای ETFهای اهرمی تالار شیشه‌ای نمود پیدا کرد. با این وجود Nav این صندوق‌ها پابه‌پای بازدهی آن‌ها رشد نکرده‌اند. با وجود بازدهی مثبت، صندوق‌های اهرمی کمی آهسته‌تر از روز شنبه حرکت کردند.

از سوی دیگر اقبال خریداران به سهام دلاری بورس گسترده‌تر از روز آغازین هفته، ادامه پیدا کرد. نمادهای دو صنعت پالایش و فلزات اساسی از جمله صنایع مورد توجه بازار در دومین روز هفته بودند.

جریان خروج پول از صندوق‌های درآمد ثابت از همان دقایق ابتدایی بازار شروع شد و با شیب خوبی تا ساعت 12 ادامه پیدا کرد. در پایان، حقیقی‌ها 530 میلیارد و 700 میلیون پول از صندوق‌های درآمد ثابت خارج کردند.  

در بازار یکشنبه، آخرین قیمت 349 بالاتر از قیمت پایانی قرار گرفت. در مقابل، قیمت پایانی 368 نماد پایین‌تر از آخرین قیمت قرار گرفت و احتمالا در شروع معاملات دوشنبه، با گام منفی آغاز به کار خواهند کرد. از این رو در راستای پیش بینی بورس دوشنبه، کارشناسان معتقدند نماگرهای تالار شیشه‌ای کمی آرام‌تر از دو روز ابتدایی هفته دنبال خواهد شد. به ویژه اینکه از تب قیمت دلار هم کاسته شده و هیجان دلاری بازار نیز تخلیه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید