253206

پرونده تفحص از ایمیدرو و ایدرو به قوه قضائیه ارجاع شد

دنیای معدن: نمایندگان مجلس همچنین در جریان بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مورد طرح تحقیق و تفحص از سازمان های ایمیدرو و ایدرو مطابق با ماده 212 آئین نامه داخلی با 176 رأی موافق، 7 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 223 نماینده حاضر در جلسه با ارجاع آن به قوه قضائیه موافقت کردند.

به گزارش دنیای معدن، روح الله عباسپور در تشریح گزارش فوق گفت: پیرو مصوبه مورخ 4 مردادماه 1401 مجس شورای اسلامی در خصوص ضرورت انجام تحقیق و تفحص از سازمان های ایمیدرو و ایدرو پس از تائید و ابلاغ احکام اعضای هیات تحقیق و تفحص به شماره نامه 4/78870 مورخ 17 آبان 1401 با مجوز تمدید بررسی آن گزارش هیات رئیسه به این کمیسیون واصل گردید، متعاقب امر جلسه مشترک اعضای کمیسیون و هیات تحقیق و تفحص تشکیل و گزارش ذیل در تاریخ 25 اردیبهشت 1403 به تصویب کمیسیون رسید که در اجرای ماده 212 آئین نامه داخلی مجلس گزارش مصوب جهت قرائت در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تقدیم می گردد.

عباسپور در بیان محورهای این گزارش خاطرنشان کرد: گزارش تحقیق و تفحص از سازمان های ایمیدرو و ایدرو، بررسی عملکرد در ارتباط با اصل 44 قانون اساسی: 1- عدم بازگشت وجوه حاصل از واگذاری سهام 2- نقاط ضعف و عدم رعایت اهلیت در ارتباط با خصوصی سازی. 3- عدم رعایت قوانین خصوصی سازی در قالب رد دیون دولت. 4- عدم رعایت تسویه تسهیلات و تعهدات شبکه بانکی و بدهی های مالیاتی و سایر مطالبات و تعهدات سازمان های ایمیدرو و ایدرو در ارتباط با شرکت های واگذار شده. 5- عدم رعایت اصل حاکمیت دولت در ارتباط با صنایع خاص و استراتژی 6- شکست زنجیره تامین و ارزش در واگذاری ها، تاکید بر سرمایه گذاری در حوزه های دانش بنیان، صنایع با تکنولوژی های پیشرفته، فناوری های نوین و طرح ها و پروژه های پژوهشی و تحقیقاتی از محل منابع حاصل از واگذاری ها، در لزوم توجه به بخش تعاون در واگذاری سهام شرکت های ایمیدرو و ایدرو با توجه به تاکید مقام معظم رهبری، عدم رعایت مفاد اجرایی سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی، نادیده گرفتن عدم واگذاری فعالیت های حوزه سلامت، آموزش، تحقیقات و فناوری، تاکید هیات بر عدم واگذاری شرکت طلای زرشوران به بخش خصوصی با توجه به استراتژیک بودن تولیدات آن، بررسی عملکرد در ارتباط با حوزه منابع انسانی، بررسی عملکرد در ارتباط با سایر محورهای تحقیق و تفحص.

**ارسال گزارش تفحص از حقوق های نامتعارف و نجومی به قوه قضائیه

رسیدگی به گزارش کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی درباره پرداخت و دریافت حقوق های نجومی نیز در دستورکار نمایندگان درجلسه علن امروز قرار داشت.

وکلای ملت در این جله با اکثریت آرا با ارسال گزارش مذکور به قوه قضائیه موافقت کردند.

 

دیدگاهتان را بنویسید