253141

انتقاد نماینده قروه از استاندار؛ چه اشتغالی ایجاد کرده‌اید؟

دنیای معدن: منتخب مردم شهرستان قروه و دهگلان در مجلس خطاب به استاندار گفت: در معدن طلای ساریگونی قروه از نگهبان جلوی درب تا بالاترین مسئول یک نفر بومی نیست، چه اشتغالی انجام شده است.

 

به گزارش دنیای معدن، محمد رسول شیخی‌زاده ظهر امروز در آیین اختتاحیه طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی استان کردستان که در سازمان برنامه و‌ بودجه برگزار شد، اظهار داشت: کار علمی بسیار خوبی در استان صورت گرفته اما قبل از اجرای طرح باید آسیب‌شناسی از معادن استان انجام می‌شد.

وی با تأکید بر اینکه نگاه مردم به معدن را باید بررسی کرد، افزود: بهره‌برداری از معادن باارزش چه خروجی برای مردم دارد، پیش‌بینی اهداف کیفی معادن هیچ کدام محقق نخواهد شد، معدن طلای ساریگونی قروه که برند خوبی برای خاورمیانه است، جز رنج، ضرر و زیان برای مردم منطقه چیزی ندارد.

منتخب مردم شهرستان قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی با ادعای اینکه در معدن طلای ساریگونی قروه از نگهبان جلوی در تا بالاترین مسئول اگر یک نفر بومی بود، جایزه معادن منطقه را به مردم می‌بخشم! تصریح کرد: سؤال از مسئولان این است که چه اشتغالی انجام شده، این معدن چه میزان گردش مالی در سال دارد، یک ریال در بانک‌های این استان گردش ندارد، حقوق مردم، منطقه و حقوق دولتی پرداخت نشده، مردم انتطار دارند.

وی گفت: مردم از  خبر اکتشافات معادن خوشحال نخواهند شد، یک روستای اطراف  معدن طلای ساریگونی طبق آمار 23 نفر سرطانی دارد که 11 نفر فوت شده، اینها تلنگر است، معادن هیچ خروجی برای منطقه ما نخواهد داشت.

شیخی‌زاده عنوان کرد: با تردد ماشین‌های سنگین در اطراف معادن طلا، مزارع مردم نابود شده به طوری‌که همین مردم به زور خواهان واگذاری زمین‌های کشاورزیشان هستند، با عدم رعایت زیست‌محیطی آینده مردم در معرض خطر و نابودی است.

منتخب مردم شهرستان قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی خطاب به مسئولان یادآور شد: اگر به دنبال نقطه شروع ظرفیت‌های استان کردستان هستیم، برای مردم شفاف‌سازی کنید، سازماندهی جاده‌های این منطقه به کجا رسید، ایمیدرو به تعهدات گذشته خود عمل کند بعد اکتشافات معدن داشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید