252614

نقش‌آفرینی فناوری‌های نوین در افزایش قدرت آسیا

دنیای معدن: اجلاس دوروزه اتاق‌های بازرگانی عضو مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا (ACD) با حضور روسا و نمایندگان اتاق‌های بازرگانی کشورهای آسیایی و اتاق‌های بازرگانی ایران روز دوشنبه به میزبانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان آغاز به‌کارکرد.

امیر کشانی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان در آیین گشایش این اجلاس گفت: شعار این اجلاس آسیای توانمندتر با استفاده از فناوری نوین و اشتراک دانش بین اعضای مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا و با احترام به گفت‌‌‌‌‌وگو، تحقق می‌‌‌‌‌یابد.

به گزارش «دنیای معدن» رئیس اتاق بازرگانی اصفهان افزود: پیش‌‌‌‌‌نیاز رشد و پیشرفت در تمام عرصه‌‌‌‌‌های اجتماعی، فرهنگی، علمی و اقتصادی در هر جامعه‌‌‌‌‌ای صلح و آرامشی است که از راه گفت‌‌‌‌‌وگو بین جوامع و فرهنگ‌‌‌‌‌های مختلف محقق می‌شود. او اصفهان را «شهر صلح خاورمیانه» نامید و با بیان اینکه اصفهان از دیرباز محل هم‌‌‌‌‌زیستی مسالمت‌‌‌‌‌آمیز بین ادیان بوده‌است، افزود: کشورهای عضو مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا ۵۶‌درصد جمعیت و ۳۵‌درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) جهان را در اختیاردارند، تصریح کرد: این آمار و ظرفیت نشان می‌دهد که با همکاری اتاق‌های بازرگانی و همراهی دولت‌ها می‌توان امیدوار بود ملت‌های آسیایی با هم‌‌‌‌‌افزایی به توسعه همه‌‌‌‌‌جانبه‌دست‌یابند. او ادامه داد: گفت‌‌‌‌‌وگو پیش‌‌‌‌‌نیاز و ابتدایی‌‌‌‌‌ترین ابزار تجارت بوده و تجارت علاوه‌بر مبادله کالا و سرمایه، مبادلات فرهنگی را نیز به‌دنبال دارد، بنابراین می‌تواند عاملی برای توسعه گفت‌‌‌‌‌وگو و بستری برای صلح و ثبات باشد.کشانی خاطرنشان کرد؛ دومین اجلاس اتاق‌های بازرگانی عضو مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا با شعار «آسیایی توانمندتر و منسجم‌‌‌‌‌تر از طریق فناوری‌های نوین» روز دوشنبه (۲۹ آوریل۲۰۲۴) به‌منظور گفت‌‌‌‌‌وگو بین اتاق‌های بازرگانی کار خود را آغاز کرد. او با اشاره به بر‌‌گزاری نشست روسا و نمایندگان اتاق‌های بازرگانی و نشست ارتقای سرمایه‌گذاری در آسیا در روز اول این اجلاس، تصریح کرد: در روز دوم نیز چهار میزگرد پیرامون «فناوری نو»، «گردشگری»، «امنیت غذایی و کشاورزی» و «توسعه پایدار» برگزار می‌شود که از مهمانان اجلاس برای حضور در این میزگردها و ارائه نظرات خود برای توسعه آسیا دعوت می‌کنم. در آیین گشایش این اجلاس نیز محمدرضا بهرامن، نایب‌‌‌‌‌رئیس اول اتاق بازرگانی ایران گفت: همکاری و هماهنگی بخش‌های خصوصی در کنار دولت‌ها در چارچوب اجلاس اتاق‌های بازرگانی عضو مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا کمک بزرگی به تحقق آرمان‌‌‌‌‌های ما ازجمله همبستگی و همکاری در زمینه‌‌‌‌‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و محیط‌زیستی خواهد کرد و بی‌‌‌‌‌تردید این مسیر زمینه‌‌‌‌‌ساز کاهش تنش بین دولت‌ها و افزایش همکاری‌ها می‌شود.او ضمن تقدیر از دبیرکل مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا (ACD)، روسا و نمایندگان اتاق‌های بازرگانی، پژوهشگران و اساتید دانشگاهی حاضر در اجلاس، افزود: احساس قوی داریم و بر این باور هستیم که همکاری و هماهنگی بخش‌های خصوصی در کنار دولت‌ها در چارچوب اجلاس (ACD) کمک بزرگی به تحقق آرمان‌‌‌‌‌های ما ازجمله همبستگی و همکاری و در زمینه‌‌‌‌‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و محیط‌زیستی خواهد کرد و بی‌‌‌‌‌تردید این مسیر در کاهش تنش بین دولت‌ها و افزایش همکاری آنها کمک‌کننده خواهد بود. نایب‌‌‌‌‌رئیس اول اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: نیاز است از تجربیات شما در تمامی برنامه‌های جانبی این اجلاس به نحو مطلوب بهره‌مند شویم.

بهرامن خاطرنشان کرد: جا دارد از اتاق بازرگانی اصفهان برای میزبانی و فراهم‌کردن فضای بر‌‌گزاری این اجلاس دوروزه، به‌‌‌‌‌طور ویژه تشکر کنیم. او اضافه کرد: در این اجلاس برای شما آرزوی موفقیت داریم و امیدواریم اسنادی که در پایان این اجلاس تهیه می‌شود راهنمایی برای اجلاس آتی باشد.دبیرکل مجمع همکاری گفت‌وگوی آسیا نیز در این رویداد با اشاره به بر‌‌گزاری مجمع پیشین در ترکیه بر نیاز برای ادامه چنین مجامعی در جهت تقویت گفت‌وگو بین کشورهای آسیایی تاکید کرد و افزود: مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا این توانایی را دارد تا مسائل اقتصادی و نیازهای بخش‌خصوصی این کشورها را به‌صورت جهانی مطرح کند.دکتر پون چای واتانا؛ دبیرکل (ACD) با تاکید بر نقش گفت‌وگو در حل مشکلات و فراهم‌کردن زیرساخت‌های ارتباطی افزود: مطرح‌‌‌‌‌شدن مسائلی همچون حمل‌ونقل، نقشی حیاتی در توسعه ارتباط اقتصادی اعضا دارد. در ادامه علی چگنی، معاون وزیرخارجه و دبیرکل اقتصاد مقاومتی وزارت امورخارجه در این رویداد با اشاره به توانمندی‌های بخش‌خصوصی بر نقش آنها به‌‌‌‌‌مثابه موتور محرک اقتصاد تاکید کرد و گفت: هر کشوری توانایی‌‌‌‌‌های خاص خود را دارد اما این اجلاس می‌تواند به الگویی برای هم‌‌‌‌‌افزایی بخش‌های خصوصی در آسیا تبدیل شود. او در ادامه خواهان همکاری بخش‌خصوصی و اتاق‌های بازرگانی برای توسعه الگوی پایدار در همراهی با دولت‌ها شد.گفتنی است مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا Asia Cooperation Dialogue باهدف ارتقای همکاری و همگرایی منطقه‌ای بین دولت‌ها و سازمان‌های منطقه‌ای آسیا در ژوئن ۲۰۰۲ در چاآم تایلند تاسیس شد و اکنون ۳۵ کشور در آن عضویت دارند. ایران در ژوئن ۲۰۰۴ به این مجمع پیوست و در سال‌۲۰۰۹ به‌عنوان کشور پیشگام همکاری فرهنگی انتخاب شد. در حال‌حاضر ریاست این مجمع بر عهده ایران است. کشورهای بحرین، بنگلادش، برونئی، کامبوج، چین، هند، اندونزی، ژاپن، کره‌جنوبی، لائوس، مالزی، میانمار، پاکستان، فیلیپین، قطر، سنگاپور، تایلند، ویتنام، قزاقستان، کویت، عمان، سریلانکا، بوتان، مغولستان، امارات، روسیه، عربستان، تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان، افغانستان، ترکیه، نپال و فلسطین عضو مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا ACD هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید