250424

استاندار یزد: معادن غنی استان یزد در تراز جهانی است

دنیای معدن-استاندار یزد با بیان این‌که این استان، رتبه دوم معدنی و جایگاه اول به لحاظ تنوع مواد معدنی در کشور را به خود اختصاص داده است گفت : یزد به لحاظ معادن جزو غنی ترین استان های کشور و آسیا و حتی در برخی موارد در تراز جهانی است.

به گزارش دنیای معدن، مهران فاطمی در جریان دیدار سفیر ایران در سنگاپور که جهت بررسی پیشران‌های توسعه‌ای و تکنولوژی‌های مورد استفاده در این کشور و نیز توسعه ارتباطات تجاری و گردشگری سنگاپور و یزد انجام شد، اظهار کرد: یزد دارای سه ثروت بزرگ منابع طبیعی، میراث فرهنگی و منابع انسانی است.

وی افزود: بزرگترین معدن سرب و روی غرب آسیا و دومین معدن سرب و روی دنیا در آینده‌ای نزدیک در استان به بهره‌برداری می‌رسد.

استاندار یزد در ادامه با اشاره به ثروت فرهنگ و میراث ماندگار پیشینیان، گفت: در کشور بناها و شاهکارهای معماری زیادی وجود دارد اما بافت تاریخی یزد، بهم پیوسته و کاملا خشتی است و زندگی و سبک زندگی اصیل در آن جریان دارد.

فاطمی تصریح کرد: در بافت تاریخی یزد انرژی و بهره وری دیده شده و ادیان به صورت مسالمت آمیز با هم زندگی می‌کنند که این ویژگی‌ها یزد را نسبت به سایر مناطق متمایز کرده است.

وی با اشاره به ویژگی در دسترس پذیر بودن کویر یزد گفت: فاصله بسیار کوتاه این کویر تا فرودگاه یزد و نیز مشاهده اختلاف دمای ملموس در فاصله ۴۵ دقیقه‌ای کویر، حاکی از تنوع در اکوسیستم طبیعی استان یزد و وجه برجسته آن است.

استاندار یزد در ادامه از منابع انسانی توانمند به عنوان یکی دیگر از ثروت‌های استان نام برد و اظهار کرد: استان یزد رتبه نخست ضریب نخبگی به جمعیت در کشور و جزو سه استان برتر از نظر قابلیت‌ها و ظرفیت‌های زیست بوم علم و فناوری است.

فاطمی با اشاره به سخت کوشی و بهره‌وری مردم یزد علی رغم فقر شدید منابع آبی در استان گفت: یزد به لطف منابع انسانی توانمند در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی نظیر پسته، محصولات گلخانه‌ای و تولیدات دامی در زمره استان های برتر است.

وی اقتصاد استان یزد را اقتصادی کاملا خصوصی برشمرد و عنوان کرد: وجود بیش از سه هزار و ۶۰۰ واحد تولیدی در حوزه های مختلف و نیز فعالیت غول های فولادی و تولید تمامی محصولات ساختمانی در استان از جمله ویژگی‌های این حوزه محسوب می‌شود.

فاطمی به حضور پزشکان حاذق در حوزه سلامت استان اشاره و خاطرنشان کرد: یزد قطب درمان ناباروری کشور است و کیفیت بسیار بالا و قیمت ارزان خدمات پزشکی سبب مراجعه مردم استان‌های کشور به مراکز درمانی یزد شده است.

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنانش حسن اعتماد ایرانیان به مردم یزد و سرمایه اجتماعی بسیار زیاد استان را محصول سبک زندگی و تعاملات و رفتار صلح جویانه، نوع دوستانه و عقلانی یزدی ها عنوان کرد.

وی با بیان این‌که یزد، همواره با عقلانیت و معنویت اداره شده است، گفت: یزد به حسینیه ایران مشهور است و از طرفی کارکرد مسجد استان تنها برای اقامه نماز نبوده بلکه از این اماکن جهت برگزاری رویدادهای مختلف مذهبی نیز استفاده می شود.

فاطمی با اشاره به اجرای ابر پروژه خط انتقال آب خلیج فارس توسط پیمانکاران داخلی و با دانش کاملا بومی، تصریح کرد: پس از بهره‌برداری از فاز اول این پروژه تا پایان سال، تاب آوری آبی استان به صورت چشمگیر افزایش خواهد یافت.

استاندار یزد در ادامه به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های گردشگری یزد و جذابیت منحصر بفرد استان اشاره و اظهار کرد: در صورت تقویت صنعت گردشگری و برنامه ریزی برای ورود ۲۰ میلیون گردشگر به ایران معادل نفت، درآمد ارزی به همراه خواهد داشت.

فاطمی در پایان با اشاره به تاسیس شرکت هواپیمایی یزد ایر در راستای تقویت زیرساخت حمل و نقل استان، خاطرنشان کرد: اخیرا یزد به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای مجمع گفتگوی آسیا در سال ۲۰۲۴ انتخاب شده و اکنون تمامی زمینه ها برای ارتقاء روابط تجاری و گردشگری استان فراهم است.

 

دیدگاهتان را بنویسید