248830

معادن سنگ خراسان جنوبی ظرفیتی برای ستاد عتبات عالیات است

دنیای معدن- رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات گفت: ستاد عتبات عالیات از جنبه درآمدی و مصرفی در موضوع سنگ ساختمانی می‌تواند از ظرفیت معادن استان خراسان جنوبی استفاده کند.

به گزارش دنیای معدن ، محمد جلال مآب سه‌شنبه شب در دیدار با جواد قناعت استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: خراسان جنوبی در موضوع معادن مس، گرانیت و سنگ‌ها ظرفیت راهبردی خوبی دارد که باید از این فرصت برای جذب سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

وی گفت: پای شرکت‌های بزرگ معدنی را به استان باز می‌کنیم تا پروژه‌های بزرگی را به عنوان یک کار شاخص کشوری اجرا کنند.

رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات افزود: برای جذب سرمایه‌گذاران نیازمند انگیزه در بخش سرمایه‌گذاری هستیم و پیشنهاد می‌دهیم معادنی که در حوزه سنگ آهن یا مس شناسایی شده و روی آن کار نشده را به شرکت‌های بزرگ معرفی کنیم.

وی بیان کرد: موضوع واگذاری معادن استان خراسان جنوبی به ستاد عتبات عالیات پیگیری و زمینه سازی می‌شود.

جلال مآب اظهار داشت: مجموعه شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ را به خراسان جنوبی می‌آوریم تا معادن و پهنه‌های سرمایه‌گذاری را واگذار کنیم و سهم ستاد عتبات عالیات هم پرداخت شود.

وی همچنین گفت: ارادت مردم خراسان جنوبی نسبت به عتبات عالیات با همه مشکلات و محرومیت‌ها در سطح کشور بی نظیر است.

رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه مردم خراسان جنوبی روحیه مذهبی خوبی دارند افزود: وجود پایگاهی در استان می‌تواند منشأ خیرات و جذب بیشتر خیرین برای ستاد عتبات عالیات باشد.

وی گفت: تقدیر از خیرین، قالی‌بافان و کمک کنندگان به عتبات عالیات وظیفه ماست و قدردان مردم استان خراسان جنوبی و مدیران فعال در کار ستاد عتبات عالیات هستیم.

جلال مآب تصریح کرد: نیت کار برای خاندان و ائمه اطهار (ع) کار بسیار ارزشمندی است که بی پاسخ نمی‌ماند.

سرانه کمک‌های مردمی در خراسان جنوبی بالاتر از میانگین کشوری

استاندار خراسان جنوبی هم در این دیدار گفت: مردم خراسان جنوبی در کمک به عتبات عالیات پیشگام هستند و سرانه کمک هر فرد در این استان بالاتر از میانگین کشوری است.

جواد قناعت افزود: براساس ارزیابی‌های صورت گرفته، سال گذشته روستای برکوک شهرستان قاینات رتبه اول کمک‌های مردمی را در سطح کشور از آن خود کرد و این عشق و ارادت مردم خراسان جنوبی به ائمه اطهار (ع) مثال زدنی است.

وی اظهار داشت: اگرچه خراسان جنوبی از لحاظ شاخص جمعیت یا مسائل معیشتی و اقتصادی نسبت به سایر استان‌ها رتبه‌های پایین‌تری دارد اما به واسطه تدین مردم در کمک به اعتاب مقدسه جزو استان‌های برتر است.

استاندار خراسان جنوبی گفت: یکی از دلایلی که خراسان جنوبی مثل برخی استان‌های کشور دستخوش بسیاری از آسیب‌های اجتماعی نشده، رویکرد ولایتمداری و اعتقاد خاص مردم به ائمه اطهار است.

وی از سهم بسزای خراسان جنوبی در ساخت صحن امام محمد باقر (ع) حرم امامین کاظمین گفت و افزود: اینکه خراسان جنوبی، استان معین برای احداث این پروژه کلیدی تعیین شده، نشان از پیشینه درخشان اقدامات استان و مشارکت مردم دارد.

قناعت به ظرفیت‌های بکر خراسان جنوبی اشاره کرد و از اقداماتی گفت که در راستای بهره‌برداری از آنها صورت گرفته است.

وی ادامه داد: مهمترین برنامه‌ای که طی این مدت در دستور کار بوده، جذب سرمایه‌گذاران دارای اهلیت و صلاحیت است که بتوانند با کمک به تکمیل زنجیره ارزش ظرفیت‌های موجود، از این طریق توسعه خراسان جنوبی را شتاب دهند.

اختصاص ۱۰۰ میلیارد ریال برای تجهیز موکب‌های میقات الرضا (ع)  

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی هم از اختصاص ۱۰۰ میلیارد ریال از اعتبارات سفر رئیس جمهور برای تجهیز موکب‌های میقات الرضا (ع) استان خبر داد و گفت: احداث این موکب‌ها با توجه به شرایط کویری و جاده‌های لم یزرع خراسان جنوبی لازم است.

علیرضا عباس‌زاده افزود: در کارگروه زیربنایی استان برای مسافران امام رضا (ع) ستاد میقات الرضا را در راستای اقامت و استراحت زائرین ایرانی و پاکستانی تشکیل دادیم.

وی گفت: هر سال بر تعداد زائرین پاکستانی که مسیر خراسان جنوبی را برای زیارت عتبات عالیات و مشهد مقدس انتخاب می‌کنند، افزوده می‌شود به طور مثال امسال استان ما میزبان ۳۷ هزار زائر پاکستانی بود لذا راه‌اندازی موکب‌های میقات الرضا برای خراسان جنوبی مهم است.

معاون استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: ۱۰۰ میلیارد ریال برای میقات الرضا استان از محل سفر استانی دولت اختصاص یافته، ۱۰۰ میلیارد ریال هم از اعتبارات استان پیش بینی شده است.

وی افزود: زائران پاکستانی بعد از اتمام مراسم پیاده روی اربعین در مسیر برگشت به کشورشان در شهرهای قم و مشهد برای زیارت آستان مقدس حضرت معصومه (س) و علی ابن موسی الرضا (ع) توقف دارند لذا ۵۰ درصد مسیر برگشت این افراد به پاکستان در خاک خراسان جنوبی واقع شده و لازم است ۱۰۰ میلیارد ریال دیگر در قالب طرح‌های مصوب از سوی ستاد عتبات عالیات کشور به ما اختصاص داده شود تا موکب‌های میقات الرضا تجهیز و راه‌اندازی شوند.

خراسان جنوبی برای کمک به عتبات عالیات طرح‌های ابداعی داشته است 

رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات استان خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه این استان برای کمک به عتبات عالیات، طرح‌های ابداعی زیادی داشته است گفت: در بخش توسعه و بازسازی از سال ۱۳۸۴ تاکنون خراسان جنوبی حرف برای گفتن داشته و بسیاری از موضوعات ابتکاری و خلاق از استان ما بوده است.

موسی جوینده افزود: طرح قالی‌بافی برای عتبات عالیات برکات مهمی در کشور داشت که کار ابداعی استان خراسان جنوبی است،  یکی از طرح‌های ما طرح برکت و کسر از حقوق کارمندان برای عتبات عالیات بود که نیروهای نظامی و کسبه حتی کشاورزان توجه ویژه‌ای به آن دارند.

وی بیان کرد: حتی بارگاه‌های زرشک، عناب و زعفران، درختان مثمر مانند درختان پسته برای عتبات عالیات اختصاص یافته و در حوزه وقفیات بزرگترین باغ پسته با ۱۲ هکتار، ۲ منزل در بشرویه به ارزش ۴۰ میلیارد ریال به عتبات عالیات هدیه داده شده و در یک شهرستان هزار و ۸۰۰ درخت پسته برای ۲۵ سال یا به صورت مادام العمر وقف ستاد شده است.

رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات استان خراسان جنوبی با اشاره به فعالیت‌های استان در ایام اربعین و کاظمین گفت: ۸۵ تن برنج، ۸۰ تن گوشت و ۹۰ تن آرد به کاظمین منتقل شد که کار بزرگی است.

وی از اعزام کارگران و نیروی انسانی متخصص به عتبات عالیات خبر داد و گفت: در راستای کارکردهای اجتماعی ستاد، سال گذشته در زلزله بشرویه ۲ هزار اسکان اضطراری در موکب ما مستقر شدند و به مردم کمک کردیم.

جوینده با بیان اینکه میقات الرضا (محل اسکان و استراحت زائرین) در استان به صورت جدی پیگیری می‌شود ادامه داد: امسال ۳۷ هزار زائر پاکستانی را  در خراسان جنوبی اسکان دادیم و ساخت زائرسرای مشهد نیز به همت ستاد عتبات عالیات در حال انجام است.

وی با اشاره به واگذاری معادن به ستاد عتبات عالیات گفت: خراسان جنوبی ظرفیت‌های معدنی خوبی دارد و می‌توانیم این موضوع مهم را پیگیری کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید