247977

در نشست کارگروه کمیته حمایت از کسب وکار مطرح شد

مغایرت قانونی برای جبران خسارت های منطقه ای از سوی معادن، برطرف می شود

دنیای معدن- در نشست اخیر کارگروه کمیته حمایت از کسب وکار اعلام شد: مصوبه شورای عالی معادن که به زودی ابلاغ می شود بند (هـ) تبصره (7) قانون بودجه 1402 را بر اساس ماده 43 قانون برنامه ششم، اصلاح می کند.

به گزارش دنیای معدن، کارگروه کمیته حمایت از کسب وکار در نشست اخیر، مغایرت بند (هـ) تبصره (7) قانون بودجه 1402 با جزء (5) بند (الف) ماده 43 قانون برنامه ششم توسعه را مورد توجه قرار داد که طبق اطلاعات ارائه شده این مغایرت با مصوبه شورای عالی معادن که به زودی ابلاغ می شود، اصلاح خواهد شد.

ماده 43 قانون برنامه ششم توسعه تأکید دارد در صورتی که به دلیل فعالیت معدنی خسارتی به اهالی ساکن در منطقه یا بخش کشاورزی آنها وارد شود، علاوه بر عوارض آلایندگی باید با تصویب شورای عالی معادن استان تا یک درصد فروش آنها، پس از واریز به خزانه معین استان نزد خزانه داری کل کشور به جبران خسارت های مذکور، اختصاص می یابد.

این درحالی است که در قانون بودجه 1402 به جای عبارت «تا یک درصد» عبارت «یک درصد» آمده است. این مسئله از سوی فعالان معدنی مورد توجه قرار گرفت و در دستورکار دبیرخانه کمیته حمایت از کسب وکار قرار گرفت. بر این اساس، طبق پیگیری های خانه معدن، شورای عالی معادن به موضوع ورود کرده و مصوبه اصلاحی تهیه و به زودی ابلاغ می کند.

دستور دیگری که در این نشست مورد توجه قرار گرفت، اصلاح قانون خودرو بود. در حال حاضر ماشین آلات سنگین معدنی که شامل خط تولید بخش معادن می شود، زیرمجموعه خودرو تلقی شده و نمی توانند از مشوق های مواد 109 و 110 آیین نامه اجرایی قانون معادن استفاده کنند.

بر اساس آنچه در نشست کارگروه کمیته حمایت از کسب وکار تشریح شد، ماشین آلات معدنی جزو خط تولید محسوب می شوند و نباید مشمول قانون خودرو شوند. بنابراین در نشست کارگروه کمیته حمایت از کسب وکار مقرر شد تا متن لایحه پیشنهادی برای اصلاح قانون با ذکر دقیق بند مصوبه از سوی خانه معدن تهیه شود و در اختیار دبیرخانه کمیته حمایت از کسب وکار قرار بگیرد تا بعد از طرح در صحن اصلی کمیته و تصویب آن، برای دولت ارسال شود.

نکته دیگری که در این نشست مورد بحث قرار گرفت، انتقاد فعالان معدنی از ممنوعیت واردات ماشین آلات معدنی بود. بر اساس قانون فعلی، فقط امکان واردات ماشین آلات معدنی 5 سال ساخت که مشابه تولید داخل ندارند، امکان پذیر است؛ در حالی که به گفته فعالان این حوزه، پیدا کردن ماشین آلاتی که 5 سال ساخت دارند بسیار سخت است.

 

دیدگاهتان را بنویسید