247972

توسط مرکز تحقیقات فرآوری ایران انجام شد:

بومی سازی دستگاه سیکلون سنگین سیار برای نخستین بار

دنیای معدن-سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران از ساخت بومی دستگاه سیکلون واسطه سنگین سیار توسط متخصصان این مرکز برای نخستین بار در کشور خبر داد.

به گزارش دنیای معدن از روابط عمومی ایمیدرو، مرتضی هاشم‌پور با بیان این مطلب اعلام کرد: مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با هدف رفع چالش های پیش روی واحد های فرآوری مواد معدنی، ساخت دستگاه های سیار فرآوری را در دستور کار خود قرار داده است.

وی افزود: دستگاه سیکلون واسطه سنگین سیار نیز در راستای توسعه فن آوری، رفع چالش های فرآوری مواد معدنی و همچنین، بهره برداری و احیای معادن کوچک مقیاس توسط متخصصان مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، طراحی و ساخته شده است.

صرفه اقتصادی دستگاه سیکلون سیار برای معادن کوچک

سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با بیان اینکه پیش از این نمونه خارجی دستگاه سیکلون واسطه سنگین با مشخصه ثابت و ظرفیت ۵ تن بر ساعت از کشور آفریقای جنوبی وارد کشور می شد، گفت: با توجه به نیاز معادن کوچک، بومی سازی دستگاه مذکور در برنامه این مرکز قرار گرفت و خوشبختانه متخصصان توانستند دستگاه مذکور را بومی سازی کنند.

وی ادامه داد: دستگاه سیکلون واسطه سنگین قابلیت بارگیری بر روی تریلی را دارد و می توان نسبت به جابجایی در معادن مختلف و حتی مناطق صعب العبور، اقدام و از آن بهره برداری کرد. از این رو، برای ذخایر معدنی کوچک، صرفه اقتصادی دارد و پس از پایان هر ذخیره می توان، آن در معدن دیگر مستقر کرد.

مزایای دستگاه سیکلون واسطه سنگین

هاشم پور با اشاره به مزایای دستگاه سیکلون واسطه سنگین گفت: کاهش هزینه‌های مصرفی از جمله انرژی و آب، به حداکثر رساندن بهره وری به دلیل سیار بودن آن و نیز کاهش قابل توجه هزینه و زمان مربوط به انتقال کارخانه های ثابت، از جمله مزایای این دستگاه است.

وی افزود: با افزایش این واحدهای سیار، میزان تولید ناخالص داخلی افزایش و خام فروشی مواد معدنی و واردات کنسانتره مورد نیاز کشور کاهش خواهد یافت. علاوه براین، دانش فنی ایجاد شده در کشور در زمینه ساخت سیستم های سیار فرآوری، باعث جلوگیری از واردات این تجهیز، کاهش ارزبری و کاهش قیمت تمام شده و موجب کاهش هزینه های سرمایه گذاری مورد نیاز خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید