246944

رشد حقوق دولتی معادن استان زنجان طی پنج ماهه اول امسال

دنیای معدن: مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: حقوق دولتی معادن مصارف خاص خود را دارد و باید در جای خود هزینه شود.

به گزارش دنیای معدن، مجید گلشنی‌منفرد در گفت‌وگویی با اشاره به وصول درآمد حاصل از بهره مالکانه و حقوق دولتی معادن در استان زنجان، اظهار کرد: این درآمد ۶۵ درصد در راستای بسترسازی فعالیت‌های معدنی بوده و ۱۵ درصد صرف فعالیت‌های عمرانی در شهرها و روستاهای واقع در مسیر معادن می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ۱۲ درصد سهم منابع طبیعی به منظور بازسازی و احیای مناطق است، ادامه داد: ۵ درصد در رابطه با صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی به منظور ارائه تسهیلات به واحدهای معدنی و همچنین ۳ درصد سهم سازمان نظام مهندسی معدن برای انجام وظایف قانونی و نظارت بر فعالیت‌های معدنی است. 

گلشنی اذعان کرد: حقوق دولتی معادن استان زنجان طی پنج ماهه اول امسال و در مقایسه با مدت مشابه قبل ۲۷۰ درصد رشـد داشته است. 

گفتنی است، حقوق دولتی معدن در واقع مالیات یا هزینه‌ای است که معدن به دولت پرداخت می‌کند. درواقع معادن به ازای هر تن ماده معدنی، مبلغی را به دولت می‌پردازند. تاثیر عوامل مختلف مثل نوع ماده معدنی، ابعاد، نوع ذخیره و … بر حقوق دولتی از مهم‌ترین چالش‌های معدن‌داران محسوب می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید