243932

معاون وزیر صمت:

فناوری، گلوگاه بخش معدن است/ ظرفیت قانون معادن برای توسعه پژوهش در این بخش

دنیای معدن- معاون معادن و فراوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: فناوری، گلوگاه بخش معدن است و باید تمرکزمان بر کاهش این گلوگاه باشد.

به گزارش دنیای معدن، «رضا محتشمی‌پور» امروز (یکشنبه) در رویداد همرسانی توسعه بازار و تجرای‌سازی محصولات و خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان زنجیره اکتشاف و استخراج (دایان۶) در محل سازمان ایمیدرو افزود: ظرفیت‌های خوبی در بخش معدن کشور وجود دارد و انجام سالیانه ۱.۴ میلیارد تن عملیات خاکی در گستره بزرگی از کشور، حاکی از این موضوع است.

وی بیان‌داشت: محدودیت‌های بین‌الملی و اعمال تحریم‌ها در سال‌های گذشته نشان داد که باید هرچه بیشتر از ظرفیت‌های داخلی بهره ببریم و برگزاری چنین رویدادهای فناورانه‌ای می‌تواند فرصت و ثروت ملی به شمار برود.

محتشمی‌پور خواستار آن شد که ایمینو (مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران) هرچه بیشتر خود را در دسترس شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه قرار دهد و روی سهولت دسترسی شرکت‌ها کار کند.

در سرمایه‌گذاری بخش معدن نمره قبولی نمی‌گیریم

وی گفت: هرچند ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری خوبی در بخش معدن کشور وجود دارد، اما تا امروز نمی‌توانیم نمره خوبی به خود بدهیم زیرا در بسیاری موارد نتوانسته‌ایم توجه شرکت‌های معدنی را به فناوری جلب کنیم؛ اما پتانسیل توسعه وجود دارد.

این مقام مسوول خواستار آن شد تا فعالان معدنی در صورت داشتن پیشنهاداتی در لایه‌های سیاستگذاری و تنظیم مقررات که می‌تواند به توسعه فناوری در این بخش کمک کند، ارائه دهند.

محتشمی‌پور همچنین خاطرنشان‌کرد: ظرفیت‌هایی در قانون معادن در استفاده از مباحث مالی برای توسعه پژوهش و فناوری در بخش وجود دارد، اما گاهی اوقات شاهدیم منابع به سمت حوزه‌های غیرفناورانه منحرف می‌شود و باید جلوی این انحرافات را بگیریم.ایرنا

 

دیدگاهتان را بنویسید