240659

گیلان ۱.۸ میلیارد تن ذخایر کانی غیرفلزی کشور را داراست

دنیای معدن- مدیرکل زمین شناسی گیلان از تهیه، تدوین و چاپ طرح مطالعات اقتصادی و پی جویی اکتشافی در محدوده لوشان و اکتشافات معدنی کاسپین باختری (گیلان) خبر داد و گفت: طبق ارزیابی ها گیلان ۱.۸ میلیارد تن ذخایر کانی های غیرفلزی کشور را دارد و از استان های مستعد در توسعه و گسترش این نوع از معادن است.

به گزارش دنیای معدن، مسلم امانی روز سه شنبه افزود: در این طرح پتانسیل های معدنی منطقه را مورد پایش و ارزیابی قرار دادیم که امید است اطلاعات بدست آمده برای دستگاه های اجرایی استان و صنایع مورد استفاده قرار گیرد.

وی منابع معدنی و ذخایر زیرزمینی یک کشور را از جمله پایه های اقتصادی کشور دانست و تصریح کرد: طبق ارزیابی های صورت گرفته ایران فقط یک درصد از ذخایر معدنی خود را بهره برداری می کند درحالیکه معیار جهانی حدود ۵ درصد است.

وی عنوان کرد: برای نزدیک شدن به معیار جهانی باید توجه ویژه ای به بخش معدن و صنایع معدنی به عنوان یک صنعت خودکفا که توانایی پوشش بیش از ۶۰ درصد از درآمدهای نفتی کشور را دارد، شود.

وی عنوان کرد: صنعت معدنکاری طی گذشت زمان و ارتقاء رفاه جامعه با افزایش تقاضای مواد معدنی روبه رو است لذا بخش بسیار زیادی از نیازهای جامعه در ابعاد مختلف صنعتی به منابع معدنی غیرفلزی وابسته است.

امانی گفت: کانی های غیرفلزی به واسطه تنوع زیاد و کاربردهای فراوان در بخش های مختلف صنعت، نقش غیرقابل انکاری در تولید، رشد اقتصادی، اشتغالزایی و قطع وابستگی کشور به واردات محصولات دیگر کشورها دارند. طیف گسترده ای از صنایع مختلف اعم از آرایشی و بهداشتی تا صنایع حفاری و ریخته گری، سیمان، سرامیک، رنگ و مواد غذایی امروزه از تولیدات صنایع پایین دستی معادن غیرفلزی استفاده می کنند.

وی اضافه کرد: با توجه به فعالیت صنایع مختلف گیلان و وجود نیاز به انواع مواد اولیه برای تامین خوراک این صنایع، بستر مناسبی برای اکتشاف و استخراج این نوع از مواد معدنی ایجاد شده است از این رو با رایزنی های انجام شده با سازمان های صنعت و معدن و تجارت و نیز برنامه و بودجه استان پروژه ای با عنوان پایش جنوب گیلان تعریف شد که در قالب این پروژه، محدوده ای به وسعت ۸۲۰ کیلومتر مربع، جهت اکتشاف کانی های غیرفلزی، مورد پی جویی قرار گرفت.

وی تصریح کرد: در این پی جویی که توسط ۲ اکیپ زمین شناسی و اکتشاف (طی دو ماموریت صحرایی و صرف ۱۶۰ نفر-روز کار صحرایی) از اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی کاسپین باختری(گیلان) انجام گرفت، محدوده ها و اندیس هایی که در مطالعات دفتری و تلفیق لایه های مختلف اطلاعاتی مشخص شده بود، مورد بازدید و پیمایش قرار گرفت و در نهایت تعداد ۳۱ نمونه برای آنالیزهای مختلف برداشت و به آزمایشگاه های مربوطه ارسال شد.

امانی خاطر نشان کرد: با توجه به تنوع محصولات تولیدی واحدهای صنعتی موجود در گیلان (تولید سیمان، انواع آجر سفالی، فشاری و ماسه آهکی، فرآوری میکا و محصولات جانبی آن، انواع ورق و لوله (بدون آزبست)، چینی مظروف، چینی بهداشتی، بنتونیت اکتیو(خاک رنگبر)، تولید حباب و تیوب لامپ، تولید انواع تایل سیمانی، مصنوعات سنگی و تولید انواع اسلب و تولید کاشی و سرامیک، ورق و شمش روی، فولاد و محصولات فولادی، صنایع کاغذی و همچنین انواع محصولات دارویی و بهداشتی و ...) و نیاز روزافزون این صنایع به مواد اولیه و با در نظر گرفتن این موضوع که هم اکنون بخش زیادی از این مواد اولیه از خارج از استان تامین می شود.

به گفته امانی، اجرای این پروژه می تواند بخشی از نیاز استان را به مواد اولیه معدنی رفع نموده و خوراک اولیه صنایع مهم استان را تامین نماید.

وی تصریح کرد : دراین عملیات اکتشافی، آنومالی های ژئوشیمیایی در منطقه، تعدادی از واحدهای سنگی و ساختارهای خاص مناسب کانی سازی و کانسارهای غیرفلزی و اندیس های معدنی شناخته شده کنترل و بررسی شد.

اداره کل زمین شناسی استان گیلان درسال جاری ۲ طرح نقشه اکتشافی لوشان و طرح پایش اکتشافی شهرستان تالش را به انجام رسانده است.

سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در بخش های اکتشاف معدنی، تهیه نقشه زمین شناسی کاربردی، نقشه مخاطرات زمین شناختی و گزارش تحلیلی مجموعه داده های زمین شناسی و اکتشافی در سطح ملی و استانی در موضوعات مختلف علوم زمین فعالیت می کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید