240338

معاون وزیر صنعت: در حوزه معدن شفافیت وجود ندارد

زنجان - ایرنا - معاون امور معادن وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در حوزه معدن آنگونه که باید و شاید شفافیت وجود ندارد، گفت: امیدواریم با همکاری معدنکاران این مهم محقق شود تا امکان پیگیری مسائل وجود داشته باشد.

به گزارش دنیای معدن، رضا محتشمی پور روز چهارشنبه در دیدار با معدنکاران استان، شفافیت و مستند بودن اقدامات معادن را امری مهم عنوان کرد و گفت: اگر واحدی راه اندازی شد و پروانه ای نداشته باشد در محاسبات لحاظ نمی شود.

محتشمی پور با بیان اینکه باید در ۸۰ درصد تولیدات، فاکتور رسمی وجود داشته باشد و سپس در سامانه جامع تجارت ثبت شود، افزود: این وزارتخانه مشکل جدی در خصوص قاچاق سوخت با وزارت نفت دارد البته این موضوع در سطح شورای عالی امنیت ملی دنبال می شود.

وی با بیان اینکه به دلیل فقدان شفافیت در معادن تا زمانی که نتوانیم به صورت سیستمی به سامانه وزارت نفت شرایط خود را اعلام کنیم نمی توانیم رفع مطالبات را انتظار داشته باشیم، اضافه کرد: در حال حاضر اطلاعات ماشین آلات معادن در سامانه کاداستر قابل قبول و حتی ارائه نیست.

این مسوول با بیان اینکه بارها اعلام شده که متولیان امر در حوزه معدن نسبت به دریافت شناسنامه الکترونیکی ماشین آلات اقدام کنند، ادامه داد: متاسفانه اطلاعات موجود در این بخش به شدت ناقص بوده و همین مساله امکان پیگیری ها را با مشکل مواجه می کند.

وی با بیان اینکه این وزارتخانه تلاش دارد برای ماشین آلات در حوزه معادن شناسنامه الکترونیک صادر کند، اظهار داشت: تحقق این مساله به تخصیص و دریافت سوخت از وزارت نفت کمک شایانی می کند بنابراین معدن کاران در شفاف سازی اطلاعات جدی تر باشند.

محتشمی پور به موضوع منابع طبیعی و مشکل معدنکاران اشاره و خاطرنشان کرد: اگر معدنکاری پروانه دارد و مجوزهای لازم برای فعالیت معدنی او صادر شده است مطالبه هرگونه استعلام دوم یا اصلاح پروانه خارج از وزارت صمت تخلف محسوب می شود.

وی با بیان اینکه ما بر اساس اسناد و مجوزهای رسمی می توانیم تصمیم گیرنده باشیم، اضافه کرد: سرپیچی از قانون عواقبی دارد و نباید انتظار داشت که قانون را دور بزنیم و در واقع چنین بضاعتی نداریم.

این مسوول فعالیت های معدن این استان در مقایسه با استان های دیگر را خوب ارزیابی کرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید